کد خبر: 7200
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
کارخانه کاغذ

دستگاه ابداعی تولید خمیر کاغذ از کاغذهای باطله ایده‌ای است که یک مخترع شیرازی آن را ثبت کرده و آن را به مرحله تجاری سازی رسانده و برای تداوم کار نیاز به حمایت مسوولان دارد.

به گزارش پیام خبر، حامد فرهمندزاده جوان مخترع شیرازی متولد ۱۳۶۶ و دارای کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش محیط زیست است که پس از فارغ التحصیلی تحقیقات و کارهای پژوهشی خود را در زمینه بازیافت کاغذ ادامه داد.
وی پس از مدت ها تلاش توانست ایده دستگاه ابداعی خود برای تولید کاغذ از کاغذهای باطله را به عنوان یک اختراع در اداره ثبت اختراعات به شماره ۳۶۳۹۶ به تاریخ ۲۱ مرداد ۹۷ به ثبت برساند که به گفته خود او علاوه بر حفاظت از محیط زیست، نیاز داخلی را رفع می کند.

فرهمند زاده در حال حاضر مدیرعامل شرکت دانش بنیان کاغذ مانلی پارس است و تلاش می کند تا فرآیند تجاری سازی محصول اختراعی خود را تکمیل کند.
این مدیر شرکت دانش بنیان چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: از حدود ۶ سال قبل تحقیق خود را روی بازیافت شروع کردم و پس از مدتی به یکسری نتایج دست یافتم و ثبت اختراع در این زمینه داشتم، فرآیندی را طراحی کردم که کاغذ بازیافت شود و پس از آن مجدد تبدیل به کاغذ قابل استفاده شود.
حامد فرهمندزاده افزود: برای نخستین بار بود که این کار صورت گرفت و اختراع من ثبت شد.
وی ادامه داد: پس از ثبت اختراع شروع به ساخت نمونه دستگاه اختراعی کردم، پس از طراحی دستگاه به صورت آزمایشگاهی، روی نمونه آزمایشگاهی کردم و موفق شدم هم خمیر کاغذ و هم کاغذ را تهیه کنم.
این مخترع گفت: سپس روی دانش بنیان شدن طرح فعالیت کردم که در سال ۱۳۹۹ مجوز دانش بنیان را کسب کردم.
فرهمندزاده افزود: در ادامه فعالیتم را از واحد آزمایشگاهی به کار نیمه صنعتی تغییر دادم و بخش خمیرسازی را تکمیل کردم.
وی ادامه داد: یکسال روی فاز خمیرسازی فعالیت کردم و از سوی بخش دانش بنیان معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری برای سرمایه گذاری روی طرحم تماس گرفته شد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان کاغذ مانلی پارس گفت: یکسری جلسات در تهران در این زمینه داشتم و در حال پیگیری هستم تا در صورت امکان فاز خمیر سازی گسترش دهم و وارد فاز تولید کاغذ شوم.
فرهمندزاده بیان کرد: دفتر شرکتم در پارک علم و فناوری استان فارس مستقر است و کارخانه ام در شهرک صنعتی شیراز قرار دارد.
وی ادامه داد: نخستین شرکتی در ایران هستیم که می توانم در مرکز استان و شهرستان براساس مجوز سازمان حفاظت از محیط زیست فعالیت کنم.
این مخترع گفت: مجموعه پارک علم و فناوری استان فارس از طرح من حمایت خوبی کرده است، حتی با بازیافت کاغذهای باطله مجموعه پارک توسط شرکت من موافقت شد.
فرهمندزاده افزود: تا کنون حدود یک میلیارد تومان برای دستگاه های نیمه صنعتی هزینه کردم اما برای تکمیل فرآیند تولید، حدود ۱۱ میلیارد تومان نیاز دارم.
وی از مسوولان خواست به وی در تکمیل فرآیند تجاری سازی طرح دانش بنیان تولید کاغذ از کاغذ باطله کمک کنند.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان کاغذ مانلی پارس گفت: هرچقدر فاز کاغذسازی مجموعه من زودتر راه اندازی شود کمک بزرگی به کشور می کند.
فرهمندزاده افزود: از نظر اقتصادی دستگاه های مشابهی که می تواند در این زمینه از خارج وارد شود بیش از ۲۳ میلیارد تومان هزینه لازم دارد در صورتی که برای دستگاه اختراعی من در فاز خمیرسازی و کاغذسازی حدود هشت میلیارد تومان برآورد هزینه می شود و صرفه اقتصادی و ارزی بسیار خوبی دارد.
وی ادامه داد: در کشور کار خوبی در زمینه محیط زیست به خصوص روی الیاف سلولزی شده است اما در کشور ما بیشتر روی تهیه کارتن و مقوا فرآیند کاغذسازی ها استفاده می شود، تنها شرکتی هستیم که برای نخستین بار روی بازیافت کاغذ به صورت صد درصدی برای تولید کاغذ دوباره چاپ و تحریر و سایر تولیدات سلولزی مثل وسایل بهداشتی، دستمال کاغذی و مقوا سازی کار کردیم.
این مخترع با تاکید بر لزوم تسریع در پرداخت تسهیلات برای تکمیل فرآیند تجاری سازی طرحش از مسوولان خواست مکانی را با هزینه کمتر در اختیار او قرار دهند.
فرهمندزاده افزود: همچنین اگر امکان داشته باشد منابع مورد نیاز از کاغذهای امحایی دستگاه های اجرایی و سازمان ها تامین شود بسیار به ما کمک می کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.