کد خبر: 6964
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
نفت، گاز و پتروشیمی

اگر فروش نفت ایران در برابر کالا هم باشد، باید توجه کرد که منابع ارزی بانک مرکزی از شر دلار 4200 تومانی خلاص می‌شوند، این یعنی بانک مرکزی به جای اینکه دلار خود را با نرخ 4200 تومان به واردکننده بدهد، می‌تواند در بازار آزاد مدیریت کند؛ با اینکار هم ریال بیشتری از سطح اقتصاد جمع می‌شود، هم قدرت بازارساز افزایش می‌یابد.

به گزارش پیام خبر، به نقل از اقتصاد نیوز قیمت‌های بازار هرات امروز روندی نسبتا افزایشی را ثبت کرده و از کانال ۲۸ هزار تومان وارد کانال بالاتر شده است. اگر نرخ دلار در بازار هرات با همین روند ادامه یابد، می‌تواند بازار تهران را نیز مجاب به پذیرش دوباره ۳۰ هزار تومان کند. اگرچه قیمت در هرات نیز در پیشروی بیشتر مردد ماند که نشان می‌دهد نیروهای کاهشی بازار همچنان فعال هستند.

برخی کارشناسان بر این باورند که در نهایت، بازارها یک مسیر را طی می‌کنند و نمی‌توان یک سیگنال متناقض از بازارها در مکان‌های مختلف دریافت کرد.

نکته دیگری که وجود دارد، اینکه امروز صرافی ملی نرخ خرید دلار را بالا برد تا بتواند فروشندگان بیشتری را مجاب به عرضه کند. پیش از این نرخ خرید دلار در حدود ۴ هزار تومان پایین‌تر از نرخ فروش دلار بوده است. این تاکتیک باعث می‌شود تا فروشندگانی که در روزهای اخیر با توجه به قیمت پایین صرافی عرضه نمی‌کردند، به تغییر رویه ترویج شوند.  

افزایش درآمدهای نفتی

به نظر می‌رسد یک عامل کاهشی قوی در بازار ارز در حال ظهور است. رئیس کل بانک مرکزی در روزهای گذشته از افزایش فروش نفت ایران خبر داده بود. شاید برخی اظهارات رئیس کل بانک مرکزی را مانور تبلیغاتی بدانند، اما جالب است که بدانیم روزنامه وال‌استریت ژورنال هم این مسئله را تایید کرده و خبر داده که ایران در ۶ ماه، بیش از یک ۸۰۰ هزار بشکه نفت در روز فروخته است. حتی اگر نفت در برابر کالا باشد، باید توجه کرد که منابع ارزی بانک مرکزی از شر دلار ۴۲۰۰ تومانی خلاص می‌شوند، این یعنی بانک مرکزی به جای اینکه دلار خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومان به واردکننده بدهد، می‌تواند در بازار آزاد مدیریت کند؛  با اینکار هم ریال بیشتری از سطح اقتصاد جمع می‌شود، هم قدرت بازارساز افزایش می‌یابد.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.