زندان

در راستای اجرای دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر پایش زندانیان و بررسی پرونده آنان، مسئولان قضایی استان فارس در شهرستان‌های مختلف طی دیداری چهره به چهره با زندانیان، مسائل آنان را بررسی کردند.

به گزارش پیام خبر، رئیس کل دادگستری فارس در حاشیه اجرای طرح پایش زندانیان زندان مرکزی شیراز گفت: در دوران تحولی قوه قضائیه توجه به زندان و زندانیان بیش از دوره های گذشته بوده و این امر از محاسن دوره مدیریت جدید در دستگاه قضایی است.  

حجت الاسلام سید کاظم موسوی در حاشیه این مراسم  خطاب به زندانیان اظهار داشت: در این دوران، که از مزایای تسهیلات قانونی جهت آزادی و یا تخفیف مجازات استفاده می نمایید زمینه اصلاح رفتار و تغییر مسیر زندگی و تاثیرات مثبت در جامعه را برای خود ایجاد کنید.

وی اضافه کرد: امروز تمامی قضات اجرای احکام کیفری، حقوقی، دادسراها حضور دارند و زندانیان شعب و یا حوزه قضایی خود را ملاقات می کنند و این طرح همزمان در سراسر استان اجرا می شود.

رئیس شورای قضایی استان فارس در ادامه با قدردانی از مدیریت زندان های استان و با یادآوری اینکه کمترین آسیب به زندانیان در دوران شیوع ویروس کرونا در زندان های فارس  بوده است، گفت: قضات نیز باید نهایت همکاری در راستای اعطای تسهیلات به زندانیان را به کار ببندند تا شاهد کاهش جمعیت کیفری در زندان ها باشیم.

وی ادامه داد: تنها مانع اعطای تسهیلات به زندانیان عجز از تودیع وثیقه، معرفی کفیل یا دارای ارتکاب جرایم خاص است.

رئیس کل دادگستری استان فارس از اعطای مرخصی پایان حبس به ۴۰ نفر از زندانیان همزمان با اجرای طرح پایش در زندان مرکزی شیراز خبرداد و یادآور شد: با اجرای این طرح قریب به ۳۰درصد از جمعیت کیفری زندان های فارس تا پایان سال کاهش می یابد.  

موسوی گفت: در طرحی هماهنگ بین دادسراها و نیروی انتظامی استان از معرفی متهمین با جرایم سبک به زندان ها جلوگیری می شود و با اجرای این طرح از افزایش بی رویه ورودی زندان ها کاسته می شود.

وی با اشاره به اینکه استان فارس بزرگترین حوزه قضایی است و سومین جمعیت کیفری در کشور را دارد، گفت: اجرای دقیق دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری استان، در گرو همت قضات در سرکشی به زندان ها و هدفمند بودن بازدید  های دوره ای است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس یادآور شد: قضات ناظر در زندان‌ها مستقر هستند و بازدید قضات از زندان ها به صورت هفتگی انجام می‌شود و با توجه به بازدید های مکرر و مستمر قضات از زندان ها خوشبختانه استان فارس طی سالیان متوالی در زمینه بازدید قضات رتبه برتر کشور را به خود اختصاص داده است و هم اکنون ملاقات ها به خاطر شرایط کرونا به صورت ویدیو کنفرانس برگزار می‌شود.

کاهش قابل توجه جمعیت کیفری زندان‌های فارس

مدیرکل زندان های استان فارس نیز در خصوص اجرای طرح پایش زندانیان، گفت: در اجرای بند ۱۲ سیاست های کلی قضائی مبنی بر اتخاذ تدابیر لازم در استفاده از مجازات زندان با رویکرد حبس زدائی و به منظور حصول اطمینان از اجرای قوانین و مقررات در مورد زندانیان و تامین حقوق بازداشت شدگان طرح پایش آنها  در زندان های استان در حال انجام است.

اسحاق ابراهیمی خاطرنشان کرد: براساس این طرح زندانیانی که آثار تنبه و ندامت در آنان مشهود است و در صورت آزادی از زندان، دیگر مرتکب جرم نخواهند شد، شناسائی و به مراجع قضائی ذیربط برای فراهم شدن زمینه آزادی معرفی می‌شوند.

وی افزود: با اجرای موفق این طرح کلیه زندانیان به ویژه زندانیان جرائم غیرعمد و نیازمند، و همچنین  زندانیانی که سابقه محکومیت کیفری نداشته،   فاقد شاکی خصوصی هستند، در طول تحمل محکومیت از اخلاق و رفتار حسنه‌ای برخوردار بوده و اظهار ندامت دارند، مورد پایش قرار می‌گیرند تا زمینه آزادی آنان فراهم شود،  زیرا طولانی شدن مدت حبس علاوه براینکه سودی برای جامعه ندارد،  باعث ایجاد صدمات و آسیب های اجتماعی ناخواسته به زندانی و خانواده وی خواهد شد.

ابراهیمی با بیان اینکه تاکنون ۴۵۰۰ نفر از زندانیان در فارس پایش شده‌اند و روند بررسی ادامه دارد، خاطرنشان کرد: اجرای موفق این طرح باعث ایجاد مهرورزی و امید در سطح جامعه خواهد شد و  آثار اجتماعی و فرهنگی خوبی در اجرای رسالت زندانبانی اسلامی به همراه خواهد داشت.

مدیرکل زندانهای فارس گفت: از ابتدای امسال و با همکاری مراجع قضایی حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر از زندانیان به مرخصی اعزام شده‌اند و هم اکنون ۴۵۰۰ زندانیان در حال مرخصی هستند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.