کد خبر: 7511
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴
مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اگر مرحله انسانی واکسن کرونا با موفقیت طی شود، در نهایت ما واکسن کرونای ایرانی را در اردیبهشت یا نهایت خرداد ۱۴۰۰ خواهیم داشت.

به گزارش پیام خبر، مینو محرز در شبکه خبر با بیان اینکه یکی از داوطلبان اصلی تولید واکسن کرونا در کشور به زودی وارد آزمایش انسانی می‌شود، گفت: اگر مرحله مطالعه انسانی این واکسن به‌سرعت و با موفقیت طی شود، در نهایت ما واکسن کرونای ایرانی را در اردیبهشت یا نهایت خرداد ۱۴۰۰ خواهیم داشت.

این عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: اقدامات لازم برای تولید واکسن کرونا در داخل با دقت و سرعت در حال انجام است و دو واکسن فازهای حیوانی را طی کرده‌اند و اگر بتوانند مجوز کمیته اخلاق را دریافت کنند، می‌توانند فاز انسانی کارآزمایی‌های بالینی را هم شروع کنند، که این اتفاق در آینده نزدیک رخ خواهد داد و واکسن‌ها وارد مرحله آزمایش انسانی خواهند شد.

وی تاکید کرد: اگر تولید واکسن در داخل وجود داشته باشد، دیگر نیازی به واردات از خارج نخواهیم داشت؛ بنابراین بهتر است همه امیدها به تولید واکسن در داخل باشد، یک دلیل دیگر هم برای امیدواری به واکسن تولید داخل داریم زیرا هنوز زمان مشخصی برای واکسن‌های تولیدی شرکت‌های خارجی که به دست ما برسد معلوم نشده است.

محرز در خصوص میزان واکسنی که باید تزریق شود تا بتوان به ایمنی مورد نیاز دست پیدا کرد، گفت: رقم اعلامی برای تزریق واکسن به ۲۰ درصد جمعیت و با تعداد مبتلایانی که تا به الآن درگیر بیماری شده‌اند می‌تواند ایمنی نسبی را برای ما ایجاد کند؛ زیرا تا به امروز عده زیادی از افراد جامعه دچار بیماری شده‌اند و دیگر این افراد نیاز به تزریق واکسن ندارند، همچنین افرادی هم که به کووید مبتلا نشده‌اند اگر تحت تزریق واکسن قرار گیرند اطمینان حدودی به ما خواهند داد.

وی به این پرسش که آیا واکسن باید به صورت رایگان در دسترس همه عموم قرار گیرد، پاسخ داد: رایگان بودن توزیع واکسن بستگی به این دارد که چقدر در این بخش سرمایه‌گذاری شده است؛ بنابراین اگر این امکان وجود داشته باشد که واکسن را به‌صورت رایگان در اختیار همه قرار دهیم نقطه مطلوب خواهد بود، اما اگر این امکان وجود نداشته باشد باید افراد دارای ‌ریسک مانند سالمندان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای همچون بیماران قلبی و ریوی، افراد مبتلا به دیابت و چاق به‌صورت رایگان تحت واکسیناسیون قرار گیرند و در کنار آن‌ها کادر درمان هم باید از این امتیاز برخوردار باشند. البته این را هم نباید فراموش کنیم که اگر بخواهیم تزریق واکسن موثر باشد باید همه افراد جامعه را تحت واکسیناسیون قرار دهیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل