کد خبر: 7264
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
خودرو

یک کارشناس حوزه خودرو در خصوص وضعیت قیمت ها در بازار اظهار کرد: کاهش قیمتی که در بازار خودرو اتفاق افتاده ادامه نخواهد داشت و یک رکود ۲ الی ۳ ماهه را تجربه خواهیم کرد.

به گزارش پیام خبر، این روزها صحبت درباره وضعیت قیمت در بازارهای مختلف به شدت زیاد است و به نوعی مردم انتظار کاهش قیمت را دارند. با پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یک شوک به تمام بازارها از جمله ارز و خودرو وارد شد. سایر بازارها مانند سکه و مسکن نیز از این تغییر سیاسی تحت تاثیر قرار گرفتند.

در بازار خودرو نیز با انتخاب شدن بایدن شاهد کاهش قیمت محصولات مختلف چه داخلی و چه وارداتی بودیم. اما پس از گذشت مدت زمانی این کاهش قیمت ها به نوعی متوقف شد و حتی برخی از بازارها دوباره روند افزایش قیمت را در پیش گرفتند. با تمام این وجود سوالات مختلفی مطرح می شود که از جمله مهم ترین آن ها می توان به این اشاره کرد که قیمت خودرو تا پایان سال ۹۹ و حتی ۱۴۰۰ به کدام سمت خواهد رفت؟ آیا این روند کاهش قیمت ها دوباره ادامه خواهد داشت یا دوباره نرخ خودرو روند صعودی را در پیش می گیرد؟ برای بررسی بیشتر این موضوع گفت و گویی با فربد زاوه، کارشناس خودرو انجام دادیم که در ادامه گزارش مشروح آن را می خوانید. با گسترش نیوز همراه باشید.

زاوه ابتدا در خصوص تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار خودروی ایران اظهار کرد: واقعیت این است است که پیش از اعلام نتایج انتخابات آمریکا و انتظار این که ترامپ پیروز می شود باعث شده بود بازار خودرو تا حدودی از میزان تورم جلو بیفتد. در نتیجه بخشی از افزایش قیمت ها حاصل همین انتظارات تورمی بود که ایجاد شد. بعد از این که بایدن انتخاب شد قیمت ها به نوعی روی همان نرخ تورم متناظر با سایر کالاها آمد بنابراین ما شاهد کاهش قیمت در بازار خودرو بودیم. به صورت کلی اقتصاد ایران متورم است و سیاست های پولی و مالی تغییری نکرد هرچند که بخشی از کسری بودجه با آمدن بایدن رفع می شود. اما اثر آن روی کل اقتصاد ایران آنقدر زیاد نیست و اولین گام ما باید ایجاد انضباط مالی باشد که متاسفانه در دستور کار قرار ندارد.

کاهش قیمت خودرو ادامه دارد؟

وی ادامه داد: در این صورت می توان گفت اقتصاد ایران همچنان متورم باقی می ماند و این کاهش قیمتی که اتفاق افتاده ادامه نخواهد داشت و یک رکود ۲ الی ۳ ماهه در بازار خودرو خواهیم داشت. پس از آن نیز دوباره بازار خودرو روند صعودی در قیمت ها را تجربه خواهد کرد. به نظر می رسد ما دیگر با افزایش های ناگهانی قیمت مواجه نخواهیم بود و شیب دوم افزایش قیمت آرام و آهسته خواهد بود. تا آخر امسال قیمت خودرو حدودا ثابت می ماند و نهایتا ۵ درصد بالا یا پایین می شود.

قیمت خودرو بر پایه دلار ۶۰ هزار تومانی!

این کارشناس حوزه خودرو در ادامه پیش بینی مهمی از قیمت های خودرو تا پایان سال ۱۴۰۰ کرد.   حتی اگر همه نوع گشایشی نیز با وجود بایدن رخ دهد قیمت خودرو ۳۰ الی ۴۰ درصد بالا خواهد رفت. البته باید دقت کرد بخش زیادی از خودروهایی که در بازار عرضه می شود متناسب با دلار ۵۰ الی ۶۰ هزار تومان است. در مورد خودروهای وارداتی نیز روی قیمت دلار ۱۰۰ الی ۲۰۰ هزار تومان است.

وی در پایان اشاره کرد: قیمت برخی از خودروهای چینی ۲ برابر ارزش دلاری آن ها در ایران است و به نوعی می توان این نرخ ها را کاملا پرت دانست. بنابراین از فضای انحصاری ایران استفاده می شود و قیمت ها به شدت بالا در نظر گرفته می شود. چانگان ۴۴۰ میلیون تومانی با دلار ۵۰ هزار تومانی قطعا باید کاهش قیمت داشته باشد. قیمت برخی از خودروهای مونتاژ این مدلی به شدت بالاست که باید پایین بیاید. اما در خصوص خودروهای داخلی مثل سمند و سایر محصولات داخلی شاهد کاهش قیمت نخواهیم بود و تا پایان سال ۱۴۰۰ نیز حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد افزایش قیمت را تجربه می کنند.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.