کد خبر: 7217
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۷
برندگان مسابقه نشنال جئوگرافیک عقاب شاهین

عقاب طلایی توسط محیط بانان بهرام گور و با حمایت جوامع محلی پس از ماه‌ها نگهداری و تیمار به دامان طبیعت پر کشید.

به گزارش پیام خبر، «مهدی پور»، رئیس  اداره پارک ملی قطرویه و منطقه حفاظت شده بهرام گور  گفت: عقاب طلایی در  اواخر خرداد ماه در نزدیکی روستای غوری در حالی که قدرت پرواز نداشته است توسط اهالی این روستا پیدا شده بود. 
محیط بانان منطقه به محض اطلاع به روستا اعزام شدند و پرنده به منظور تیمار به پاسگاه انتقال یافت.
 مهدی پور افزود: پس از بررسی دقیق مشخص شد که چنگال های این پرنده ارزشمند رشد طبیعی نداشته و احتمالا این پرنده شکاری زمانی که جوجه بوده با هدف فروش در بازار سیاه از لانه دزدیده و به صورت دستی تغذیه شده باشد چرا که به دلیل ضعف شدید توان پرواز و شکار را نداشت و مهارت های زنده ماندن در طبیعت  توسط مادر را نیاموخته بود. 

عقاب طلایی پس از انتقال به پاسگاه محیط بانی غوری در ،منطقه حفاظت شده بهرام گور با هزینه های شخصی محیط بانان علی فرزام، آرش ضیغمی و محمد طهماسبی و با همیاری مردم روستای غوری چند ماه نگهداری و در محیط و فضای آزاد پاسگاه به مرور مهارت های لازم به منظور پرواز و زیستن در طبیعت را آموخته و بالاخره پس از حدود ۴ ماه که محیط پاسگاه را قلمرو خود تلقی می کرد. 
در  صبح روز نیمه آبان ماه در پروازی شکوهمند منطقه را ترک و به دامان طبیعت پر کشید. 
این عقاب طلایی نابالغ  یکساله دومین بهار زندگیش را با حمایت دوست داران محیط زیست تجربه کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.