گزارش تصویری انهدام باند سارقین استان فارس

درخواست آحاد جامعه از نیروی انتظامی این است‌ که با همان جدیتی که به پرونده‌های افراد مشهور رسیدگی و در نهایت آن‌ها را به نتیجه ختم می‌کند، پرونده‌های آنان هم مورد رسیدگی قرار بگیرد تا سارقان اموالشان به دست عدالت و قانون سپرده شوند.

به گزارش پیام خبر، سرقت عملی است که در حقوق کیفری به معنی گرفتن اموال و دارایی‌های یک فرد به صورت غیرقانونی و به اجبار بوده و افرادی که دست به‌ انجام چنین اعمالی می‌زنند؛ بنابر قانون مجرم شناخته می‌شوند و تحت تعقیب و پیگرد مراجع ذیصلاح قرار می‌گیرند، در جامعه ما هم همانند تمام جوامع دنیا، سرقت یک پدیده شایع است و افرادی به دلایل مختلف دست به انجام چنین کاری می‌زنند.

طبق قانون، شناسایی و دستگیری سارقان در حوزه‌های مختلف بر عهده نیروی انتظامی است و پس از دستگیری متهمان، افراد به مراجع قضایی ارجاع داده و به پرونده آن‌ها رسیدگی می‌شوند تا متناسب با میزان ارتکاب جرایمشان برای سارقان مجازات تعیین شود.

به صورت روزانه تعدادی از افراد جامعه اموالشان اعم از کیف پول، تلفن همراه، خودرو، زیور آلات و ... مورد سرقت سارقان قرار می‌گیرد و طبق معمول پس از وقوع سرقت، مالباخته‌ها با مراجعه به مراکز انتظامی مستقر در سطح شهر اقدام به تنظیم شکایت و طرح دعوی می‌کنند تا به پرونده‌هایشان رسیدگی شود.

طبیعی است که هر مالباخته‌ای مترصد پیگیری هر چه سریع تر و به نتیجه رسیدن پرونده شکایتش توسط پلیس است و از این رو به هر دری می‌زند تا دزد اموالش پیدا شود، اما برخی از پرونده‌ها به صورت ویژه و با قید فوریت مورد رسیدگی مأموران انتظامی قرار می‌گیرند.

زورگیری از فرزند نویسنده سینما و تلویزیون

چندی پیش سارقانی با سوار شدن به خودروی فرزند مهراب قاسم خانی نویسنده سینما و تلویزیون کشورمان، اقدام به زورگیری از وی آن هم با قمه کردند و در یک‌آن، تلفن همراهش را به سرقت بردند.

چند روزی بیشتر نگذشت که خبر شناسایی و دستگیری سارق تلفن همراه فرزند قاسم‌خانی در رسانه‌ها منتشر شد و در همین رابطه مأموران پلیس پایتخت توانستند متهم را ظرف چند روز پس از وقوع زورگیری شناسایی و دستگیر کنند.

سرقت گردنبند طلای علی دایی در روز روشن

اما این تنها پرونده سرقت از افراد مشهور و مطرح کشور نبود و به تازگی هم علی دایی اسطوره فوتبال کشورمان زمانی که به همراه دخترش در مقابل محل کارش در حال تردد بود، مورد هجوم سارقان قرار گرفت و گردنبند گرانبهای وی توسط سارقان به سرقت رفت.

سارقان اموال اسطوره فوتبال کشورمان فقط چند روز توانستند نفس راحتی بکشند، چرا که مأموران پلیس پایتخت در عملیاتی توانستند سارق اصلی پرونده را شناسایی و وی را دستگیر کنند.

اینکه پلیس توانسته در انجام مأموریت‌های خود به خوبی عمل کند و سارقان را ظرف تنها چند روز پس از وقوع سرقت دستگیر کنند قابل تقدیر است؛ اما نکته‌ای که در این میان در اذهان عمومی باعث ایجاد سوال می‌شود این است که چرا دیگر سارقانی که اموال مردم عادی را به سرقت می‌برند ظرف ۴۸ یا ۷۲ ساعت دستگیر نمی‌شوند؟

اگر مأموران پلیس پایتخت می‌توانند سارقان را با چنین سرعت عملی شناسایی و دستگیر کنند، چرا شاهد تشکیل پرونده‌های سرقتی هستیم که ماه‌ها بر روی میز و در داخل کشوهای کلانتری‌ها خاک می‌خورند و هیچ ردی از سارق آن پرونده‌ها نیست؟

بدیهی است که پلیس به یک چشم به پرونده‌ها نگاه می‌کند و نسبت به پیگیری سریع آن‌ها وارد عمل می‌شود، اما اینکه پرونده افراد مطرح و به اصطلاح سلبریتی به سرعت رسیدگی می‌شود، اما پرونده مردم عادی با روند متوسط و کندی در جریان است؛ به خودی خود اذهان را به سمت این موضوع که پلیس میان افراد جامعه تفاوت قائل می‌شود، می‌برد.

درخواست آحاد جامعه از نیروی انتظامی که همواره در تمام امور بر سارقان، کلاهبرداران، زورگیران، سوداگران مرگ تسلط داشته و توانسته آن‌ها را دستگیر کند، این است‌ که با همان جدیتی که به پرونده‌های افراد مشهور رسیدگی و در نهایت آن‌ها را به نتیجه ختم می‌کند، پرونده‌های آنان هم مورد رسیدگی قرار بگیرد تا سارقان اموالشان به دست عدالت و قانون سپرده شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.