کد خبر: 7169
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
 • خبرنگار: نوید جعفری
 • چاپ
کتابخانه مرکزی شیراز

در نشستی با حضور مسئولان استان و نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کتابخانه مرکزی شیراز یک گام به ساخت نزدیک شد و ساخت کتابخانه و باغ کتاب شیراز در زمین تعیین شده تصویب شد.

به گزارش پیام خبر در نشست که با حضور هادی امیری مدیرکل عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ‌امیرحسین جمشیدی مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس، روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و نمایندگان شهرداری و شورای شهر شیراز، اداره کل راه و شهرسازی استان و مشاور این پروژه برگزار شد؛‌ ساخت کتابخانه مرکزی شیراز به تصویب رسید.

روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این دیدار با اشاره به پرونده کتابخانه مرکزی شیراز عنوان کرد: زمین این کتابخانه قطعی شده اما قرارداد واگذاری آن هنوز به امضا نرسیده است. با این وجود مطالعات زمین انجام و مشاور پروژه انتخاب شده است.

منوچهری عنوان کرد: در سالی که شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران برگزیده شده است، مهم ترین رویداد باید آغاز ساخت کتابخانه مرکزی باشد. برنامه های هفته کتاب امسال در سطح ملی نیز از شیراز شروع می شود.

مدیرکل عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز با اشاره به اینکه برای کتابخانه شیراز باید بهترین جا در نظر گرفته شود، گفت: کتابخانه ها باید به عنوان فضای چندمنظوره درنظر گرفت؛ طراحی کتابخانه ها به سمت نیازهای مردم رفته و متناسب با آن، طراحی و ساخته می شوند. 

هادی امیری با تاکید بر اینکه هرآنچه برای کتابخانه ها خرج کنیم، هزینه آسیب های اجتماعی کم می شود، گفت: کتابخانه ها در دنیا از مهم ترین مناطق گردشگری و هویتی است و توریست ها به کتابخانه ها می روند. شیراز به عنوان پایتخت کتاب و فرهنگ ایران باید کتابخانه ای درخور ساخته شود. 

او عنوان کرد: اگر تصمیم بر این نیست که موقعیت زمین کتابخانه مرکزی تغییر کند، قطعا باید زمین توسعه پیدا کند و ایجاد فضایی در کنار آن در نظر گرفته شود. 

امیرحسین جمشیدی، مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس نیز در این نشست با تأکید بر اینکه همه مسئولان شیراز بر ساخت کتابخانه مرکزی متفق القول هستند گفت: اتفاق های خوبی برای احداث کتابخانه مرکزی شیراز افتاد و هم افزایی مناسبی بین دستگاه ها صورت گرفت.

او با اشاره به اینکه زمین انتخاب شده برای کتابخانه مرکزی در منطقه مناسب شهر قرار دارد، گفت: منطقه معالی آباد و جبل الدراک از مناطق پرتردد و سکونت شهر شیراز است. این بخش از شهر در حال توسعه است.کمربندی فرهنگ شهر نیز به محور اصلی شریانی شهر تبدیل شده و دسترسی کتابخانه از هر دو طرف برای عموم مناسب خواهد بود.

او تاکید کرد: مشاور این پروژه لازم است نقشه کتابخانه را براساس سطح اشغال ۲۰۰۰ متر و براساس ضوابط شهرداری و منطقه اطراف طراحی کند.

گفتنی است زمین پیشنهادی برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز به وسعت 6400 متر مربع که در منطقه جبل الدراک تعیین که با موافقت شهرداری و شورای شهر دو هزار متر آن به کتابخانه اختصاص دارد و اطراف آن فضای سبز با معماری کتابخانه در نظر گرفته شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.