صابر سهرابی

همزمان با روز فرهنگ عمومی، صابر سهرابی، دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس، از همگان خواست تا با خوانش پیش‌نویس تدوین شده، دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را برای هر چه بهتر شدن آن بیان کنند.

به گزارش پیام خبر؛ صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دبیر شورای فرهنگ عمومی این استان به مناسب فرارسیدن روز فرهنگ عمومی گفت: فرهنگ، برآمده از همه اشتراکات مردمی یک گستره سرزمینی یا اندیشه‌ای است. این فرهنگ گاه در گستره‌ای کوچک همچون خانواده بررسی می‌شود که جنبه‌های ویژه و خُردی دارد و گاه گستره‌ای بازتر به پهناوری یک سرزمین یا مکتب و مذهب است که کلان‌فرهنگ‌ها را دربرمی‌گیرد.

سهرابی ادامه داد: فرهنگ، نه تنها برآمده از باورها و اندیشه‌ها و چگونگی زیستن مردم، که همه باورها، اندیشه‌ها و چگونگی زیستن مردم نیز در ارتباطی دوسویه برآمده از همان فرهنگ‌های خُرد و کلان است. فرهنگ در گذر زمان، با تغییرات زمانی، مکانی و حتی آب و هوایی و رودرویی با فرهنگ‌های دیگر، با تعامل، تقابل، تهاجم، تدافع و دچار دگرگونی، افزایش یا کاهش می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان داشت: اهمیت فرهنگ هر مردم، چه در گستره سرزمینی و چه اندیش‌گاهی از یک سو و تعامل، تقابل، تهاجم، تدافع و ... و پیشرفت‌ها و رشد دانش و تکنولوژی از سوی دیگر، و از دیگر سو زیاده‌خواهی و خوی استعماری و استکباری جهان سلطه برای به بهره‌برداری و برده‌داری نوین قدرت‌های جهانی و استعمارگر، ما را بر این می‌دارد تا با نظم بخشیدن و شناسایی فرهنگ‌های خُرد و کلان مردم خویش، با زدودن انگاره‌های اشتباه و خرافات از یک سو و بسترسازی برای رشد و بالندگی انگاره‌های درست از یک سو، و همچنین با یاری گرفتن از دانشمندان، اندیشمندان، فرهنگ‌وران و نخبگان فرهنگ‌های کلان و خُرد را در بستر زمان و مکان، آن گونه که به بالندگی و سربلندی جامعه بینجامد، رهنمون سازیم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس افزود: در یک سال گذشته، شورای فرهنگ عمومی فارس، به بررسی نقشه مهندسی فرهنگی فارس پرداخت. نقشه مهندسی فرهنگی، با بررسی و شناسایی جایگاه فرهنگی، نقاط ضعف و قوت، ظرفیت‌های کنونی و پیش رو و ... دیدی به ما می‌دهد تا همزمان با پای نهادن در سده ۱۴۰۰، توانمندی برنامه‌ریزی شده‌ای را برای پیشرفت و بالندگی بیش از پیش فارس، این خواستگاه فرهنگ و اندیشه ایران‌زمین داشته باشیم.

وی تأکید کرد: اکنون پس از یک سال، نقشه مهندسی فرهنگی فارس با تلاش‌ها و کوشش‌های اتاق فکر به سرانجام رسیده است که براساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی، در راستای ویرایش پایانی، افزون بر فرستادن آن برای فرهنگ‌وران، هنرمندان، دانشگاهیان و نخبگان و مسئولین فرهنگی، هنری، علمی و اجرایی، در اختیار همگان نیز قرار می‌گیرد. بر همگان است به ویژه صاحب‌نظران فرهنگی است تا پس از بررسی و خوانش آن، دیدگاه‌های خود، همچون کمبودها، زیاده‌ها، ایرادها، پیشنهادها و ... برای بررسی و ویرایش نهایی به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس تا ۲۵ آبان ماه جاری بفرستند.

گفتنی است همگان می‌توانند پیشنهادهای خود را به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی فارس واقع در آدرس شیراز، کوی زهرا، ساختمان شماره ۲ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و یا ادرس اینترنتی shorayefarhang.fars@farhangmail.ir بفرستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.