کد خبر: 6868
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
بورس

به نظر می‌رسد اگر روند افت ارزش نمادهای بزرگ بورس ادامه یابد و بورس همچنان شاهد خروج پول‌های حقیقی باشد، سنت یکشنبه‌های ریزشی به بورس برخواهد گشت.

به گزارش پیام خبر، به نقل از اقتصاد نیوز بورس تهران پس از تعطیلات در شرایطی به استقبال هفته جدید می‌رود که شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته در سطح یک میلیون و ۵۶۱ هزار واحد ایستاد و شاخص کل هم‌وزن نیز به رقم ۴۱۱ هزار و ۹۵۶ واحد رسید.  هر چند که بورس در ابتدای هفته گذشته توانست ۴ روز پیاپی صعودی را تجربه کند، اما مازاد عرضه و خروج پول‌های حقیقی از بورس،  مانع تداوم روند صعودی بازار شد.

در هفته گذشته پس از توقف روند صعودی بازار، شاخص کل و شاخص هم وزن روندی کاهشی داشتند. در حالی که در روز یکشنبه شاخص کل تا رقم یک میلیون و ۵۹۷ هزار واحد پیش رفته بود، در سه روز بعدی نزول کرد تا در روز چهارشنبه ۳۶ هزار واحد پایین‌تر از رقم روز یکشنبه بایستد.

شاخص کل هم‌وزن نیز پس از آنکه در روز یکشنبه در سطح ۴۱۸ هزار و ۹۸۵ واحد قرار گرفت، در روزهای بعد روندی نزولی در پیش گرفت تا جایی که در روز چهارشنبه ۷ هزار واحد پایین‌تر از روز یکشنبه ایستاد.

در هفته گذشته اغلب بزرگان بازار با افت قیمت مواجه بودند. در روز چهارشنبه دو نماد فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) و فملی (ملی صنایع مس ایران) با افت ۳ و ۲.۷ درصدی ارزش همراه بودند و بیشترین تاثیر را در ریزش شاخص کل بورس داشتند. فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس) دیگر نماد بزرگ بازار نیز در روز چهارشنبه با کاهش ۰.۷۸ درصدی قیمت مواجه شد.

پس از آنکه بورس ۴ روز پیاپی صعودی را تجربه کرد، در روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته نزولی شد. افت قیمت این سه غول بازار سهام، که در کنار شستا بیشترین سهم از ارزش بازار بورس را دارند، بیشترین تاثیر را در نزول شاخص‌های بورس در هفته گذشته داشت. در سه روز پایانی هفته گذشته، قیمت سهام هر سه نماد فولاد، فملی و فارس کاهش یافت.

در مجموع، در ۵ روز معاملاتی هفته گذشته، فولاد و فملی ۴ روز را با کاهش قیمت پشت سر گذاشتند، فارس نیز سه روز را قرمز بود و کگل (معدنی و صنعتی گل‌گهر) دیگر نماد بزرگ بورس تهران ۴ روز را با کاهش ارزش پشت سر گذاشت.

در روز چهارشنبه، که شاخص کل ۱۸ هزار واحد ریزش کرد، حتی خودرو (ایران خودرو) نیز که در روزهای گذشته با صف خرید طویلی مواجه بود، کاهش قیمت داشت.

گروهی از تحلیل‌گران معتقدند سهام‌داران حقیقی به سرمایه‌گذاری در نمادهای کوچک و متوسط متمایل شده‌اند و انتظارات آن‌ها نسبت به شرکت‌های صادراتی منفی شده است. این گروه از تحلیل‌گران علت خروج سهام‌داران از این نمادها را تحولات بازار ارز می‌دانند. در مقابل گروهی دیگر از تحلیل‌گران خروج از این نمادها را به معنی خروج از بازار می‌دانند و معتقدند افزایش نااطمینانی‌ها در بورس سهام‌داران را به سرمایه‌گذاری در بازارهای دیگر ترغیب کرده است.

به نظر می‌رسد اگر روند افت ارزش نمادهای بزرگ بورس ادامه یابد و بورس همچنان شاهد خروج پول‌های حقیقی باشد، سنت یکشنبه‌های ریزشی به بورس برخواهد گشت، مگر آنکه رشد ارزش نمادهای کوچک و متوسط بازار در کنار سهم های ریالی بر نزول بزرگان بچربد.

یش بینی های فنی هم با اشاره به اینکه روند بلندمدت شاخص کل هم‌وزن، صعودی و در حال اصلاح برآورد می‌شود اعتقاد دارند: مهم‌ترین اتفاق در چند روز گذشته، شکسته شدن خط روند نزولی کوتاه‌مدت، بعد از واکنش به محدوده حمایتی ۴۰۰ هزار واحد بود. برای تایید شکست خط روند نزولی، شاخص کل هم وزن باید در بالای محدوده ۴۳۰ هزار واحد قرار گیرد. حضور این شاخص در بالای محدوده ۴۰۰ هزار واحد در پایان این هفته امیدوارکننده است اما نشانه پایان اصلاح قیمتی نیست. در صورت افزایش قیمت‌ها و عبور شاخص از محدوده ۴۵۰ هزار واحد می‌توان گفت به احتمال زیاد از فاز اصلاح قیمتی خارج شده‌ایم. در صورت ادامه کاهش قیمت ها، شاخص کل هم وزن در هفته‌های آینده می‌تواند تا محدوده ۳۳۰ هزار واحد ریزش داشته باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.