کد خبر: 7373
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
طب سوزنی

مسئول وبینار طب سوزنی در فیزیوتراپی، گفت: ما می توانیم از طب سوزنی در بیماری های مرتبط با سیستم اسکلتی عضلانی که در فیزیوتراپی بیشتر کاربرد دارند، استفاده کنیم.

به گزارش پیام خبر ، علیرضایی، با عنوان این مطلب که طب سوزنی از دهه هفتاد میلادی به کل دنیا معرفی شد، افزود: طب سوزنی در مقایسه با طب غربی و داروهای شیمیایی عوارض بسیار اندکی دارد و اگر درست به کار گرفته شود، این عوارض می‌تواند به صفر برسد؛ و در کنار درمان‌های امروزی به صورت درمان مکمل مورد استفاده قرار گیرد.

وی، بیشترین عوارض در طب سوزنی را استفاده ناصحیح و نادرست از این روش عنوان کرد و گفت: نقاط بسیار حساسی در بدن وجود دارد که ساختار خطرناکی دارند مثل ناحیه گردن، قفسه سینه و ستون فقرات که اگر سوزن را به طور نادرست و با زاویه غلط و عمق نامناسب بزنیم می‌تواند عوارض و عواقبی برای بیمار ایجاد کند و اینها نقاطی هستند که درمانگر باید با آنها آشنایی داشته باشد.

علیرضایی ادامه داد: در مواردی مثل بارداری، درمان با طب سوزنی در سه ماهه اول ممنوع است و در سه ماه آخر باید با احتیاط استفاده شود و اگر درمانگر این احتیاط‌ها را انجام دهد، یک طب سوزنی و یک درمان خوب و مؤثر و بدون عواقب خواهیم داشت.

این فیزیوتراپیست افزود: درمانگر باید کاملاً با شرایط بیمار آشنا باشد و بتواند در زمان‌هایی که بیمار دچار افت فشار یا غش می‌شود شرایط را کنترل و از بیمار مراقبت کند یا در زمان‌هایی که سوزن در بدن خم شده یا می شکند و می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی شود، می‌توان با رعایت نکاتی، از بروز مشکل جلوگیری کرد.

وی تاکید کرد: آنچه به نام طب سوزنی یا آکوپانکچر انجام می‌شود، روش‌های بسیار مختلفی دارد که امروزه نه تنها در چین به عنوان مهد این هنر درمانی که در کشورهای غربی و دانشگاه‌های مختلف دنیا در حال تدریس است.

علیرضایی با اشاره به برگزاری وبینار طب سوزنی در فیزیوتراپی یا فیزیوپانکچر، اظهار داشت: در این وبینار کاربرد درمان با طب سوزنی را برای همکاران فیزیوتراپیست توضیح می‌دهیم؛ که در واقع کاربرد طب سوزنی به طور محدود در بیماری‌های مرتبط با سیستم اسکلتی عضلانی و عصبی است که در فیزیوتراپی بیشترین بیماران را به خود اختصاص می‌دهد.

وی افزود: اگر چه از طب سوزنی در انواع بیماری‌های جسمی و روانی می‌توان بهره جست اما موارد عدم کاربرد نیز دارد، مثلاً هرجایی که جراحی نیاز باشد قطعاً درمان غیرجراحی نمی‌تواند جوابگو باشد. مثل روده‌ای که پیچ خورده یا تومور بدخیم؛ ولی بحث بر سر مواردی است که نیاز به جراحی ندارد و طب سوزنی می‌تواند درمان مؤثری باشد به شرطی که به وسیله یک درمانگر متخصص انجام شود.

علیرضایی گفت: متأسفانه افرادی هستند که ادعا می‌کنند می‌توانند طب سوزنی انجام دهند ولی تحصیلات لازم در این زمینه را ندارند و تنها با گذراندن یکی دو کارگاه یا مطالعه کتاب ادعای این کار را دارند و این به معنای درمانگر شدن در هیچ رشته درمانی نیست و بیماران نباید خودشان را به دست هرکسی بسپارند.

وی با عنوان این مطلب که در زمینه طب سوزنی با فیزیوتراپی یک مقوله دیگر هم داریم، افزود: «درای نیدلینگ» یا سوزن خشک در فیزیوتراپی داریم که در واقع فقط ابزارش سوزن است و با طب سوزنی یکسان نیست.

علیرضایی گفت: درای نیدلینگ روی نقاط ماشه‌ای درون عضلات کار می‌کند که درمان بسیار مؤثری در فیزیوتراپی است و البته فلسفه این با اکوپانچر یا طب سوزنی متفاوت است و نباید این دو روش را یکی دانست ولی می‌توان در بیماری‌های مرتبط با فیزیوتراپی که بیشتر آنها بیماری‌های سیستم عضلانی اسکلتی هستند، بخشی از درمان طب سوزنی را با فیزیوتراپی تلفیق نمود.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.