کد خبر: 7205
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
 • خبرنگار: نوید جعفری
 • چاپ
بیانیه مشترک خانه مطبوعات و انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس

خانه مطبوعات و انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس با شیوع ویروس کرونا در خصوص وضعیت اهالی رسانه بیانیه ای مشترک منتشر کردند.

به گزارش پیام خبر، خانه مطبوعات و انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس با شیوع ویروس کرونا در خصوص وضعیت اهالی رسانه بیانیه ای مشترک منتشر کردند، در این بیانیه آمده است:

 بسم الله الرحمن الرحیم

ن والقلم و ما یسطرون

مدیران محترم دستگاه های اجرایی و مسئولان ارجمند روابط عمومی های دستگاه های دولتی و غیر دولتی استان فارس

با سلام و آرزوی توفیق روز افزون 

همانگونه که مستحضرید شیوع گسترده ویروس کرونا همه ابعاد زندگی بشری از کارگران ساده روزمزد تا کسب و کارهای پررونق را تحت‌الشعاع قرار داده و برخی را به تعطیلی کشانده است و برخی دیگر را به تنگنا و دشواری های فراوان.

فعالان رسانه در استان فارس اعم از خبرنگاران، عکاسان،‌ سردبیران و مدیران رسانه‌های مکتوب و برخط، در این شرایط دشوار هم بار دیگر در میدان خدمت به مردم حاضر بودند و تلاش کردند همه کسانی که در کانون مبارزه و مقابله با این بیماری هستند، به خوبی دیده شوند.

اهالی رسانه فارس همگام با دیگر فعالان رسانه ای کشور کوشیدند با تبیین شرایط کرونا، نقش کلیدی خود در مهار این بیماری عالم‌گیر را به خوبی ایفا کنند و به سهم خود از ابعاد تراژدی محتمل ماجرا بکاهند.

اهالی رسانه فارس همچنین راوی تلاش‌ها برای ساختن و عمران جامعه بودند، تلاش ‌هایی که امیدبخش است و سازنده فردای پس از کرونا، آنها در بحبوحه این ماجرای نابرابر، سربازی گمنام در جنگ نرم بودند و نخواستند که دیده شوند. خواستند که در میان مردم باشند تا در پساکرونا، اعتماد مردم را حفظ کنند و بتوانند فردایی بهتر و امیدبخش تر را ترسیم نمایند.

آنها همچون سایر ایام پر مخاطره و حساس، اکنون هم در صحنه حضور دارند و با تهیه خبر، گزارش، عکس مصاحبه و... در راستای اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی می‌کوشند.

در اینجا بار دیگر به مسئولیت اجتماعی خویش لبیک می‌گوییم و از عموم شهروندان می‌خواهیم که با رعایت اصول ساده پیشگیری از کرونا، سهم و نقش خود را در مهار این بیماری ایفا کنند.

در هفته های اخیر که کنترل این بیماری با دشواری های جدی مواجه شده، بسیاری از عزیزان جامعه پزشکی و دیگر دلسوزان کشور به‌ سهم خود و به شیوه‌های مختلف حتا با ارائه آمارهایی غیررسمی که تفاوت‌ زیادی با آمار رسمی روزانه دارد، خواستار تعطیلی کشور شده اند.

اهالی رسانه فارس هر چند تصمیم‌گیری در این باره را در صلاحیت ستادهای ملی و استانی مقابله با کرونا می‌دانند اما وظیفه و حق خود می‌دانند که نکاتی را به مسئولان ارجمند یادآوری کنند.

1- اصول پیشگیری و فاصله‌گذاری اجتماعی در برخی برنامه‌ها و آیین‌های رسمی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف استان رعایت نمی‌شود و این موضوع، دغدغه زیادی برای اهالی رسانه ایجاد کرده است.

قطعا اهالی رسانه در عرصه‌های مختلف حضور فعالی داشته و خواهند داشت، اما حضور تعداد زیادی افراد غیرضرور در برنامه‌ها و جلسات قابل پذیرش نیست و سلامت همگان را به مخاطره می اندازد.

2- برخی نهادها و دستگاه‌های اجرایی استان فارس اهمیت تغییر رویکرد در عصر کرونا به برگزاری نشست‌های مجازی و مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی را درک کرده‌اند که در خور قدردانی است، اما متاسفانه بیشتر دستگاه‌ها و نهادها بهره‌گیری از فناوری‌های نوین برای ارتباط با اهالی رسانه و پخش زنده برنامه‌ها برای پیشگیری از شیوع کرونا را جدی نگرفته اند که نیاز است مدیران ارشد استان تذکرات لازم را ارائه نمایند.

3- عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و اصول پیشگیری، همکاران رسانه‌ای را ناگزیر در معرض ابتلا به کرونا قرار می‌دهد، آن هم در شرایطی که بسیاری از فعالان رسانه استان فارس از بیمه برخوردار نیستند و هیچ مرجع و نهادی در استان، خود را در صورت ابتلای آنها پاسخگو نمی‌داند. در این شرایط، همچنان خبرنگاران به برخی برنامه‌های غیرضرور دعوت می‌شوند که از ارزش خبری زیادی در مسیر حرکت استان به سمت توسعه و پیشرفت برخوردار نیستند.

4-با توجه به ضرورت آگاهی زودهنگام از ابتلا به بیماری کرونا و شرایط در معرض خطر خبرنگاران و عکاسان خبری، انتظار می رود مدیران ارشد و مسئولان محترم دانشگاه های علوم پزشکی سراسر استان، شرایطی را فراهم کنند که از این عزیزان به صورت رایگان و ماهیانه، تست کرونا گرفته و به تقویت آرامش روانی آنها و خانواده ایشان در این شرایط کمک شود.

با توجه به اهمیت موارد ذکر شده، امیدواریم با همت و عزم جمعی و اتخاذ تصمیم‌های راهگشا و مناسب از سوی مسئولان، ایران عزیز و فارس پرگهر، از آزمون و شرایط خطیر کرونا سربلند بیرون بیاید و همه شهروندان عزیز، مسئولان اجرایی و همکاران رسانه ای این کارزار بزرگ را با سربلندی و سلامتی پشت سر بگذارند.

خانه مطبوعات و رسانه های‌ استان فارس

انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.