حمید ظهرابی مدیر کل محیط زیست فارس

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: اصلاح قانون معادن در سال ۹۰ و تصویب قانون اصلاح قانون معادن و مصوب نشدن آیین نامه‌های حفاظت خاک، دخالت محیط زیست در فعالیت‌های معدنی را به شدت محدود کرده است.

به گزارش پیام خبر، «حمید ظهرابی» در جلسه ویدئوکنفرانسی با سمن‌های محیط زیستی استان فارس گفت: متاسفانه قانون اصلاحی معادن در سال ۹۰،   شرایط بسیار بدی را برای حفاظت از محیط زیست ایجاد کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس افزود: همه ضوابط و مقررات، دخالت محیط زیست در فعالیت‌های معدنی را به شدت محدود کرده و در حد اعلام نظر در مناطق چهارگانه محیط زیست  تنزل داده است؛ حال آنکه متاسفانه آن را نیز با ساز و کارهایی که در ماده ۲۴ مکرر قانون معادن پیش بینی شده، به نحوی تغییر داده‌اند که حتی در حساس ترین اکوسیستم‌ها هم با تصمیم گیری و تصویب کارگروهی در سطح استان که تعداد رای و کنترل آن در اختیار متولیان توسعه قرار گرفته، حتی با مخالفت صریح محیط زیست و منابع طبیعی امکان پذیر خواهد بود؛ این موضوع بسیار خطرناکی‌ست و محیط زیست را به شدت تهدید کرده است.

وی، با بیان اینکه براساس ماده ۲۴ قانون معادن نظر این سازمان منوط به مناطق چهارگانه شده است، گفت: براساس تبصره همین ماده ۲۴ قانون معادن، اگر معدن متروکه‌ای در مناطق حفاظت شده قرار داشت و بهره برداری آن، یک الزام و نیاز ملی بود و سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان صنعت معدن و تجارت با هم به توافق نرسند آن موقع، هیئت دولت در این مورد تصمیم می‌گیرد.

ظهرابی ادامه داد: در قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست نیز آمده که در پارک‌های ملی و آثار طبیعی ملی بهره برداری معدنی ممنوع بوده و در سایر مناطق اکتشاف و بهره بردای معادن منوط به تصویب شواریعالی محیط زیست کشور است و شورای عالی محیط زیست کشور هم آن را به سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت و معدن و تجارت تفویض کرده و اگر موضوعی مورد توافق این دو مجموعه نباشد مجددا به شورای عالی محیط زیست کشور منتقل و تصمیم گیری می‌شود.

وی گفت: با  توجه به دلایل مطرح شده، اختیار معادن متروکه به هیئت دولت سپرده شده و در مورد سایر مناطق هم شورای عالی محیط زیست تصمیم خواهد گرفت که هر دو در بالاترین سطح و با حضور رییس جمهور تصمیم گیری می شود، حال چگونه ممکن است برای معدن بکر و دست نخورده که داخل مناطق چهارگانه محیط زیست، کارگروه استانی تصمیم‌گیری کند؟ آن‌هم با ترکیب عجیبی که همگی طرفدار بهره‌برداری هستند!

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس این موضوع را ناشی از تفسیر اشتباه قانون دانست و گفت: این که ماده ٢٤ مکرر قانون معادن ارتباطی با مناطق چهارگانه محیط زیست که دارای قانون خاص است، ندارد، امری بدیهی و مشهودست.

او همچنین گفت: گرچه اقداماتی در استان فارس در رابطه با معادن فلزی انجام شده اما تاکید ما بر این‌ست که فعالیت معادن فلزی و همچنین اطراف واحدهای بزرگ ذوب فلزات بایستی بیشتر کنترل شده و مورد پایش مداوم قرار گیرد.

ظهرابی گفت: غیر از موضوع تخلیه مستقیم فلزات سنگین و آلودگی‌هایی که بر اثر معدنکاوی به وجود می آید؛ پدیده آزاد شدن برخی فلزات در اثر به هم خوردن شرایط طبیعی خاک و قرار گرفتن عناصر در معرض عوامل اقلیمی که موجب رهاسازی ترکیباتی می‌شود که باید در پایین دست و در کنار معادن رد آنها را جست و جو کرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: فعالیت‌های صنعتی به ویژه فعالیت‌هایی نظیر ذوب فلزات و تولید فولاد در اطراف آن باید کاملا از جنبه خطرات فلزات سنگین و آلاینده‌های آلی پایدار پایش شده و مورد توجه قرار گیرند.

لزوم پیگیری آیین‌نامه‌های قانون حفاظت خاک

ظهرابی تصویب نشدن آیین نامه‌های  قانون حفاظت از خاک را نیز یادآوری و اضافه کرد: کارشناسان محیط زیست و تشکل‌های مردم نهاد باید مطالبه گری و پیگیری‌های لازم را برای تصویب هرچه سریع تر آیین نامه های مرتبط با حفاظت خاک، داشته باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس خاطرنشان کرد: یکی از کاربردی ترین آیین نامه‌ها در ماده ۳ این قانون است، که بر اساس تبصره‌ای، تاکید می‌کند ضوابط زیست محیطی فعالیت‌های معدنی باید تصویب شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.