کد خبر: 6790
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۸
 • خبرنگار: سحر علیپور
 • چاپ
مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته کشور

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته کشور عنوان کرد: تلاش خود را به کار می بریم تا صنعتگران استان برای دریافت این تسهیلات و حمایت ها در پیچ و خم های اداری قرار نگیرند.

به گزارش پیام خبر، رضا نقی پور اصل طی سفر خود به استان فارس از برخی واحدهای صنعتی و فعال در حوزه‌ صنایع پیشرفته در منطقه ویژه و شهرک صنعتی بزرگ  شیراز بازدید کرد و با بیان اینکه ماهیت و فلسفه وجودی این مجموعه براساس حمایت از صنایع «های تِک» تعریف شده است عنوان کرد: خوشبختانه استان فارس و شهر شیراز در این حوزه حرف های بسیاری برای گفتن دارد و در سطح کشور پیشتاز است.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته کشور با اشاره به اینکه استان فارس در کنار اینکه به عنوان استان علم و ادب و فرهنگ شناخته می شود، یک استان صنعتی هم به حساب می اید، افزود: تلاش ما همیشه بر این اصل استوار است که بازدیدهای میدانی حتماً همراه با نتیجه باشد، کما اینکه به مسئولان استان هم قول داده ایم  ۷۰  میلیارد تومان در اختیار صنایع پیشرفته استان فارس قرار گیرد.

وی ادامه داد: تلاش خود را به کار می بریم تا صنعتگران استان برای دریافت این تسهیلات و حمایت ها در پیچ و خم های اداری قرار نگیرند،قطعاً ما به دنبال تسهیل گری کارها هستیم و این مهم را از طریق دفتر نمایندگی مستقر در استان محقق خواهیم کرد.

نقی پور اصل تصریح کرد: تا کنون  ۴۰  تا  ۴۵ درصد برنامه های  پیش بینی شده صندوق حمایت عملیاتی شده است،با توجه به اینکه در جریان ورود به انقلاب چهارم صنعتی هستیم قطعاً ماهیت و هویت صنایع به سمت صنایع پیشرفته تغییر پیدا خواهد کرد و کمتر صنایعی را به شکل امروزی خواهیم دید؛ بنابراین ضرورت دارد؛ برنامه های صندوق حمایت رویکرد توسعه گرایانه تری داشته باشد.

رئیس هیات مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته کشور بیان کرد:  ما در حد توان خود در بازدید از صنایع پیشرفته و راکد تلاش می کنیم نقشی را در احیا و توسعه این صنایع داشته باشیم، این مهم از طریق ارایه تسهیلات، تامین ضمانت نامه، تسهیل در تامین سرمایه در گردش، تسهیل در وارد کردن ماشین الات و یا ارایه خدمات کارشناسی برای توانمندسازی این واحدها عملیاتی می شود.

وی در خصوص بانک اطلاعاتی صنایع پیشرفته  و راکد نیز عنوان کرد:  واقعیت این است که در این زمینه هنوز اتفاق خاصی نیفتاده و به عنوان یک طرح مطالعاتی در حال انجام است، اما قطع به یقین یکی از آرزوها و برنامه های بزرگ ما ایجاد همین بانک جامع اطلاعات صنایع کشور و منابع انسانی است که اگر محقق شود کمک بزرگی به کاهش هزینه های صنایع در حوزه تولید، آلودگی های محیط زیستی، حمل و نقل، افزایش بهره وری، امکان برنامه ریزی بهتری برای آمایش سرزمینی و ذخیره کردن زمان خواهد داشت.

نقی پور اصل تصریح کرد: جای خالی این سامانه جامع به خوبی در بخش صنعت خالی احساس می شود،  برای ایجاد و تکمیل این بانک اطلاعاتی علاوه بر استفاده از مجموعه بانک اطلاعاتی ریاست جمهوری، وزارت صنعت، بورس، و ... باید یک فراخوان هم ارایه شود تا خود صنعتگران هم در تکمیل این بانک نقش افرین و کمک کننده باشند،  ایجاد این سامانه و بانک اطلاعاتی یک پروژه کوتاه مدت نیست بلکه یک پروسه زمان بر است،امیدواریم تحقق این مهم تحت الشعاع تغییر دولت ها و سیاست ها قرار نگیرد.

در همین راستا رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت  استان فارس در خصوص فعالیت های این صندوق در استان فارس عنوان کرد: این صندوق در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی، شرکت های فنآوری و همه شرکت های های نوین و پیشرفته و کوتاه کردن مسیر سرمایه گذاری در بخش کارآفرینی های جدید و استارت آپ ها ، حمایت و توجه به تقویت شرکت های دانش بنیان و رویکرد وزارت خانه در جهش تولید، در تسهیل امور کارآفرینان راه اندازی شده است.

حمید رضا ایزدی افزود:  رسالت ذاتی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته این است تا پولی که در اختیار این صندوق است به صورت ساده و راحت با تسهیل‎گری‎های ویژه ایجاد شده در اختیار صنایع نوپدید قرار گیرد.

وی در خصوص بازدید ها از واحد های تولیدی و رفع موانع و مشکلات و اشتغال زایی در این راستا گفت:  موضوعات و درخواست های مدیران و واحدهای تولیدی در بازدیدها به جد پیگیری و برای حل آن تصمیم گیری و تلاش می شود،هدف دولت رفع مشکلات واحدها، افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار است که امیدواریم با همکاری و تعامل مسئولین ارشد و ذی ربط کشوری و استان بتوانیم برای پیشبرد اهداف در توسعه واحدهای تولیدی وصنعتی گام برداریم.

ایزدی تاکید کرد: کوتاه کردن فرآیندها در ارائه خدمات از دستاوردهای مهم صندوق است و تسریع در ارائه خدمات به متقاضیان یکی از دغدغه ها و همچنین عملکرد مثبت صندوق به شمار می رود.

در ادامه این بازدیدها و جلسات  مدیران و صاحبان صنایع از نزدیک نقطه نظرات و مشکلات خود را بیان و مدیرعامل صندوق حمایت از صنایع پیشرفته و کارشناسان و مدیران صندوق به پاسخگویی و راهنمایی آنان پرداخت.

افزایش سرمایه صندوق به منظور ارتقای سطح حمایت از صنایع  ، برگزاری دوره های آموزشی مجازی  برای صاحبان صنایع به منظور رسیدن به یک زبان مشترک، ایجاد کارگروه های تخصصی و استفاده از ظرفیت انجمن ها در ارزیابی طرح های حوزه صنایع پیشرفته از جمله خواسته های مدیران شرکت ها در این سفر بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.