کد خبر: 7266
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
کرونا

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافتند که شاید بتوان با بررسی نحوه تکامل پادتن در بیماران کووید-۱۹، امکان زنده ماندن یا از دنیا رفتن آنها را پیش‌بینی کرد.

به گزارش پیام خبر ،  و به نقل از روسترز، پژوهشگران "موسسه پزشکی راگون"(Ragon Institute) آمریکا در بررسی جدیدی دریافتند که نجات یافتن و نجات پیدا نکردن از یک بیماری، به خاطر کیفیت تولید پادتن و واکنش آن در بدن بیماران است نه کمیت آن.

پژوهشگران در این پروژه، واکنش‌های ایمنی بدن ۱۹۳ بیمار بستری شده مبتلا به کووید-۱۹ را نسبت به پادتن مورد بررسی قرار دادند و نتایج را با واکنش بیمارانی که به انواع متوسط و شدید کووید-۱۹ مبتلا بودند و یا جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست داده بودند، مقایسه کردند.

نتایج بررسی نشان داد که اگرچه بدن همه بیماران در واکنش به کروناویروس، پادتن تولید کرده بود اما روش تولید و تکامل پادتن‌ها با یکدیگر تفاوت داشت. واکنش پادتن در بدن افرادی که نجات پیدا نکردند، هرگز کاملا تکامل نیافت.

"گالیت آلتر"(Galit Alter)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: نقص قابل توجهی در ایجاد پادتن‌های موسوم به "ایمونوگلوبولین جی"(IgG) وجود دارد که وجود آنها برای کنترل ابتدایی و از بین بردن ویروس ضروری است. ما در این پژوهش توانستیم تاثیر تکامل ناقص ایمونوگلوبولین جی را در بهبود عملکرد ایمنی پاکسازی ویروس ببینیم.

در یک واکنش ایمنی کامل، پادتن‌ها هم عفونت را متوقف می‌کنند و هم به هدایت سیستم ایمنی می‌پردازند تا سلول‌های عفونی را از بین ببرد. پادتن‌ها برای هدایت بهتر واکنش ایمنی، به یک گیرنده پروتئینی موسوم به "گیرنده اف‌سی"(Fc-receptor) متصل می‌شود. پادتن‌های بدون اتصال به این گیرنده ممکن است نتوانند پس از عفونت، به ویروس متصل شوند و آن را از بین ببرند.

این پژوهش نشان داد بیمارانی که در اثر ابتلا به کووید-۱۹ از دنیا رفته‌اند، پادتن‌هایی را در بدن خود دارند که توانایی اتصال آنها به گیرنده اف‌سی هرگز کاملا تکامل نیافته است؛ در نتیجه نمی‌تواند فعالیت ایمنی از بین بردن ویروس را به طور کامل انجام دهد.

پژوهشگران در این پروژه دریافتند که سیستم ایمنی نجات‌یافتگان می‌تواند قسمتی از پروتئین خوشه‌ای کروناویروس را تشخیص و هدف قرار دهد که با نام "S2-domain" شناخته می‌شود. شاید بدن بیمارانی که پادتن‌های آنها می‌توانند S2-domain را در انواع متفاوت کروناویروس تشخیص دهند، بتواند از این ایمنی برای تولید سریع‌تر پادتن استفاده کند.

"تامر زوهر"(Tomer Zohar)، سرپرست این پژوهش گفت: اگر ما بتوانیم درک بیشتری در مورد ایمنی در برابر کروناویروس داشته باشیم، شاید امکان طراحی واکسن‌هایی فراهم شود که می‌توانند طیف وسیع‌تری از انواع کروناویروس را خنثی کنند.

این پژوهش، در مجله "Cell" به چاپ رسید.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

بین الملل

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.