کد خبر: 6908
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
  • خبرنگار: زهرا بازیار
  • چاپ
جمال رازقی- اتاق بازرگانی

رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: دکتر همتی در صحبت های خود به مردمی که در معیشت خود دچار مشکل شده اند هر شب در برنامه های صدا و سیما اعلام می کند که صادرکنندگان ما ارز ملی را به کشور بازنگردانده‌اند و اینچنین وجهه صادرکنندگان کشور را زیر سوال برده اند.

به گزارش خبرنگار پیام خبر، جمال رازقی، امروز سه شنبه ۲۹ مهر در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در سال جاری به خاطر شیوع بیماری کرونا، موفق به برگزاری روز ملی صادرات نشدیم، گفت: من دست همه صادرکنندگان را می بوسم و روز صادرات را به آنان تبریک می گویم.

رئیس اتاق بازرگانی فارس در ادامه اظهار کرد: بخش خصوصی ما علی رغم همه نامهربانی هایی که در سال جاری که نسبت به آن شاهدش بودیم، توانست به افزایش وزنی در صادرات خود دست یابد و عدد ۱۵ درصد افزایش وزنی صادرات امسال عدد خوبی است؛ تا همین چند وقت قبل بخش خصوصی کشور سربازان اقتصاد کشور نامیده می شدند، اما توسط رئیس بانک مرکزی خائن نامیده شده و انواع تهمت ها به این بخش وارد شد.

وی افزود: دکتر همتی در صحبت های خود به مردمی که در معیشت خود دچار مشکل شده اند هر شب در برنامه های صدا و سیما اعلام می کند که صادرکنندگان ما ارز ملی را به کشور بازنگردانده‌اند و اینچنین وجهه صادرکنندگان کشور را زیر سوال برده اند و متاسفانه سازمان توسعه تجارت که می بایست حامی صادر کنندکان باشد علی رغم اطلاع از این فرافکنی ها، هیچ حمایتی از بخش خصوصی نکرد.

رازقی در ادامه گفت: اما بعد از چهار ماه که لیست اعلام شد مشخص شد که از ۲۷ میلیارد دلاری که بانک مرکزی اعلام کرده بود، ۱۰ میلیارد دلار مربوط به وزارت نفت بوده و از مابقی که مربوط به ۱۵ هزار اشخاص حقیقی و حقوقی میشد، فقط پنج هزارعنوان آن دارای کارت بازرگانی اتاق بودند که از این تعداد، بخشی از صادرات ریالی با مجوز بانک مرکزی به عراق و افغانستان انجام شده و بخش دیگر هم شامل ورود موقت کالا بوده اند که در لیست بانک مرکزی آورده شده بود.

وی با گلایه از این رویه رئیس بانک مرکزی گفت: با این فرض که کالا رفته و ارز هم برنگشته باشد،  آیا ارزش آن را داشت در سالی که کشور تحت شدید ترین تحریم های تاریخ بوده و شاهد ۴۰ درصد کاهش صادرات غیر نفتی در ۴ ماهه ابتدای سال جاری بودیم صادر کننده را خائن به اقتصاد کشور خطاب کند؟

نتاسفاته سارمان توسعه نجارت هم با این قضیه همراه شده و با ابطال کارت ها و معرفی به قوه قضائیه موجب شد که سرمایه بزرگی از کشور را از دست بدهیم و خوشبختانه با همکاری استانداری فارس، در استان فارس برخلاف سایر استان ها نگذاشتیم هیچ صادرکننده ای به مراکز قضایی برود.

رازقی با یادآوری این مطلب که همه مشکلات کشور را نباید به گردن تحریم و یا گردن کرونا انداخت، مشکل در برخی تصمیم گیری های نابجاست، افزود: ریل گذاری غلطی در ۵۰ سال گذشته شکل گرفته و موجب شده است بجای افزایش تولید و صادرات غیر نفتی، صادرات نفت را دنبال کرده و موجب شویم که صادرکنندگان ما بزرگ نشوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل