کد خبر: 6945
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۱
شهرام گیل آبادی

مدیر عامل خانه تئاتر در نامه ای سرگشاده نوشت: در مناقب و ویژگی‌های تئاتر بسیار گفته‌اند و گفته‌ایم. نقش تئاتر را در توسعه فرهنگی کشور بارها تبیین کرده‌ایم. بهرمندی از تئاتر در شرایط سخت یک جامعه را مورد ارزیابی قرار دادیم. هزاران‌بار با زبان‌های مختلف از قدرت تئاتر در پیشبرد اهداف کشور، به‌خصوص در شرایط سخت سخن به میان آوردیم.

به گزارش پیام خبر، شهرام گیل‌آبادی، مدیر عامل خانه تئاتر در نامه ای سرگشاده نوشت: در مناقب و ویژگی‌های تئاتر بسیار گفته‌اند و گفته‌ایم. نقش تئاتر را در توسعه فرهنگی کشور بارها تبیین کرده‌ایم. بهرمندی از تئاتر در شرایط سخت یک جامعه را مورد ارزیابی قرار دادیم. هزاران‌بار با زبان‌های مختلف از قدرت تئاتر در پیشبرد اهداف کشور، به‌خصوص در شرایط سخت سخن به میان آوردیم.

بارها بهره‌مندی جامعه از تئاتر را برای آموزش‌های اجتماعی بیان کردیم و در نهایت صبورانه منتظر ماندیم تا کسی بفهمد، خصوصا مسئولانی که باید حقوق مدنی و اجتماعی جامعه خود را به عنوان وظیفه دنبال کنند، اما دریغ از اندکی فهم. نه تنها کسی  از آنها به قدرت بی‌بدیل تئاتر  پی نبرد بلکه حاضر نشدند به حقوق مدنی و انسانی هنرمندان معرفت‌اندیش این کشور توجه کنند و بدون توجه به قصور در احقاق حقوق انسانی انباشته سالیانِ سال جامعه تیاتر، کورسوهای موجود را هم از بین بردند.
آقایان، عدم توجه به جامعه تئاتر کشور نادانی مطلق است؛ این جمله فریاد فروخورده مردمان هنر این ملک است. آقایان جامعه تئاتر این کشور نیاز  فوری به کمک دارد. این هنرمندان سال‌هاست که حتی بیمه تامین اجتماعی مشخص و محکمی ندارند، حقوق ایام بیکاری ندارند و از شعارهای فریبنده و عوام فریبانه بیزارند. آقایان، هم‌نفسان من زیر بار بی‌تدبیری شما، زیر بار چرخ زمانه در حال له شدن هستند. هرروز با ده‌ها نفر از هنرمندان اصیل این ملک روبرو هستیم که از جور بی‌برنامگی شما و نداشتن نگاه انسانی به آنها، قدرت گذران زندگی ندارند.  
آقایان، رؤسا!  داد مظلوم برای شما مهم است؟ این آدم‌ها، همان‌هایی هستند که شما برای وجاهت بخشی به خود، در زمان عسرت کنارشان عکس می‌گیرید. کاش اجازه نمی‌دادید این حرف‌ها از زبان ما جاری شود چون هنوز هم این آدم‌های وارسته مراجع اجتماعی جامعه ایرانی هستند.  
این جامعه شریف، کرونازده نیستند این هنرمندان به استضعاف کشیده شده در کرونا به انفجار رسیدند. این انفجار نتیجه بی‌تدبیری و بی‌توجهی دولت‌ها و مسئولین به نخبگان جامعه‌ای است که فخرش، فرهنگ و هنر بوده و هست. آقایان، هنرمندان تئاتر در حال حاضر هیچ درآمدی ندارند. هیچ حمایتی ندارند. در گذشته با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌داشتند و لبخند از لبانشان برای مردم فرو نمی‌افتاد اما تلخی روزگاری که شما برای آنها ساختید، حریم و حرمت دل‌شان را مخدوش کرده است.  
اگر بزرگ اجرایی این کشور رئیس دولت است، خوب بداند و آگاه باشد اگر از درد مردم شریف با خبر است باید شب و روز نداشته و اگر از درد هنرمندان زخم‌خورده این بی‌تدبیری تاریخی مطلع باشد باید از شرم قالب تهی کند.  
این نامه را برای شما نمی‌نویسم آقای رئیس‌جمهور یا مسئولین دیگر؛ این مکتوبه را برای تاریخ می‌نویسم تا در محضرش سرافکنده باشید که هنرمندان و نخبگان جامعه در این زمان، حداقل‌های معیشتی را برای امرار معاش خود نداشتند. نیک می‌دانم عده‌ای تحقیرگرا و قشری یادداشتم را سیاسی یا هر طور که بخواهند تلقی می‌کنند اما همگان بدانند بغض فروخفته همکارانم، مصداق داد مظلوم از ظالم است....

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.