کد خبر: 7173
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۹
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
علیرضا قدرتی، رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی فارس

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی فارس گفت: مسایل بیمه ای در پیمان ها، از مشکلات عمده فعالان اقتصادی فعال در حوزه پیمانکاری در استان است.

به گزارش پیام خبر، علیرضا قدرتی در جلسه کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی این اتاق که به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: تعدادی از فعالان اقتصادی به ویژه پیمانکاران استان با مشکلی در خصوص حق بیمه اعضای هیات مدیره شاغل در پیمان ها با مشکل روبرو هستند، به طوری که سازمان تامین اجتماعی بیش از یک نفر از اعضای هیات مدیره را در پیمان ها و پروژه های عمرانی پذیرش نمی کند.

وی افزود: بر اساس پیگیری های فعالان اقتصادی به ویژه پیمانکاران بخشنامه و دستورالعمل مشخصی که صراحتا این موضوع را مطرح کرده باشد در سازمان تامین اجتماعی وجود ندارد؛ اما شاهد این هستیم که در پیمان ها بیش از یک نفر مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

قدرتی با بیان اینکه به دنبال رفع مشکلات و باز شدن گره فعالیت فعالان اقتصادی هستیم اضافه کرد: موضوع حق بیمه اعضای هیات مدیره شرکت های پیمانکاران را در شورای گفتگوی استان مطرح می کنیم و امید داریم فضا برای فعالیت اقتصادی پیمانکاران و اعضای هیئت مدیره شاغل در پیمان ها در استان هموار شود.

وی با اشاره به درخواست زیاد فعالان اقتصادی استان برای پیگیری این موضوع اظهار داشت: مخالف فرار بیمه ای و همچنین ضایع شدن حق و حقوق افراد هستیم. تاکید ما بر اجرای مُر قانون است و این موضوع را پس از کارشناسی های دقیق تر به دبیرخانه شورای گفتگوی استان ارجاع خواهیم کرد.

در ادامه این جلسه رضا رازقیان یکی از فعالان اقتصادی استان نیز گفت: مدت هاست که فعالان اقتصادی فعال در حوزه پیمانکاری با این مشکل مواجه هستند درحالی که در بسیاری از مواقع اعضای هیات مدیره شرکت ها با رشته تحصیلی مربوطه در جایگاه شغلی مرتبط قرار دارد و با برخورداری از سوابق بیمه ای، در پیمان فعالیت مستقیم دارد و حقوق دریافت می کند.

وی ادامه داد: پیگیری های متعددی از سازمان تامین اجتماعی مبنی بر دسترسی به قوانین در این زمینه داشتیم اما کارشناسان این سازمان مدعی هستند بر اساس یک دستورالعمل داخلی این ممنوعیت را لحاظ می کنند و تامین اجتماعی صرفا بیمه یک نفر از اعضای هیات مدیره را در هر پیمان پذیرش می کند.

رازقیان عنوان داشت: در بسیاری از پیمان ها، قراردادها و پروژه ها بیش از یک نفر از هیات مدیره درگیر و فعال در پروژه می شود اما این ممنوعیت موجب بروز مشکلات بسیاری برای شرکت های پیمانکاری شده است.

وی تصریح کرد: هیچ قانون مشخص و صریح و واضحی از سوی تامین اجتماعی در این زمینه وجود ندارد و انتظار ما فعالان اقتصادی از اتاق بازرگانی فارس به عنوان پارلمان بخش خصوصی استان، طرح این موضوع در شورای گفتگوی استان برای رفع مشکلات این بخش است.

در ادامه این جلسه سید محمدرضا سجادی فر نماینده اداره کل تامین اجتماعی استان فارس هم در خصوص موضوع حق بیمه اعضای هیات مدیره در قراردادها و پیمان ها گفت: بر اساس ماده ۲۸ و ۳۹ قانون تامین اجتماعی بحث تهیه لیست بیمه پردازی از طریق آیین نامه مربوط به بیمه شدگان انجام می شود و اعضای هیات مدیره و کارفرمایان می توانند حق بیمه کسانی که بیمه پرداز و شاغل در اجرای قرارداد هستند، را رد کنند.

وی افزود: در سازمان تامین اجتماعی در حوزه پیمانکاری این امکان وجود ندارد که کارفرما بیمه خود را همراه با لیست دستمزد بیمه شدگان رد کند و کارفرما باید حق بیمه خود را از طریق حرف مشاغل آزاد پذیرش کند و این قانون به هیچ عنوان شامل کارفرمایان نمی شود.

سجادی فر اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی به این نتیجه رسیده که مجوز برای پذیرش بیمه یک نفر از اعضای هیات مدیره که اشتغال آن فرد به تایید دستگاه واگذارنده کار برسد، صادر کند که اگر دستگاه واگذارنده کار نیز حضور این فرد را تایید نکند تامین اجتماعی می تواند بیمه این فرد عضو هیات مدیره را پذیرش نکند.

وی اضافه کرد: قانون تامین اجتماعی صراحتا بحث بیمه پردازی افراد شاغل در قرارداد را مطرح کرده است تاکید ما بر اجرای ماده ۳۹ قانون تامین اجتماعی است.

سجادی فر ادامه داد: رسالت تامین اجتماعی پوشش بیمه ای کارگران و نه پوشش کارفرماست و موضوع مربوط به کارفرما جدا از چنین مباحثی است و زمانی لیست بیمه ای کارفرما و بیمه شده را همزمان دریافت می کنیم که سه ضلع مثلث بیمه شده، محل کارگاه و کارفرما برقرار باشد.

در این جلسه سایر اعضا به بیان مشکلات و معضلات خود پیرامون این موضوع پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.