کد خبر: 6968
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳
واکسن

چندین آزمایش واکسن ویروس کرونا فاز سوم در ماه‌های آینده تکمیل می‌شوند و یکی از پیشگامان انتظار دارد با ارائه نتایج در اواخر ماه نوامبر، تایید استفاده در موارد اضطراری را دریافت کند.

به گزارش پیام خبر ، تایید استفاده در موارد اضطراری بیانگر این است که داروها موثر و بی‌خطر هستند. واکسن‌ها باید بدون ایجاد عوارض جانبی شدید در برابر عفونت جدید از انسان محافظت کنند. نتایج آزمایش‌های فاز یک و فاز دو نشان می‌دهد که داروهای مختلفی که هم‌اکنون بر روی داوطلبان آزمایش می‌شوند به‌طورکلی بی‌خطر هستند و محققان حداقل موارد ناخواسته را گزارش کردند و این موارد معمولا گذرا بودند.

بااین‌وجود، این موارد کافی نیست و سازمان غذا و دارو امریکا (FDA) برای پیگیری بیماران ثبت‌نام‌شده در آزمایش‌های فاز سوم  ازنظر ایمنی سختگیر است. کلیه داوطلبان باید پس از دریافت دوم به مدت دو ماه تحت نظارت قرار بگیرند تا شرکت بتواند درخواست تاییدیه کند. این درواقع همان قانونی است که تهیه هرگونه تولید واکسن را قبل از انتخابات ریاست جمهوری امریکا غیرممکن می‌کند.

اما تحول جالبی رخ‌داده است که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب می‌کند. یک گروه مستقل از محققان ثابت کردند که یکی از پیشرفته‌ترین واکسن‌ها همان‌طور که در نظر گرفته‌شده کارایی دارد. نتیجه‌گیری این نتایج قطعا اطمینان‌بخش است، البته برای نتیجه‌گیری استفاده ایمن از واکسن کافی نیست. محققان دریافتند که این دارو دستورالعمل‌های ژنتیکی را رعایت کرده و دقیقا همان‌طور که طراحان می‌خواهند رفتار می‌کند.

محققان دانشگاه بریستول تکنیک‌های جدیدی را برای بررسی نامزد واکسن شناخته‌شده آکسفورد و آسترازنکا (AstraZeneca / Oxford) معروف به ChAdOx۱ nCoV-۱۹ یا AZD۱۲۲۲ ایجاد کردند. آنان توانستند نشان دهند که این واکسن دستورالعمل‌های ژنتیکی را دقیقا طبق دستور دانشگاه آکسفورد دنبال می‌کند.

محققان در بیانیه مطبوعاتی توضیح دادند که واکسن آکسفورد با استفاده از ویروس سرماخوردگی (آدنوویروس) از شامپانزه‌ها ساخته می‌شود که توانایی تکثیر در داخل سلول‌های انسانی را ندارد. آکسفورد حدود ۲۰ درصد کد خود را با اطلاعات ژنتیکی جایگزین کرد که فقط پروتئین سنبله سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲)  ویروس عامل کووید-۱۹ را رمزگذاری ‌کند، پروتئینی که ویروس برای ارتباط با سلول‌ها استفاده می‌کند.

ایده این واکسن ورود به سلول‌های انسانی بدون ایجاد بیماری است. هنگامی‌که داخل سلول قرار گرفت، واکسن به آن‌ها دستور می‌دهد پروتئین سنبله را کپی کرده و آن را تکثیر کنند. سپس پروتئین سنبله به‌عنوان یک جسم خارجی درک می‌شود و پاسخ ایمنی ایجاد می‌شود. به‌این‌ترتیب سیستم ایمنی بدن یاد می‌گیرد تا آنتی‌بادی‌هایی ایجاد کند که می‌توانند پروتئین سنبله را مسدود کنند. برای برخورد با ویروس کرونا، آنتی‌بادی‌ها باید به پروتئین سنبله واقعی متصل شده و از ورود ویروس به سلول جلوگیری کنند. این رویداد اصلی در زندگی یک‌ ذره ویروسی است. بدون نفوذ در دیواره سلول، ویروس نمی‌تواند تکثیر شود. اگر تکرار متوقف شود، سپس عفونت کووید-۱۹ نیز متوقف می‌شود.

محققان بریستول توانستند بررسی کنند که واکسن همان‌طور که در نظر گرفته‌شده رفتار می‌کند. در این مورد منتشر شده: "با تشکر از پیشرفت‌های اخیر در تعیین توالی ژنتیکی و فن‌آوری تجزیه‌وتحلیل پروتئین، محققان در بریستول برای اولین بار قادر به بررسی مستقیم هزاران و هزاران دستورالعمل " رونوشت " تولیدشده توسط واکسن آکسفورد در داخل سلول شدند. از این طریق، آنان توانستند به‌طور مستقیم تایید کنند که دستورالعمل‌ها به‌درستی و دقیق کپی شده‌اند  و اطمینان بیشتری از عملکرد واکسن دقیقا همان‌طور که برنامه‌ریزی‌شده است را فراهم کردند. "

علاوه بر تایید اینکه واکسن داده‌های صحیحی را بیان کرده است، آن‌ها نسخه‌های پروتئین سنبله را نیز بررسی کردند تا ببینند آیا آن‌ها به دستورالعمل‌های برنامه‌ریزی‌شده احترام می‌گذارند یا خیر.

دکتر دیوید متیوس، مدیر ارشد تحقیق اعتبار سنجی اظهار کرد:  "تاکنون، این فناوری نتوانسته است با شفافیت پاسخ دهد، اما اکنون می‌دانیم که واکسن هر آنچه را انتظار داشتیم، انجام می‌دهد و این مورد تنها خبر خوب در مبارزه با بیماری کووید--۱۹ است. "

این نتیجه‌گیری قطعا اطمینان‌بخش است، اما محدودیت‌های خود را دارد. محققان نمی‌توانند عوارض جانبی بالقوه واکسن را برطرف کنند، این همان چیزی است که به کمک آزمایش فاز سوم ارائه خواهد شد.

 لازم به ذکر است، واکسن آسترازنکا تاکنون سه مورد خارج از ایمنی را ثبت کرده است، ازجمله یک بیماری غیرقابل‌توجیه که مطالعه را در اوایل سپتامبر متوقف کرد و دیگری شامل قفل شدن بازوی شرکت‌کننده بود و اخیرا نیز یک داوطلب در برزیل درگذشت، اما این شخص در دارونما بود و نه داروی واقعی. این رویداد موردبررسی قرار گرفت و کارشناسان  ازجمله ناظران پروژه برزیل  توصیه کردند که این مطالعه ادامه یابد.

مطالعه بریستول در تحقیقات پیش از چاپ Research Square قرار دارد و باید موردبررسی قرار گیرد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.