کد خبر: 6939
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
 • خبرنگار: سحر علیپور
 • چاپ
افتتاح پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب دروازه قرآن شیراز

پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب دروازه قرآن که از 15 تیرماه آغاز شده بود، پس از دو ماه و نیم با حضور نماینده ولی فقیه در فارس، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، استاندار فارس و شهردار شیراز به بهره برداری رسید.

به گزارش پیام خبر، در مراسم افتتاح پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب دروازه قرآن مدیرکل منابع طبیعی، مراتع و آبخیزداری استان فارس گفت: این پروژه در پی حادثه تلخ فروردین ۱۳۹۸ و در پی جانباختگان برخی از هموطنان،   پس از پیام مقام معظم رهبری و دستور رئیس جمهور تعریف و اجرا شد، این پروژه بزرگ که به نام سردار شهید سلیمانی مزین شده است، از تاریخ  ۱۵ تیرماه به‌صورت عملیاتی آغاز و پس از دو ماه و نیم به بهره‌برداری رسید.

عبدالحسن صمدنژاد ادامه داد: این پروژه شامل شش بند سنگی و ملاتی از ۱۲ متر تا ۱۳.۲ متر با بیش از ۱۸ هزار مترمکعب عملیاتی خاکی و با اعتبار ۱۷.۶ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی، به دستور رهبر انقلاب انجام شده است، حجم کلی مخازن درحالت حداکثری ۵۰۰ هزارمترمکعب بوده و حجم کلی عملیات بنایی با سنگ و ملات بیش از ۳۱ هزار و ۵۰۰ مترمکعب صورت گرفته است.

در این مراسم جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با یادآوری حادثه تلخ سال گذشته در دروازه قرآن گفت: اقدامات پیشگیری مانند این پروژه در حوزه آبخیزداری ضرورت دارد تا شاهد حوادثی همچون سال گذشته نباشیم، یکی از وظایف دولت و حکومت، ایجاد فضای امن و آسایش برای مردم است، این  اقدامات همراه با درایت و برنامه در قسمت های مختلف شیراز و استان فارس باید ادامه داشته تا مانع از حوادث تلخ شود.

وی ادامه داد: اینگونه پروژه‌های آبخیزداری باید به‌صورت جدی و مستمر در وزارتخانه دنبال شود و ما نیز حمایت های لازم را در مجلس شورای اسلامی از این قبیل طرح ها خواهیم داشت، توسعه استان فارس برپایه کشاورزی بوده، همچون استانهای صنعتی از ارزش افزوده چندانی بهره مند نمی شود و نیاز است در حوزه کشاورزی حمایت و توجه بیشتری به استان فارس شود.

عنایت الله رحیمی در این مراسم با بیان اینکه این پروژه آبخیزداری با دید علمی و کارشناسی مکمل پروژه‌های قبلی است عنوان کرد: دبی آب سیل فروردین سال گذشته ۳۲ مترمکعب بر ثانیه بوده است، این پروژه به دید بلندمدت ۵۰۰ ساله و با ۶۷ مترمکعب خروجی درنظر گرفته شده است، تا مانع از تکرار حوادث تلخ سال گذشته شود.

استاندار فارس افزود: در حوزه جلوگیری از سیلاب و آبخیزداری باید توجه ویژه ای به منطقه شهرک سعدی و حوضه آبریز بالا دست آن نیز صورت پذیرد، در زمینه آبخیزداری فارس نیازمند توجه بسیاری است و آبخیزداری بیش از سدسازی باید در استان فارس مورد توجه قرار گیرد و این امر به کمک نمایندگان فارس در  مجلس نیازمند است.

در این مراسم مسعود منصور رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه آبخیزداری و درمان شباهت زیادی به هم دارند گفت: همچون حوزه درمان که پیشگیری اولویت دارد، حفظ منابع آب و خاک نیز نیازمند پیشگیری است، آبخیزداری می تواند سبب تقویت منابع آبی و حفظ خاک شده و درهمین راستا آبخیز ۵۷۰ مترمکعب آب را به لایه های زیرزمینی انتقال می دهد.

وی اضافه کرد: از اعتبارات سال ۱۳۹۸ در یازده استان، ۲۴ حوزه و ۲۸۰ هزار هکتار اقدامات پیشگیری صورت گرفته است که از اوایل سال آغاز و تا مهرماه آماده افتتاح و بهره برداری شده اند، این پروژه در قالب شش سازه توان کنترل دو میلیون مترمکعب سیلاب را دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.