کد خبر: 7508
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰
گوشت

مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران گفت: تنظیم بازار گوشت کار سختی نیست. برخلاف تصور بیشتر مردم این گره کور را می‌توان به آسانی باز کرد.

به گزارش پیام خبر ، به اعتقاد مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران، دولت اگر واقعاً اراده‌ای برای تنظیم بازار گوشت و نهاده داشته باشد می‌تواند این کار را به راحتی انجام دهد. در گفتگویی که با سعید سلطانی سروستانی داشتیم از او درباره نحوه مدیریت اصولی این بازار سوال کردیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

واردکننده موبایل چه ربطی به بازار گوشت دارد؟

به اعتقاد سعید سلطانی سروستانی در کشور ما وقتی پای حرف در میان باشد تولیدمحور هستیم اما وقتی نوبت عمل می‌رسد واردات‌محور می‌شویم. مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران ضمن بیان این موضوع گفت: «خودکفایی نسبی در عرضه گوشت آسان به دست نیامده و پتانسیل لازم برای خودکفایی کامل هم وجود دارد اما به حمایت درست و اصولی نیاز است. یکی از بهترین شکل حمایت سپردن کار به فعالان واقعی و ریشه‌دار است اما بعضاً این اتفاق نمی‌افتد. برای مثال واقعاً برای من سوال است که نماینده گوشی نوکیا چه ربطی به حوزه گوشت دارد؟ چرا این شخص باید بتواند از طریق ارتباطاتی که دارد به دنبال راه‌اندازی انجمن واردکنندگان گوشت باشد؟ بالا رفتن نرخ ارز حداقل از این نظر جای خوشحالی دارد که سود و انگیزه واردات را کم کرد. کاهش تقاضا هم به نوبه خود باعث شده است که دیگر وارداتی انجام نشود».

تنظیم بازار گوشت سخت نیست

آمارها حاکی از آن است که مصرف گوشت به شدت کاهش یافته و با انباشت دام در دامداری‌ها مواجه هستیم. سعید سلطانی سروستانی ضمن اشاره به این مطلب گفت: «تنظیم بازار گوشت کار سختی نیست. برخلاف تصور بیشتر مردم این گره کور را می‌توان به آسانی باز کرد. معضل نهاده را در نظر بگیرید. کافی است مدیریت توزیع نهاده در اختیار اتحادیه‌ دامداران قرار گیرد. دولت ۵ میلیون تن نهاده در اختیار قرار دهد و در ازای آن یک میلیون تن گوشت تحویل بگیرد. با این راهکار ساده می‌توان به معضل کمبود نهاده، افتادن دامدار در دام دلال و واسطه و بازار سیاه پایان داد. این موضوع را در دیدار با خود وزیر هم مطرح کرده‌ام. کمبود را باید وارد و مازاد را صادر کرد. انواع و اقسام انجمن‌های مختلف، بخش‌های مختلف بازار گوشت را در کنترل خود گرفته‌اند. به این ترتیب بخش تعاونی عملاً نادیده‌ گرفته شده است. این در حالی است که یکی از اشکال اقتصادی به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی همین تعاونی‌ها هستند. حداقل ۲۰ درصد از اقتصاد کشور باید در دست تعاونی‌ها باشد اما در حال حاضر به ۶ درصد هم نمی‌رسد».

مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران در تشریح بیشتر این موضوع گفت: «در کشورهای توسعه‌یافته و قطب‌ دامداری‌، تعاونی‌های قدمت ۱۰۰ ساله دارند و صفر تا صد بازار را مدیریت می‌کنند و دولت هیچ دخالتی نمی‌کند. کل دپارتمان و تشکیلاتی که در هلند برای مدیریت این بخش در نظر گرفته شده در حد چند کارشناس و یک ساختمان ساده است. در هندوستان هم علی‌رغم جمیعت یک میلیاردی، فقط یک تشکیلات وجود دارد با این حال هند، اولین تولیدکننده شیر در جهان هستند».

وی افزود: «شبکه‌ای از تعاونی‌ها در سراسر کشور تشکیل شده است. مراکز جمع‌آوری شیر را دایر کرده‌ایم. در بعضی نواحی تعاونی در بخش تولید علوفه و خوراک دام هم فعالیت می‌کنند. تعاونی دامداران حتی بعضی وظایف هزینه‌بر دولت را هم متقبل شده است. تلفیق مصنوعی که قبل توسط دولت انجام می‌شد اکنون توسط تعاونی‌ و با بودجه آن انجام می‌شود. ثبت مشخصات دام، آزمایش شیر، آموزش و ترویج تماماً توسط تعاونی و با هزینه خود آن انجام می‌شود. فقط یک کار ساده برای دولت باقی مانده است (توزیع نهاده) اما از عهده انجام همین یک کار هم برنمی‌آید. دولت اگر واقعاً قصد خیر دارد و به دنبال پایان دادن به آشفته بازار نهاده و جمع کردن بساط بازار سیاه را دارد مدیریت توزیع نهاده را به تعاونی دامداران واگذار کند و در ازای آن مسئولیت بخواهد».

منبع: گسترش نیوز

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.