کد خبر: 6982
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰
باغ

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت: با پیگیری‌های انجام شده از انجام فعالیت افراد غیرمتخصص در امور باغبانی در سطح این شهرستان جلوگیری خواهد شد.

به گزارش پیام خبر، عزیز رحیمی با اشاره به ورود افراد فاقد تخصص در فعالیت‌های باغبانی این شهرستان گفت: احداث باغ‌ها خصوصا پسته، تامین پیوندک، تهیه نهال و ... باید توسط افراد با تجربه و دارای مجوز انجام شود.

به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی مرودشت، رحیمی عنوان کرد: پیوندهای انجام شده توسط این افراد، کیفیت پایین محصول، زیان بهره برداران و خشکی باغ‌ها را به همراه داشته است.  

او با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر دخالت افراد سودجو در احداث باغ‌ها با رعایت  فاصله کمتر بین درختان و کاشت تعداد بیشتری درخت رویت شده است، بیان کرد: این درختان در سال دوم و در زمان پیوند زدن هرینه پیوند چندین برابری را به بهره بردار تحمیل خواهد کرد.  

رحیمی با بیان اینکه برای متقاضیان احداث باغ پسته کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: آموزش‌ها نیز توسط کارشناسان و افراد دارای مجوز و زیر نظر مراکز خدمات و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان برگزار می‌شود.

به گفته او، ضروری است برای خرید هرنوع اندام تکثیری از جمله پیاز زعفران، خرید نهال از نهالستان‌ها، خرید پیوندک گردو و بادام به منظور سرشاخه کاری این باغ‌ها،  اصلاح و احیا باغ‌های زیتون و... نیز مشاوره با کارشناسان و یا مراکز خصوصی مورد تایید جهاد کشاورزی انجام شود.

رحیمی بیان کرد: با توجه به فرا رسیدن زمان کشت زعفران، متقاضیان خرید پیاز زعفران نیزباید پیاز مورد نیاز خود را از مراکز مجاز تهیه کنند و توصیه می‌شود از مراکزی که در زمینه کشت و کار و کیفیت پیاز زعفران تخصص و آشنایی کافی ندارند، خرید نکنند.

مدیر جهاد کشاورزی مرودشت به فعالیت‌های ترویجی در زمینه احداث اصولی باغ‌ها اشاره و اضافه کرد: نصب بنر در مراکز جهاد کشاورزی واطلاع رسانی به متقاضیان در فضای مجازی در زمینه احداث اصولی باغ‌ها ضروری است و باید بیش از پیش در دستور کار قرار بگیرد.

این مقام مسئول، عدم وجود باغ‌های مادری استاندارد جهت تهیه اندامهای تکثیری مورد نیاز در شهرستان و همچنین سودآوری بالای طرح‌های احداث باغ و ناآگاهی بهره برداران را دلیل عمده ورود افرادغیر متخصص در فعالیت‌های باغی شهرستان و مشکلات ناشی از آن عنوان کرد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل