کد خبر: 7064
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
آرم شهرداری شیراز

شهرداری شیراز با توجه به آغاز فصل بارش اقدامات کوتاه مدت و بلندمدتی را برای مدیریت سیلاب در سطح مناطق یازده گانه شهر انجام داده است تا میزان آبگرفتگی کاهش یابد.

به گزارش پیام خبر، معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز در حاشیه بازدید از عملیات طرح‌های دفع آب‌های سطحی گفت:  مطالعات طرح دفع و هدایت آب‌های سطحی در چند بخش انجام شده که بخش عمده آن‌ها لوله گذاری از سمت دروازه قرآن، لوله گذاری معابر مناطق یازده گانه، پوشش کانال های روباز و احداث کانال های جدید است.

اسماعیل صالحی با بیان اینکه طی سال جاری تاکنون ۷۰ کیلومتر لوله گذاری در سطح مناطق شهر شیراز انجام شده است، افزود: با توجه به برآوردهای انجام شده اگر اینکار ادامه یابد، نزدیک به دو سال کل شهر شیراز لوله گذاری و نسبت به  آب‌های سطحی و کنترل آب‌های ورودی در وضعیت مناسبی قرار خواهد گرفت.

صالحی با بیان اینکه هر ساله در مناطق بودجه ای برای اقدامات لوله گذاری و لایروبی اختصاص می یابد، گفت: لوله گذاری حد فاصل دروازه قرآن تا رودخانه خشک به طول ٢ هزار و ٤٢٠ متر تا پایان سال به اتمام می رسد، یکی از کلانشهرهایی که در بحث آب‌های سطحی بسیار خوب کار کرده شیراز است و تا امروز بیش از ۲۰۰ کیلومتر لوله گذاری در سطح شیراز انجام شده است.

وی اضافه کرد: با اقدامات شهرداری شیراز بخصوص در لوله گذاری، امکان دفع آب‌های سطحی به دوبرابر افزایش می‌یابد.

ایمن سازی دروازه قرآن و شهرک سعدی در برابر سیلاب

شهردار منطقه ۳ شیراز نیز در بازدید از پروژه های مدیریت سیلاب گفت: لایروبی کانال ها و جداول سطح شهر هر سال به طور مستمر توسط سازمان پسماند و شهرداری های مناطق انجام می شود. همچنین بر اساس مطالعات مشاوران ذی صلاح اقدامات بلند مدت و کوتاه مدت نیز برای مدیریت سیلاب پیشنهاد شده است.

مسعود طهماسبی با اشاره به اقدامات کوتاه مدت جهت مدیریت سیلاب گفت: افزایش ظرفیت حوضچه آرامش دروازه قرآن به بیش از ۱۵ هزار مترمکعب با کف سازی و لایروبی و اجرای بند پاره سنگی برای تنظیم سرعت آب از جمله این اقدامات است. همچنین براساس مطالعات انجام شده توسط مشاوران ظرفیت انتقال آب از دروازه قرآن حدود دو برابر افزایش یافته است.

وی درخصوص شهرک سعدی گفت: اجرای دستک ورودی کانال سعدی و اصلاح مسیر این کانال برای جلوگیری از انسداد هنگام بارندگی از جمله اقدامات انجام شده است.

شهردار منطقه سه شیراز با بیان اینکه طبق مطالعات باید اقدامات بلند مدت در بالا دست حوزه های آبخیز به ویژه حوزه آبخیز دروازه قرآن و سعدی انجام می شد، افزود: با احداث ۶ طرح  آبخیز داری در بالادست دروازه قرآن که هفته گذشته به بهره برداری رسید، شدت ورود آب به شهر را کنترل می کنیم.

طهماسبی خاطرنشان کرد: ۲۴۲۰ متر لوله گذاری از دروازه قرآن تا رودخانه خشک توسط شهرداری منطقه ۳ در حال انجام است. با همکاری دستگاه‌های مختلف خدمات رسان خصوصا پلیس راهور سعی می‌کنیم در کوتاه ترین زمان ممکن این پروژه را به پایان برسانیم.

وی افزود: علاوه براین تا کنون بیش از ۱۵ کیلومتر لوله گذاری در سایر معابر سطح منطقه ۳ انجام شده تا از ورود آب به سطح خیابان ها جلوگیری شود و در حال حاضر همه مناطق این منطقه لوله گذاری شده است.

شهردار منطقه سه شیراز عنوان کرد: در تعداد اندکی از مسیرها که به دلیل شرایط فنی امکان لوله گذاری وجود نداشت، چاه های جذبی حفر شده است و در سال جاری بیش از ۵۰ چاه جذبی را در نقاط مختلف منطقه احداث کردیم.

طهماسبی در خصوص لای روبی اضافه کرد: کلیه جداول، کانال ها، مسیر ها و رودخانه ها لای روبی سالیانه انجام می‌شود در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داریم.

لایروبی، پاکسازی و دیوارگذاری رودخانه خشک

شهردار منطقه ۷ شیراز که ۱۳ کیلومتر از رودخانه خشک در این منطقه واقع شده در خصوص اقدامات انجام شده برای مدیریت سیلاب گفت: در حال انجام لایروبی، تسطیح، تعریض، پاکسازی، دیوارگذاری و رفع موانع در این محدوده هستیم.

معصومی افزود: به دلیل شیب کم مسیر و گل آلود بودن رودخانه سالانه حجم بسیار زیادی رسوب گذاری در این منطقه انجام می شود که باید مستمرا لای روبی انجام شود. همچنین دستگاهای ذیربط نیز ضروری است آبخیز داری را در بالادست انجام دهند تا کمترین رسوبات وارد رودخانه شود.

وی اضافه کرد: با اقداماتی که در مسیر رودخانه خشک انجام شده می‌توان گفت که مسیر رودخانه ایمن است و تلاش می‌کنیم تمام مسیر رودخانه را اصلاح و تعریض کنیم

شهردار منطقه ۷ شیراز با اشاره به لزوم لایروبی ده ها کانال خاکی موجود در محدوده این منطقه گفت: تمام آب‌های سطحی که در شهر توسط لوله گذاری هایی که شهرداری انجام داده جمع آوری می‌شود نهایتا به حریم شهر می آید و از طریق کانالهای خاکی به دریاچه نمک منتقل و باید این کانال ها لایروبی شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.