کد خبر: 6791
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۱
 • خبرنگار: سحر علیپور
 • چاپ
حمیدرضا ایزدی

رییس سازمان صمت استان فارس گفت: امیدواریم در سفر آتی «مقیمی» مدیر عامل ایران خودرو بتوانیم از ظرفیت بالای قطعه سازان خودرو استان در تامین قطعات خطوط تولید ایران خودرو بهره بیشتری ببریم.

به گزارش پیام خبر، حمید رضا ایزدی در نشست هم‌اندیشی بررسی مشکلات و چالش‌های پیش روی قطعه‌سازان خودرو در استان فارس عنوان کرد: واحدهای تولید قطعات خودرو در پیشرفت و توسعه فعالیت‌های اقتصادی استان نقش بسزایی دارند. صنعت قطعه‌سازی جزو صنایع مادر و از بخش‌های استراتژیک در تولید خودرو است و این صنعت مهم  داخلی در جهش تولید، گردش چرخ اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار نقش موثری دارد. از این رو تکمیل زنجیره این تولیدات در طرح توسعه تولید خودرو و فعالیت‌های اقتصادی امری مهم و اساسی به شمار می‌آید.

رییس سازمان صمت استان فارس افزود:  نهضت قطعه سازی با همکاری بخش‌های خصوصی، شرکت‌های دانش بنیان و سایر مراکز صنعتی پیشرفت‌های خوبی کسب نموده است، این صنعت مادر، در استان فارس و کشور؛ از پتانسیل، قابلیت، توانمندی و ظرفیت‌های خوبی برای صنایع و شرکت ‌های مختلف برخوردار است.

وی در خصوص آموزش نیروی انسانی در این واحد های تولیدی بیان کرد: برای آن‌که شرکت‌های قطعه‌ساز خودرو بتوانند به مرحله خودکفایی در تولیدات خود برسند، الگوبرداری و استفاده از تجربیات قطعه سازان جهانی و بهره‌مندی از علم و تکنولوژی روز دنیا در داخلی‌سازی با روش‌های نوین در این صنعت موثر است.

ایزدی تصریح کرد: با توجه به اینکه صنعت قالب‌سازی استان فارس از ظرفیت بالایی برخوردار است و این استان قطب قالب‌سازی کشور به شمار می‌آید، می‌تواند ظرفیت مورد نیاز زنجیره ارزش در صنعت خودرو، و هم‌چنین؛ نیازهای «شرکت ساپکو»، و تأمین سایر ظرفیت‌های مورد نظر داخلی را برآورده نماید که امیدواریم در سفر آتی دکتر «مقیمی» مدیر عامل ایران خودرو بتوانیم از ظرفیت بالای قطعه سازان خودرو استان در تامین قطعات خطوط تولید ایران خودرو بهره بیشتری ببریم.

این نشست با حضور «جعفر قادری» نماینده مردم شهرستان‌های شیراز و زرقان، «محمد حسن اسدی» مشاور استاندار فارس، «منصوری» مشاور قادری و قطعه‌سازان برگزار شد.

نماینده مردم شهرستان های شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی راهکارهای خود در جهت رفع مشکلات قطعه سازان را ارائه نمود و گفت :صنعت خودرو مشکل کمبود ظرفیت تولید ندارد، همچنان‌که صنعت قطعه سازی، مشاغل غیر مستقیم فراوانی را  رونق  
می بخشد، اما به دلیل توزیع و نحوه عرضه نامناسب خودروسازها، در حال حاضر شرایط نابسامانی در بازار خودرو به وجود آمده است.

جعفر قادری تصریح کرد: مهمترین مشکل قطعه سازان بحث تامین مالی و دریافت به موقع مطالبات است، اعتراض بر این است که خودروسازان برای قطعه سازان جریان مالی مناسبی ایجاد نکرده‌اند و از این رو با مشکل نقدینگی روبرو هستند، که ضرورت دارد تا فرآیند تسهیل تامین مالی قطعه سازان  جهت تولید قطعات جدید و بومی عملیاتی و از ظرفیت و توانمندی آنها بیش از پیش استفاده شود.

وی افزود:ایران خودرو در راستای بهره‌مندی از ظرفیت و پتانسیل خوب استان فارس و شیراز به دنبال راه‌اندازی سایت فروش  خودرو در شیراز است، بهره‌مندی از طرح‌ها و ایده ها و استفاده از ظرفیت و سرمایه گذاری های لازم سازمان گسترش و نوسازی
صنایع ایران (ایدرو) در جهش تولید موثر است.

قادری اضافه کرد:  حضور گسترده، پویا و پرانگیزه مردم در بازار سرمایه علی رغم تلاطم‌های اخیر، فرصت طلایی برای شرکت‌های استان فارس و شکوفایی و تحول در آن‌ها است و از مدیران این شرکت‌ها می خواهیم، تا تمام توان خویش را جهت حضور هرچه سریعتر در بازار سرمایه به کار گیرند و در این مسیر نمایندگان مجلس استان نیز برای حمایت، آمادگی کامل خواهند داشت.

عمده مشکلات مرتبط با واحدهای قطعه سازی، مشکلات زیرساختی، مشکل ترخیص کالا از گمرک، کمبود نقدینگی، بدهی‌های مالیاتی، بانکی و بیمه‌ای و طلب از خودرو سازان و نوسانات قیمت ارز و کاهش سفارشات و فروش محصولات است، که در این نشست مورد بحث، گفتگو و بررسی قرار گرفت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.