اختلالات عصبی

یک شرکت انگلیسی با همکاری پروفسور "شاهین حمدی" دانشمند ایرانی، فناوری جدیدی ارائه داده است که می‌تواند مشکل بلعیدن غذا را در افرادی که سکته کرده‌اند و یا به اختلالات عصبی دچار هستند، حل کند.

به گزارش پیام خبر، و به نقل از نیواطلس، از دست دادن توانایی بلعیدن غذا به طور کامل در افرادی که سکته و یا جراحی مغز را تجربه می‌کنند، متداول است. شرکت انگلیسی "Phagenesis" اخیرا فناوری جدیدی ارائه داده است که می‌تواند این مشکل را زودتر از سریع‌تر از روش‌های دیگر درمان‌ کند.

این فناوری جدید موسوم به "Phagenyx" از یک واحد پایه مجهز به نمایشگر لمسی تشکیل شده است که با کمک یک کابل الکتریکی به یک کاتتر متصل می‌شود.

کاتتر به مدت سه روز و هر روز به مدت ۱۰ دقیقه در بینی بیمار قرار می‌گیرد تا به گلوی او وارد شود. سپس الکترودهای روی کاتتر می‌توانند پالس‌های الکتریکی ملایمی را به بافت گلو انتقال دهند.

پالس‌ها از سوی مسیرهای عصبی گلو، به مراکز آسیب‌دیده کنترل بلع در مغز منتقل می‌شوند. افزایش فعالیت الکتریکی در در این مراکز طی سه جلسه درمان می‌تواند به بیماران کمک کند تا توانایی کنترل گلوی خود را بازیابند و نهایتا به بیماران امکان می‌دهد تا بلعیدن غذا را دوباره به صورت عادی انجام دهند.

بررسی‌های صورت گرفته در مورد Phagenyx، توسط پژوهشگران "دانشگاه ناتینگهام" (University of Nottingham) انگلستان و "دانشگاه مونستر" (University of Münster) آلمان انجام شده است. آنها در این پژوهش، ۲۵۵ بیمار را در انگلستان و آلمان مورد بررسی قرار دادند که از پنج نوع اختلال عصبی متفاوت رنج می‌بردند که مشکل "دشواری در بلع" یا "دیسفاژی" (Dysphagia) را در آنها پدید آورده بود.

هر بیمار به مدت سه روز با این فناوری جدید تحت درمان قرار گرفت. هنگامی که پژوهشگران، بیماران را پس از سه ماه مورد بررسی قرار دادند، دریافتند که بیشتر آنها بهبودی قابل توجهی را در شدت دیسفاژی تجربه کرده‌اند .

پروفسور "شاهین حمدی" (Shaheen Hamdy)، پژوهشگر دانشگاه ناتینگهام و رئیس بخش فنی Phagenesis گفت: این پژوهش نشان می‌دهد که تحریک الکتریکی گلو در چنین بیمارانی می‌تواند توانایی بلعیدن غذا را در آنها به صورت ایمن بهبود ببخشد. ما در بررسی خود نشان داده‌ایم که استفاده از این ابزار، ساده و ایمن است و می‌تواند بر بهبود بلعیدن در بسیاری از اختلالات اثر بگذارد.


این پژوهش، در مجله "EClinicalMedicine" به چاپ رسید.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.