کد خبر: 7425
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
اسفنج خلیج فارس

پژوهشگران با بررسی گونه‌های مختلف اسفنج دریایی در سواحل کیش، یک گونه اسفنج را به عنوان کاندیدای مناسب برای مطالعات آینده معرفی کردند.

به گزارش پیام خبر،  اسفنج‌ها ابتدایی‌ترین حیوانات تک‌سلولی هستند که کف دریا زندگی می‌کنند. این موجودات آب دریا را از طریق کانال‌هایی وارد بدن خود می‌کنند و مواد آلی و ارگانیسم‌های درون آن را  هضم می‌کنند.

از آن‌جایی که مقاومت آنتی‌بیوتیکی در عفونت‌های بیمارستانی، ‌امروزه تبدیل به یک معضل جهانی شده، یافتن مواد ضد میکروبی از منابع مختلف بسیار مورد توجه است. پژوهش‌های مختلف نشان داده که اسفنج‌های دریایی فعالیت ضد میکروبی امیدوارکننده‌ای دارند.

از آن‌جا که در مورد خواص ضد میکروبی اسفنج‌های دریایی ایران مطالعات زیادی انجام نشده، پژوهگشران دانشکده پزشکی و داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایران فعالیت ضد میکروبی اسفنج‌های سواحل جزیره کیش را مورد مطالعه قرار دادند. در این مطالعه «سید حسن سراج» و «سیده ژاله هاشمی»؛ به همراه همکارانشان مشارکت داشتند.

برای انجام این مطالعه پنج گونه اسفنج در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ از سواحل کیش جمع‌آوری شد و پژوهشگران در آزمایشگاه از آن‌ها عصاره‌گیری کردند. عصاره این اسفنج‌ها برای آزمایشات ضد میکروبی مورد استفاده قرا گرفت.

در این مطالعه مشخص شد اسفنج Fascaplysinopsis reticulate روی همه باکتری‌های گرم مثبت (باکتری‌های گِرَم مثبت شامل گروهی از باکتری‌ها می شوند که در برابر رنگ‌آمیزی گرم واکنش مثبتی دارند و معمولاً فاقد غشای خارجی هستند) بررسی‌شده و ۴۰ درصد از باکتری‌های گرم منفی موثر بود. (گِرَم منفی یکی از انواع باکتری است. این نوع باکتری ها که در هنگام رنگ‌آمیزی گرم به رنگ سرخ دیده می‌شوند، در مقایسه با باکتری‌های گرم مثبت، به خاطر دیواره نفوذ ناپذیرشان به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم‌ترند).

همچنین این اسفنج اثر مناسبی بر روی باکتری مقاوم «استافیلوکوکوس اورئوس» و «انتروکوکوس» داشت.

همچنین در این مطالعه مشخص شد که اسفنج‌های بررسی شده در این مطالعه، در برابر قارچ‌ها اثر قابل توجهی نداشتند.

پژوهشگران این مطالعه با توجه به نتایج به‌دست آمده می‌گویند: اسفنج Fascaplysinopsis reticulate جمع‌آوری‌شده از سواحل جزیره کیش به عنوان کاندیدای مناسب مطالعات آینده برای جداسازی ترکیبات موثر ضد باکتریایی معرفی می‌شود. دیگر اسفنج‌های مورد مطالعه در این پژوهش، اثرات متوسط تا بی‌اثر روی باکتری‌ها داشتند و کاندیدای مناسبی برای مطالعات بیشتر نیستند.

نتایج این مطالعه آذرماه ۱۳۹۹ به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «اثرات ضد میکروبی تعدادی از اسفنج‌های دریایی خلیج‌فارس» در دو ماهنامه طب جنوب، زیر نظر پژوهشکده زیست-پزشکی خلیج فارس، منتشر شده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.