کد خبر: 7125
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۹
سقوط قیمت دلار

قبل از مشخص شدن نتیجه انتخابات، هیجانات اخبار آن بر بازار غالب شده و موجب کاهش ناگهانی ۲ تا ۳ هزار تومانی نرخ دلار در بازار آزاد ارز شده است.

به گزارش پیام خبر، از عصر روز گذشته، نرخ دلار و یورو با کاهش قابل توجه قیمتی رو به رو شده است. ریزش ۳ هزار تومانی نرخ دلار و همچنین یورو تا حدودی درگیر جو روانی انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست. امروز ظهر نیز به گفته بسیاری از حاضران در بازار ارز واقع در خیابان فردوسی، شلوغی در این مکان هم مشهود بود.  

به عقیده بسیاری از کارشناسان  نوسانات این روزهای اخیر دلار هیجانی بوده و پس از انتخابات و روی کار آمدن رئیس جمهور جدید با سیاست های مخصوص خود می توان قیمت نهایی ارز را پیش بینی کرد.

بازگشت هیجان به بازار ارز تنها برای چند روز!

یوسف کاووسی مدیرکل ارزی اسبق بانک مرکزی درباره کاهش نرخ ارز طی روز گذشته، اظهار کرد: تا دیروز که شانس ترامپ  بالاتر بود، قیمت ها اوج گرفت. اما امروز با احتمال پیروزی  بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موجب کاهش نرخ ارز شده است.

وی ادامه داد: می توان گفت این نوسانات هیجانی بوده و  تمام شاخص های بازارهای جهانی، با شانس پیروزی بایدن مقداری ریزش کرده اند.

مدیرکل ارزی اسبق بانک مرکزی در پایان بیان کرد: بازار ارز تا حدودی طی روزهای آینده بستگی به مصاحبه ها، توییت ها و برد و باخت های بین ترامپ و بایدن دارد. این بازار  تا  چند روز آینده همچنان دستخوش تغییر می شود اما خرید و فروشی در بازار انجام نمی شود. به طور مثال اگر نگاهی به قیمت های بازار بیندازید،  سکه ای با قیمت ۱۲ میلیون تومان برای خرید وجود ندارد.

شرطی کردن اقتصاد ایران نسبت به انتخابات آمریکا دلیل نوسانات ارز

مصطفی سمیعی نسب کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در این خصوص اظهار کرد: مسئله اصلی تعیین نرخ ارز در کشور ما علاوه بر نیاز بازار و عرضه و تقاضای ارز،تاثیر پذیر از فضای روانی و ادراکی موجود در بازار است.

وی ادامه داد: میزان نیاز کشور ما به ارز برای واردات کالاهای اساسی و سرمایه ای مشخص بوده  و توسط مسئولان  بانک مرکزی در فضای رسانه ای می چرخد. میزان  منابع و ذخایر ارزی در داخل و خارج از کشور پاسخگوی نیاز های ارزی ما را می دهد. طی یکسال اخیر با توجه به انتخابات آمریکا و مسئله شرطی کردن اقتصاد ایران نسبت به  نتایج انتخابات آمریکا فضایی روانی در بازار حاکم شده است و بازار های سرمایه و ارز را تحت تاثیر  قرار داده است.

سمیعی نسب بیان کرد: شرطی کردن  اقتصاد ایران نسبت به انتخابات آمریکا موجب  بالا و پایین شدن بازار ارز می شود. همچنین این  پیش بینی که بایدن امکان دارد در این جنگ پیروز شود افکار عمومی را نسبت به بازار سرمایه بهبود می بخشد. همچنین در دیگر بازارها شاهد علائم و سیگنال های  مثبت هستیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان تصریح کرد:  فضای روانی تاثیر زیادی در نوسانات ارز و دلار دارد اما به ساختارها، نظام تصمیم گیری و سیاست گذاری کشور ما باز می گردد. یعنی اگر بانک مرکزی به عنوان متولی  سیاست گذاری  پولی و ارزی کشور فضای جنگ اقتصادی را حس می کرد، وضعیت بازار ازر می توانست بهتر از امروز بازار ارز باشد.

با توجه به اتفاقات اخیر و نوسانات موجود در بازار ارز  پیشنهاد می شود مردم از خرید و فروش هیجانی دلار های خود خودداری کرده تا بیشتر از این خسارت نبینند چرا که این تاثیرات موقت بوده و نرخ اقلامی نظیر ارز با توجه به عرضه و تقاضا در بازارها واقعی سازی می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.