هکر

گروهی از هکرها با نام «نیمه تاریک» بیت‌کوینی که از حملات باج‌افزاری به دست آمده بود را به خیریه‌ای اهدا کرده و ادعا می‌کنند که می‌خواهند «جهان را به جایی بهتری تبدیل کنند». این درحالی‌است که طبق قانون خیریه‌ها نباید پولی که از راه نادرست به دست آمده بپذیرند اما حالا این خیریه‌ها راهی برای بازگرداندن بیت‌کوین به هکرها ندارند.

به گزارش پیام خبر به نقل از ماهنامه پیوست، این گروه هکری که به نام «نیمه تاریک» معروف هستند با اهدای بخشی از پول‌های به دست آمده از حملات باج‌افزاری خود به دو خیریه جهانیان را متعجب کردند. طبق گزارش بی‌بی‌سی این گروه به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و پیش از این سابقه چندانی نداشته‌اند. هکرهای نیمه‌ تاریک ادعا می‌کنند که رمزارز به دست آمده از این حملات میلیون‌ها دلار ارزش دارد.

آنها با این ادعا که قصد دارند «جهان را به جای بهتری تبدیل کنند» ۰.۸۸ بیت‌کوین که در حدود ۱۰هزار دلار ارزش دارد را به دو خیریه اهدا کردند؛ خیریه پروژه آب و کودکان بین‌الملل. خیریه پروژه آب برای بهبود دسترسی به آب شرب در آفریقای سیاه فعالیت دارد و کودکان بین‌الملل نیز در مبارزه با فقر فعالیت می‌کند و به کودکان نیازمند کمک می‌کند.

گروه هکری نیمه‌ تاریک روز ۱۳ اکتبر در وبلاگی در وب تاریک رسیدی منتشر کردند که نشان‌دهنده اهدای ۰.۸۸ بیت‌کوین به این سازمان‌های مردم نهاد بود. این هکرها ادعا می‌کنند که تنها به شرکت‌های بزرگ و پردرآمد حمله می‌کنند و به بیمارستان، مدارس، دولت‌ها و یا خیریه حمله نخواهند کرد.

متخصصان انگیزه هکرها را زیر سوال برده‌اند. برت کالاو تحلیل‌گر تهدیدها در شرکت امنیت سایبری امسی‌سافت(Emsisoft) می‌گوید: «اصلا روشن نیست که مجرمان از انتشار این مبالغ اهدایی چه هدفی دارند. شاید می‌خواهند حس گناه را تسکین دهند؟ یا شاید برای افزایش مقبولیت می خواهند شخصیت‌های رابین‌ هود مانندی از خود به تصویر بکشند». او توضیح می‌دهد: «انگیزه هرچه که باشد مطمئنا اقدامی غیرمعمول است و تا آنجایی که من می‌دانم این اولین باری است که یک گروه مسئول حملات باج‌افزاری بخشی از سود خود را به خیره اهدا کرده‌اند».

اما به هرحال طبق قانون خیریه‌ها نباید پولی که از راه‌های نادرست به دست آمده است را بپذیرد. هردو خیریه‌ها اعلام کرده‌اند که این بیت‌کوین اهدایی را نخواهند پذیرفت اما مشکل اینجاست که هیچ راهی برای بازگرداندن این بیت‌کوین ندارند. هکرها از یک سرویس آمریکایی به نام بلوک خیریه (The Giving Block ) استفاده کرده‌اند که برای اهدای کمک‌ها به ۶۷ نهاد خیریه جهانی استفاده می‌شود. این شرکت می‌گوید که پول ارسالی از طریق یک ترکیب کننده ارسال شده است. ترکیب کننده ابزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد برای حفظ حریم خصوصی بیت‌کوین‌های ارسالی خود را با دیگر کاربران ترکیب کنند.

فیلیپ گرادول اقتصاددان ارشد چین‌آلیسیس شرکت تحلیل داده‌های بلاکچین در این خصوص می‌گوید: «اگر شما با یک ماسک به صورت ناشناس وارد یک خیریه شوید و ۱۰ هزار دلار پول نقد اهدا کنید و از شما رسید مالیاتی درخواست شود هم در نهایت باید به سوالاتی پاسخ دهید، هیچ تفاوتی وجود ندارد».

به نظر شما آیا چنین اقدامی درست است؟ آیا می‌توان از پول‌هایی که از روش نادرست به دست آمده است برای اهداف نیکوکارانه استفاده کرد؟

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.