کتابخوان

دومین شماره از دومین دوره ماهنامه کتاب‌خوان به همراه آثار و گفتارهایی از فرهاد حسن زاده، غلامعلی حدادعادل، غلامرضا کافی، معصومه آباد، بهناز ضرابی زاده، علیرضا قزوه، فریبرز خسروی، مهدی شقاقی و... ویژه شهریور و مهرماه ۱۳۹۹ منتشر شد.

به گزارش پیام خبر، دومین شماره از دوره دوم ماهنامه کتابخوان ویژه شهریور و مهر ۱۳۹۹ با هدف شفاف سازی فعالیت ها، اطلاع رسانی مناسب و دسترسی عموم مردم، نخبگان و مخاطبان به اخبار و برنامه های کتابخانه های عمومی کشور، توسط اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد تهیه و منتشر شد.

این شماره از «ماهنامه کتابخوان» با آثار و گفتارهایی از حسین اسرافیلی، شاعر؛ فرهاد حسن زاده، نویسنده؛ رضا امیرخانی، نویسنده؛ غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ غلامرضا کافی، دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز؛ معصومه آباد، نویسنده؛ بهناز ضرابی زاده، نویسنده؛ علیرضا قزوه، شاعر و نویسنده؛ فریبرز خسروی، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران و مهدی شقاقی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی همراه شده است.

مطالب این شماره در هفت بخش شامل «در حدیث دیگران»، «اخبار»، «فرهنگی»، «پرونده»، «پژوهش و نوآوری»، «با نمایندگان مجلس شورای اسلامی» و «نمایشگاه مجازی جلوه های حضور زنان در دفاع مقدس» دسته بندی شده است.

«در حدیث دیگران»، روایت رسانه های سراسری از فعالیت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور است. در این بخش، سخنان صاحب نظران در حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی، شعر و ادبیات در خصوص اقدامات کتابداران، کتابخانه ها و نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ایام شیوع ویروس کرونا در قالب مصاحبه آمده است.

همچنین بخش «اخبار» به مرور مهم‌ترین اخبار مربوط به نهاد کتابخانه ها می پردازد. این بخش با گفتگوی مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد در خصوص «برگزاری نخستین جشنواره کتاب‌خوان و رسانه در آخرین سال قرن» آغاز شده و در ادامه به خبرهایی چون انتشار صدمین شماره فصلنامه «تحقیقات اطلاع رسانی و کتابخانه های عمومی»، افتتاح کتابخانه عمومی شهدای اینالو شهر قره بلاغ فسا، افتتاح کتابخانه عمومی شهید علی بابایی در روستای بیشه سر بابل، بازدید معاونان نهاد کتابخانه های عمومی کشور از پروژه کتابخانه مرکزی رشت و افتتاح کتابخانه عمومی پروین اعتصامی یزد می پردازد.

بخش «فرهنگی» به مرور اخبار مهم ترین اقدامات فرهنگی انجام شده از سوی نهاد کتابخانه های عمومی می پردازد. این بخش با گزارشی از خدمات کتابخانه های مرکزی کشور با عنوان «دوران احیای کتابخانه های مرکزی با همتی مجاهدانه در راه اندازی و رویکردی نوین در ارائه خدمات» آغاز می شود. در این گزارش با اشاره به رویکرد نهاد در تبدیل کتابخانه های مرکزی به مراکز فرهنگی- اجتماعی چندمنظوره با محوریت کتاب، خدمات متنوع ارائه شده در این کتابخانه ها معرفی و تبیین می شود. در ادامه این بخش گزارش برگزاری وبینار علمی- فرهنگی «مرثیه سرایی در ایران و هند»، گفتگو با نغمه مستشارنظامی، دبیر محافل ادبی کشور با عنوان «نهادینه کردن فعالیت های ادبی در کتابخانه ها با راه اندازی محافل ادبی»، گزارش برگزاری سوگواره مجازی «ده شب، ده محفل» ویژه دهه اول ماه محرم، معرفی منابع طرح کتابخوان مهرماه ۱۳۹۹، گزارش مهم ترین اقدامات معاونت توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد در سال ۱۳۹۸ آمده است.

در ادامه این شماره از ماهنامه کتاب خوان بخش تصاویر به بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان کشور از غرفه نهاد در نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت می پردازد.

بخش «پرونده» ماهنامه کتابخوان در این شماره به برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی کشور ویژه هفته دفاع مقدس می پردازد. این بخش با گفتگوی مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد در تشریح ویژه برنامه های هفته دفاع مقدس آغاز می شود و در ادامه گزارش نشست های مجازی «از زبان نویسنده» با معرفی کتاب های «من زنده ام» توسط معصومه آباد و «گلستان یازدهم» توسط بهناز ضرابی زاده، انتشار نسخه الکترونیک ۸ مجموعه شعر عاشورایی، معرفی بسته مطالعاتی «جوهر سرخ» حاوی گلچینی از کتاب های برتر در حوزه دفاع مقدس و گزارش کرسی آزاداندیشی «زنان دفاع مقدس؛ سبک زندگی ایرانی- اسلامی» آمده است.

بخش «پژوهش و نوآوری» نیز به مرور مهم ترین اخبار مربوط به این حوزه شامل «دوره های آموزشی الکترونیکی نهاد کتابخانه های عمومی کشور ویژه پاییز ۱۳۹۹»، نشست مجازی «آری ما می توانیم» با محوریت گفتگو در خصوص کتاب «لذت خواندن در عصر حواس پرتی»، نشست مجازی «استانداردهای کتابخانه های عمومی ایران»، سلسله سخنرانی های «اخلاق حرفه ای در کتابداری و کتابخانه های عمومی» و ... می پردازد.

بخش «با نمایندگان مجلس شورای اسلامی» به مرور اخبار مربوط به پیگیری های نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات نهاد کتابخانه های عمومی کشور می پردازد. حسین بامیری، نایب رئیس کمیسیون امور داخلی مجلس؛ امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم مشهد و کلات؛ حجت الاسلام نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم مشهد و کلات و... از جمله افراد پیگیر برای رفع مشکلات قانونی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در مجلس شورای اسلامی بوده اند.

بخش پایانی دومین شماره از ماهنامه کتاب خوان به تصاویری از برگزاری نمایشگاه مجازی «جلوه های حضور زنان در دفاع مقدس» می پردازد. این نمایشگاه با همکاری خبرگزاری جمهوری اسلامی، امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.