کد خبر: 7243
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
ویروس

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که جهش کروناویروس می‌تواند به آسیب‌پذیرتر شدن کروناویروس منجر شود و آن را در برابر واکسن حساس‌تر کند.

به گزارش پیام خبر ، و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، پژوهشگران "دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل"(UNC) و "دانشگاه ویسکانسین-مدیسن"(UW–Madison) در پژوهش جدیدی نشان داده‌اند که کروناویروس طوری جهش یافته که توانسته است به سرعت در سراسر جهان گسترش یابد اما جهش یافتن این ویروس می‌تواند به آسیب‌پذیرتر شدن آن در برابر واکسن منجر شود.

رشته جدیدی از کروناویروس موسوم به "D614G" در اروپا ظاهر شد و به متداول‌ترین نوع کروناویروس در جهان تبدیل شده است. بررسی این گروه پژوهشی نشان می‌دهد که D614G نسبت به کروناویروسی که در چین ظاهر شد، سریع‌تر تکثیر می‌شود و قابلیت انتقال بیشتری دارد. همین ویژگی‌ها، میزان همه‌گیری آن را افزایش می‌دهند.

پژوهشگران، نکات مثبتی را نیز در بررسی‌های خود یافتند. بررسی‌های آنها نشان داد اگرچه این رشته از کروناویروس سریع‌تر منتقل می‌شود اما در آزمایش روی حیوانات، به بیماری شدیدتری منجر نشده و نسبت به داروهای مبتنی بر پادتن حساس‌تر است.

یافته‌های این پژوهش، اطلاعاتی را نیز در مورد نحوه تکامل کروناویروس ارائه می‌دهند. "رالف بریک"(Ralph Baric)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ویروس D614G، در سلول‌های اپیتلیال بینی تکثیر می‌شود که نقش مهمی در انتقال بیماری از انسان به انسان دارند.

این گروه پژوهشی باور دارند که گسترش D614G به این دلیل صورت می‌گیرد که این رشته از کروناویروس، توانایی پروتئین خوشه‌ای را برای افزایش می‌دهد تا راه ورود به سلول را باز کند.

جهش D614G، ضربه‌ای را به پروتئین خوشه‌ای وارد می‌کند تا آن را به باز کردن راه ورود به سلول ترغیب کند. بدین ترتیب، ویروس می‌تواند به درون سلول‌ راه یابد و به هسته آسیب‌پذیر آن برسد.

باز شدن راه ورود به سلول، نفوذ پادتن‌هایی را که برای ناتوان کردن ویروس تجویز می‌شوند نیز سهولت می‌بخشد.

پژوهشگران، بررسی خود در مورد این کروناویروس منحصر به فرد را روی همسترها انجام دادند تا تکثیر و انتقال ویروس اصلی و نوع جهش‌یافته آن را ارزیابی کنند. آنها در بررسی‌های خود دریافتند که این ویروس جدید نه‌ تنها ۱۰ برابر سریع‌تر منتقل می‌شود، بلکه نسبت به انواع دیگر کروناویروس، عفونی‌تر است.

پژوهشگران، کروناویروس را به تعدادی همستر انتقال دادند و سپس هشت همستر سالم را در قفسی دیگر در کنار قفس همسترهای آلوده گذاشتند. این بررسی نشان داد که یک عامل انتقال در این میان وجود دارد زیرا همسترها با هم تماس نداشتند اما هوا می‌توانست بین قفس‌ها انتقال یابد.

پس از این مرحله، پژوهشگران به بررسی تکثیر ویروس در همسترهای گروه دوم پرداختند و دریافتند که ویروس از راه هوا منتقل شده است اما زمان انتقال متفاوت بود.

انتقال ویروس جهش‌یافته به شش مورد از هشت همستر، طی دو روز رخ داد و تا روز چهارم به همه آنها منتقل شد اما ویروس اصلی با وجود اینکه همه همسترها تا چهار روز در معرض آن قرار داشتند، تا دو روز منتقل نشد.

"یوشیهیرو کاواوکا"(Yoshihiro Kawaoka)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما دیدیم که امکان انتقال ویروس جهش‌یافته از راه هوا نسبت به ویروس اصلی بیشتر است و همین موضوع، دلیل چیرگی آن بر انسان را توضیح می‌دهد.

پژوهشگران، آسیب‌شناسی هر دو رشته از کروناویروس را نیز مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که بار ویروسی و نشانه‌های بیماری ناشی از هر دو رشته، مشابه است. این نشان می‌دهد که اگرچه ویروس جهش‌یافته، سریع‌تر انتقال می‌یابد اما بیماری بدتری را به همراه ندارد.

پژوهشگران هشدار دادند که شاید این نتایج آسیب‌شناسی، در پژوهش‌های انسانی، به همین صورت نباشد.

باریک گفت: کروناویروس، یک پاتوژن کاملا جدید برای انسان است و پیش‌بینی تکامل آن دشوار خواهد بود. در حال حاضر، انواع جدیدی از کروناویروس در حال ظهور هستند و ما باید برای حفظ سلامت عمومی، به بررسی و درک تکامل و جهش آنها ادامه دهیم.

این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

بین الملل

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.