کد خبر: 7167
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
کشاورزی - گندم

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از آغاز کشت گندم در سطح نزدیک به چهار هزار هکتار از اراضی زراعی این شهرستان خبر داد و گفت: برای اولین بار، برای کاشت گندم، یک دستگاه جوی و پشته کار در این شهرستان به کار گرفته شده است.

به گزارش پیام خبر، «مهدی همتی» با بیان اینکه بهترین زمان کاشت گندم در این شهرستان از نیمه آبان ماه تا نیمه آذر ماه است، گفت: به کاری گیری دستگاه مذکور به منظور اجرای طرح گندم بنیان در مزارع شهرستان قیروکارزین است. 
 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با توجه به ابلاغ سطح یک هزار هکتاری طرح گندم بنیان به شهرستان قیروکارزین اظهار کرد: با اجرای این طرح با آب کمتر، تولید بیشتری حاصل می شود و ضمن ایجاد باور در کشاورز، کاهش هزینه های تولید نیز روی می دهد.
به گفته وی؛ طرح گندم بنیان شامل طرح ‌های بهنژادی، بهزراعی، کشاورزی حفاظتی و برنامه های آموزشی در مزارع کشاورزان است و در نتیجه مشارکت کشاورزان، کارشناسان، محققان و مجموعه تولیدکنندگان ماشین های کشاورزی تولید تا 30 درصد نیز افزایش می یابد. 
همتی افزود: به منظور اجرای طرح های بهزراعی استفاده از بذور گواهی شده در دستور کار است که میزان نیاز کشاورزان شهرستان قیروکارزین 700 تن برآورد می شود که تا کنون سهمیه 400 تن به این شهرستان اختصاص یافته و 220 تن از آن حمل و توزیع شده است. 
به گفته وی؛ ارقام چمران 2، سیروان و مهرگان از عمده ارقام گندم هستند که در این شهرستان کشت می شوند و هر کیلوگرم از این ارقام بذری به نرخ 3900 تومان در بین کشاورزان توزیع می شود. 
او با بیان اینکه تمهیدات لازم برای کشت گندم اتخاذ شده است، افزود: به ازای هر هکتار از اراضی زیر کشت گندم 350 کیلوگرم کود شیمیایی اوره اختصاص می یابد که برای تخصیص سهمیه،  کشاورزان باید نسبت به اعلام سطوح زیر کشت خود به مسئولین پهنه اقدام کنند.
در سال زراعی گذشته نیز چهار هزار کتار از اراضی آبی و دیم شهرستان قیروکارزین به کشت گندم اختصاص داشته که بیش از 16 هزار تن گندم تولید شده است و میزان گندم تحویلی به مراکز خرید دولتی نسبت به سال ما قبل خود افزایش 10 درصدی را تجربه کرد. 
قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.