کد خبر: 6882
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰
محمد مهدی قاسمی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: طرح ایجاد «باغ مجموعه‌های علمی گردشگری ارم» در ۳۶ شهرستان فارس وارد فاز برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش پیام خبر، محمدمهدی قاسمی دوشنبه ۲۸ مهر در جمع خبرنگاران گفت: در مرحله اول طرح باغ مجموعه‌های علمی گردشگری اِرم، در هر شهرستان و بر اساس ظرفیت، یک باغدار یا تشکل باغداران آن شهرستان، باغ ارقام محصول اصلی را در یک مجموعه گردآوری و ایجاد می‌کند.

وی هدف از این اقدام را حفظ ارقام مختلف درخت‌های میوه‌ی موجود در هر شهرستان به صورت یکجا و افزودن ارقام جدید دانست و اضافه کرد: احداث چنین مجموعه‌های می‌تواند در برگیرنده جاذبه‌های متنوع گردشگری و همچنین بسترساز فعالیت‌های علمی باشد.

قاسمی اضافه کرد: با ایجاد «باغ مجموعه‌های ارم»، امکان بررسی و پژوهش محققین و کارشناسان میسر خواهد شد و مهارت آموزان هم از ابعاد مختلف علمی و آموزشی آن بهره مند می‌شوند.  

فارس ویترین محصولات باغی ایران

وی با بیان اینکه فارس با اقلیم‌های متنوع و سابقه باغداری، قطب تولید محصولات باغی در ایران محسوب می‌شود، افزود: استان فارس رتبه اول سطح و تولید محصولات باغی کشور را دارد و این استان را به عنوان ویترین محصولات باغی ایران می‌شناسند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه ۱۵ درصد سطح و تولید محصولات باغی در ایران متعلق به فارس است، گفت: فارس در محصولاتی نظیر انجیر، انار، انگور و گل محمدی رتبه اول؛ در بادام، خرما و مرکبات رتبه دوم و در سیب رتبه سوم تولید کشور را به خود اختصاص داده است.  

قاسمی گفت: تلفیق ظرفیت باغبانی استان فارس با ظرفیت‌های گردشگری، سهم ارزش افزوده قابل توجهی را برای استان به ارمغان خواهد آورد، از این رو طرح ایجاد «باغ مجموعه‌های علمی گردشگری ارم»  وارد فاز برنامه‌ریزی شده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل