حیدر اسکندر پور شهردار شیراز

شهردار شیراز گفت:پیش بینی می کنیم که اولا کنترل حجم زیادی از سیلاب در بالا دست را خواهیم داشت و ثانیا حجم عبور سیلاب به سمت رودخانه دوبرابر سال های گذشته خواهد بود.

به گزارش پیام خبر، حیدر اسکندر پور در آغاز عملیات اجرای لوله گذاری خط دوم انتقال آب دروازه قران به رودخانه خشک عنوان کرد: بر اساس مطالعات جامع انجام شده، دو عملیات در حال اجرا داریم، یکی در بالا دست دروازه قرآن در ۶ بند که که توسط منابع طبیعی و آبخیزداری در حال انجام است و بخشی از کنترل سیلاب را بر عهده دارد و دوم در پایین دست دروازه قرآن که جز وظایف شهرداری شیراز است که به موازات لوله ای که حدود سی یا چهل سال پیش در این مکان تعبیه شده بود لوله گذاری خواهیم کرد.

شهردار شیراز در بازدید از این خط لوله افزود: طول لوله ۲۴۲۰ متر است و در سه مقطع کارگذاری خواهد شد، مقطع اول از پل دروازه قرآن تا میدان طاووس و بعد از آن لوله دوبل ۱۶۰۰ و بعد تا رودخانه خشک لوله دوبل ۱۸۰۰ متری را کارگذاری خواهیم کرد.

اسکندرپور افزود:  بر اساس مطالعاتی که توسط مهندسین مشاور صورت گرفته و اقداماتی که در بالا دست حوضه آبریز به وسیله منابع طبیعی انجام شده و اقدامات شهرداری در پایین دست، پیش بینی می کنیم که اولا کنترل حجم زیادی از سیلاب در بالا دست را خواهیم داشت و ثانیا حجم عبور سیلاب به سمت رودخانه دوبرابر سال های گذشته خواهد بود.

به گفته حیدر اسکندر پور این اقدامات تا سال های طولانی شیراز را در حوضه آبریز دروازه قرآن از سیلاب مصون می دارد.

وی در خصوص حوضه آبریز شهرک سعدی گفت: در بالا دست شهرک سعدی حوضه آبریز بسیار گسترده ای داریم که به هر حال این آب به شهرک منتقل می شود و لوله های تعبیه شده برای شرایط عادی است و معمولا در طراحی های شهری لوله ها برای دوره های کوتاه مدت طراحی شده اند زیرا امکان طراحی برای دوره بلند مدت ۵۰ ساله برای دفع آب سطحی وجود ندارد.

شهردار شیراز تاکید کرد:  برای حل مشکل شهرک سعدی  منابع طبیعی باید طرح اجرایی حوضه آبریز دروازه قرآن را درحوضه آبریز بالا دست شهرک سعدی برای کنترل سیلاب را با ایجاد بند ها، انجام دهند تا سیلاب با شدت کمتری به شهرک سعدی برسد، امید است با همکاری مشترک بین دستگاهی این اقدام را در شهرک سعدی انجام دهیم.

در این مراسم مسعود طهماسبی شهردار منطقه ۳ شیراز عنوان کرد: سالانه توسط شهرداری شیراز اقدامات متعددی با هزینه بالا در حوزه کنترل سیلاب انجام می شود، اما این اقدامات طی یک سال گذشته از لحاظ کمی و کیفی متفاوت بوده است.

وی افزود: اقدامات زیربنایی از جمله لوله گذاری دفع آب های سطحی بر اساس مطالعات مشاورین که در کلیه نقاط شهر شیراز با صرف هزینه های صدها میلیاردی صورت گرفته است،  در منطقه ۳ شهرداری شیراز نیز علاوه بر احداث بند پاره سنگی دروازه قرآن که بند پاره سنگی تاخیری است که در سال گذشته اجرا شد، اجرای ریپ رپ(مانع سنگی مقاوم در برابر فرسایش) رودخانه سعدی، کف برداری و افزایش ارتفاع دیواره حوضچه دروازه قرآن که ظرفیت آبگیری این حوضچه را ۱۴۰۰۰ متر مکعب به بیش از ۵۰۰۰۰ متر مکعب افزایش داده است، بیش از ۱۵ کیلومتر لوله گذاری در یک سال گذشته در منطقه ۳ انجام شده است، و در پایان سال به بیش از ۲۱ کیلومتر لوله گذاری خواهد رسید.

طهماسبی خطاب به استاندار بیان کرد: حوضه آبریز بالا دست که در خارج از محدوده شهر قرار دارد رها شده است، اقدامات شهرداری و هزینه های میلیاردی زمانی نتیجه خواهد داشت که حوضه آبریز در بالا دست توسط سازمان های متولی مدیریت شود، و اقدامات شهرداری در مدیریت سیلاب زمانی تکمیل خواهد شد که سازمان های متولی وظیفه قانونی خود در این حوزه را به انجام برسانند.

شهردار منطقه ۳ شیراز در خصوص حوضه آبریز شهرک سعدی تاکید کرد: حوضه آبریز سعدی در بالا دست رها شده و باید فکر عاجلی در این خصوص بشود، سیل و هزینه های به بار آمده در شهرک سعدی فراموش نشده است، اگر چه اقدامات متعددی در این شهرک از سال گذشته تا کنون درمبحث مدیریت سیلاب صورت گرفته است، اما مخاطرات مالی و جانی در زیر دست حوضه آبریز سعدی  کماکان به قوت خود باقی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.