کد خبر: 7558
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷
 • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
 • چاپ
مجاهدان کازرون

از سال ۱۳۳۹/۱۹۲۱ که سال انحلال پلیس جنوب بود نیز اسنادی در دست است که حکایت از ادامه روند بیگانه‌ستیزی و مبارزه با نیروهای انگلیسی توسط مردم جنوب دارد.

به گزارش پیام‌خبر به نقل از پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ یکی از دخالت‌های آشکار استعمار انگلیس در ایران، تاسیس پلیس جنوب بود. این پلیس که فرماندهی آن در دست نظامیان انگلیسی قرار داشت، تمامی تلاش خود را جهت حفظ منافع کشور متبوع خود به کار می‌گرفت و در این راستا از دست یازیدن به اقدامات مختلف نظامی علیه مردم ایران نیز هیچ ابایی نداشت.

هرچند در آغاز، دولت انگلستان علت تشکیل پلیس جنوب را، حفظ امنیت و سرکوب راهزنان جنوب ایران اعلام کرد اما گذشت زمان مشخص ساخت که این موضوع تنها سرپوشی برای حضور نظامیان انگلیسی در جنوب ایران بود تا این نیرو با گسترش نفوذ سیاسی و نظامی آلمان در ایران مقابله کند؛ راه‌های تجاری انگلیس در جنوب را محافظت کند؛ از چاه‌های نفت که منبع درآمد انگلیسی‌ها بود حراست نماید و با عشایرِ مخالف مقابله کند. این امر موجبات مخالفت و زمینه‌های مبارزات بعدی ساکنان جنوب ایران علیه انگلستان را فراهم آورد و عزم آنان را برای اخراج انگلیسی‌ها جزم‌تر ساخت.

در بخشی از کتاب  «پلیس جنوب ایران»  که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره نقش مردم در زوال این نیروی نظامی استعماری می‌خوانیم: مردم در مواجهه با جنایت‌های پلیس جنوب، در برابر آن صف‌آرایی کردند و مقاومت‌هایی نیز صورت گرفت. مخالفت با حضور نیروهای بیگانه در ایران پس از پایان جنگ جهانی اول در سراسر کشور احساس می‌شد و از آنجا که شرق، جنوب و شمال ایران توسط نیروهای انگلیسی اشغال شده بود، انزجار عامه از انگلیسیان شدت یافت.

از سال ۱۳۳۹/۱۹۲۱ که سال انحلال پلیس جنوب بود نیز اسنادی در دست است که حکایت از ادامه روند بیگانه‌ستیزی و مبارزه با نیروهای انگلیسی توسط مردم جنوب دارد. به عنوان نمونه می‌توان به نامه بریجمن، کاردار سفارت بریتانیا در تهران، به رییس‌الوزرا قوام‌السلطنه در تاریخ اول نوامبر ۱۹۲۱ اشاره نمود که طی آن به گزارش حمله ۷۰ نفر از مبارزین جنوب به اردوگاه پلیس جنوب در کازرون پرداخته است.  

این مشکلات به حدی بود که حکومت هند و مارلینگ در رمضان سال ۱۳۳۶ / ژوئن ۱۹۱۸ به طور جداگانه نظر خود را مبنی بر انحلال پلیس جنوب به دولت بریتانیا اعلام کردند. مارلینگ نیز، ضمن گزارشی به تشریح مزایا و معایب حفظ یا انحلال پلیس جنوب پرداخت و در پایان خواستار انحلال آن شد. خصوصا آن که پلیس جنوب با تمامی درگیری‌ها و گرفتاری‌هایی که با عشایر و مردم جنوب ایران داشت هرگز به موفقیتی حتمی و قطعی دست نیافته بود. و بدین ترتیب انگلیسی‌ها در حالی که از پلیس جنوب به عنوان «گرفتاری پر هزینه» یاد می‌کردند چاره‌ای جز انحلال آن نیافتند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.