کد خبر: 6784
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
محمود رضایی معاون عمرانی استانداری فارس

معاون عمرانی استانداری فارس گفت : با پیگیری های مستمر انجام شده در زمینه اجرای پروژه های متعدد آبخیزداری و آبخوان داری و استحصال آب های روان در قالب ایجاد سد در استان ، در ابتدای سال ۱۴۰۰ شاهد بهره برداری از سد هایقر خواهیم بود .

به گزارش پیام خبر، «محمود رضایی» با اشاره به پیشرفت ۹۲ درصدی سد هایقر شهرستان فیروزآباد گفت : در سال جاری ۱۸۷ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح ابلاغ  و  ۲۲۰میلیارد ریال ، معادل ۱۱۸ درصد اعتبار ابلاغی به ان تخصیص یافته است . به گفته وی علاوه بر اعتبار تخصیص یافته مذکور ، اخیرا اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد ریال، از محل قانون استفاده متوازن ، برای اجرای مراحل نهایی این طرح ابلاغ شده است .
معاون عمرانی استانداری فارس افزود: تامین آب شرب ، کشاورزی ، و صنایع منطقه و تولید انرژی برقابی ، کنترل سیلاب و جلوگیری از شور شدن آب به خاطر وجود گنبدهای نمکی پاییندست و ایجاد اشتغال غیر مستقیم قابل توجه در سطح منطقه از مهمترین مزایای بهره برداری از این طرح است.

وی اضافه کرد: با توجه به گسترش تأسیسات پتروشیمی و پالایشگاهی گاز و افزایش جمعیت مناطق جنوبی استان فارس ، حدود 60 درصد آب استحصالی از سد هایقر برای تأمین آب شرب و صنعت این مناطق اختصاص می یابد. 

رضایی اعلام کرد:  مقرر شده است ساکنین روستاهای بالادست و همچنین اراضی کشاورزی که در مخزن سد قرار  می‌گیرند از ظرفیتهای اراضی شهری بر اساس برآورد کارشناسی استفاده کنند .
وی ادامه داد:  این سد از نوع بتونی غلطکی قوسی با ارتفاع 91 متر از پی، طول تاج 233 و عرض 6 متر است و ظرفیت ذخیره 130 میلیون متر مکعب آب را دارد .

معاون عمرانی استانداری فارس با یادآوری اینکه تمام  مراحل ساخت این سد توسط متخصصان داخلی و با پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتمالانبیاء اجرا شده است  ، اظهار داشت : حجم آب تنظیمی سد هایقر حدود 67 میلیون متر مکعب است که 11 میلیون متر مکعب آن برای تامین آب شرب شهرها و روستاهای پاییندست، 30 میلیون متر مکعب برای مصارف صنعتی ، صنایعی نظیر کارخانه کربنات سدیم در پاییندست سد ،  10 میلیون متر مکعب برای کشاورزی و 16 میلیون متر مکعب نیز برای حقابه زیستمحیطی در نظر گرفته شده است .

رضایی به مشکلات و تنگناهای فارس در حوزه تامین آب اشاره کرد و گفت: محدودیت تامین منابع مالی ، بکارگرفته نشدن الگوی مصرف بهینه آب در بخش های مختلف مصرف، فرسودگی سازه های آبی و  شبکه های آبرسانی و در نتیجه کاهش بازدهی آنها، هدر رفت آب از شبکه و خطوط آبرسانی و آب های مشترک از مهمترین مشکلات در حوزه تامین آب است.

گفتنی است، سد هایقر که به عنوان نخستین سد قوسی بتون غلتکی کشور قلمداد  می شود ، بر روی رودخانه هایقر در جنوب شرقی شهر فیروزآباد ساخته شده است. 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.