کد خبر: 7246
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۳
بورس

هرچند شاخص بورس در هفته اخیر هم نزولی عمل کرد و این بار بیش از پنج درصد نزولی شد اما برای هفته بعد همچنان بارقه‌های امیدی برای برگشت شاخص بورس قابل مشاهده است.

 به گزارش پیام خبر،  بورس در هفته گذشته باز هم قرمز پوش بود و در حدود پنج درصد نزولی شد اما در آخرین روز هفته شاخص بورس سبز پوش شد که امیدواری را به بازار برگرداند.

در پایان معاملات روز چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹، شاخص بورس با رشد ۹ هزار و ۱۱۷ واحدی به یک میلیون و ۲۲۱ هزار و ۵۹ واحد رسید.

بازگشت امید در آخرین روز هفته

همچنین شاخص کل هم وزن ۱۰۶ واحد رشد کرد و به ۳۶۴ هزار و ۹۹۱ واحد رسید. روز چهارشنبه در بورس، ۹۳۵ هزار و ۲۴۴ معامله انجام شد و نمادهای فملی، کگل،  فولاد، کچاد، پارس، خودرو و حکشتی نیز بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

به این ترتیب روند عرضه و تقاضا در بورس به تعادل رسید و شاخص کل بازار سهام صعودی شد، اما روند بازار سهام در این هفته چگونه خواهد بود؟

روند بورس به متغیرهایی مانند نرخ سود بانکی، قیمت دلار و سرمایه خارج شده از بازار بستگی دارد که نرخ سود بانکی و افزایش قیمت دلار به سیاست‌های بانک مرکزی بستگی دارد کارشناس بازار سرمایه به گفت‌وگو پرداخته و نظر او 

مسعود میرزا باقری کارشناس بورس و بازار سرمایه  درباره روند بازار سهام اظهار کرد: هفته گذشته شاهد اتفاقات جذابی در بازار سرمایه بودیم که احتمالا باعث امیدواری بازار سرمایه خواهد بود که از آن جمله می‌توان به نکات زیر اشاره کرد.

سه نکته مهم بورس از زبان کارشناس بازار

نکته ی اول اینکه نرخ ارز بر خلاف تصور برخی از ادعاهای دولتی نه تنها در زیر کانال ۲۰ هزار تومانی تثبیت نشد بلکه از نرخ‌های ۲۳ هزار تومانی پایین تر نرفت و حتی تا کانال ۲۷ هزار تومان هم برگشت و این برای بازاری که در نیمه اول سال شرکت هایش با نرخ دلار ۱۹ هزار تومانی سودهای بسیار خوبی ساختند خبر تاثیرگذاری بود.

وی ادامه داد: نکته دوم کشف واکسن کرونا توسط شرکت فایزر با پوشش حفاظتی بیش از ۹۰ درصد بود که دنیا را به ادامه ی بهبود اقتصادی امیدوار کرد تا جایی که قیمت مس به بالای ۷۰۰۰ دلار و نفت به حدود ۴۵ دلار هم رسید.

نکته ی سوم بازگشت دوباره ی تمام ارکان به پاسخگویی بود، رئیس بانک مرکزی گفت نرخ سود بانکی را کنترل میکنیم، وزیر اقتصاد از مسئولان خواست در کار بازار سرمایه کمتر دخالت کنند و سرمایه‌گذاران را نترسانند، مجلس طرح ساماندهی (شما بخوانید قیمتگذاری دستوری! ) بازار فولاد را کنار گذاشت و مسئولان بورس از واریز بخشی از منابع وعده داده شده صندوق توسعه به صندوق حمایت از بازار خبر دادند.

میرزا باقری در پایان افزود: این نکات در کنار افزایش ارزش معاملات در بازار نشان از بازگشت هر چند موقت بازار از فاز نزولی در هفته ی آتی را خواهد داشت با کمی سبز پوشی بازار تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران بهتر میتوانند تصمیم گیری کنند.

تغییرات شاخص بورس به دو علت

پیش از این کارشناسان بورس مطرح کرده بودند که روند تغییرات شاخص بورس به علت عوامل درونزا و برونزای موثر بر بورس است. از اصلی‌ترین عوامل برونزای موثر بر بازار سهام روند تغییرات نرخ دلار است. از سوی دیگر برای تحلیل روندهای درونزای بورس، علاوه بر شاخص کل و شاخص‌ هم‌وزن می‌توانیم به روند تغییرات ۵ فاکتور ارزش معاملات کل، ارزش معاملات خرد، تغییر مالکیت پول‌های حقیقی به حقوقی (خروج پول‌های حقیقی)، ارزش صف‌های خرید و ارزش صف‌های فروش توجه کرد.

شاخص بورس تهران عمدتا با روند نرخ دلار هم‌جهت است. هر چند که در برخی مقاطع نماگرهای بورس به روند تغییرات نرخ ارز حساسیتی نشان نداده‌اند و تابع روندهای درونی یا عوامل بیرونی دیگری بوده‌اند، اما روند تغییرات نرخ دلار یکی از عواملی است که می‌تواند به پیش‌بینی روند شاخص‌های بورس کمک کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.