انقلاب اسلامی در جهرم

فرمان امام در پادگان جهرم نیز به اجرا در آمد و شبانه تعدادی از سربازان از پادگان فرار کردند. آیت‌الله سید ابوالقاسم شفیعی از جمله کسانی بودند که در این مرحله سخت به یاری سربازان آمده و مانع از دستگیری آن­ها توسط مأموران رژیم گردیدند. او تعداد زیادی از آن­ها را به طور مخفیانه به منزل خویش که به کانون مبارزه شدید بر علیه رژیم تبدیل شده بود برده و حتی با پرداخت پول نقد و اهدای لباس شخصی، آن‌ها را یاری ­نمود.

به گزارش پیام‌خبر به نقل از پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با فراگیر شدن زمزمه‌های خیزش مردمی در آذر ماه ۱۳۵۷ به غیر از توده مردم، نهادها و ارگان‌های مختلف کم‌کم به صفوف مبارزه ملحق می‌شدند. یکی از اولین اقشار سربازان و برخی از درجه‌داران بودند که با فرار از پادگان‌ها ضربه مهلکی بر پیکره رژیم پهلوی زدند. در این زمینه در کتاب «انقلاب اسلامی در جهرم» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است:

حضرت امام خمینی در پیامی از نوفل لوشاتو پاریس، در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۵۷ (اول محرم)، اعلام نمودند که سربازان پادگان­ها از سربازخانه ­ها فرار کنند. در قسمتی از این پیام درباره لزوم فرار سربازان از پادگان­ها آمده است: «من از سربازان سراسر کشور خواستارم که از سربازخانه­ ها فرار کنند، این وظیفه­ای است شرعی که در خدمت ستمکار نباید بود...».

این فرمان امام در پادگان جهرم نیز به اجرا در آمد و شبانه تعدادی از سربازان از پادگان فرار کردند. آیت‌الله سید ابوالقاسم شفیعی از جمله کسانی بودند که در این مرحله سخت به یاری سربازان آمده و مانع از دستگیری آن­ها توسط مأموران رژیم گردیدند. او تعداد زیادی از آن­ها را به طور مخفیانه به منزل خویش که به کانون مبارزه شدید بر علیه رژیم تبدیل شده بود برده و حتی با پرداخت پول نقد و اهدای لباس شخصی، آن‌ها را یاری ­نمود.

حتی تعدادی از آن‌ها را سوار بر ماشین شخصی خود کرده و تا بیرون جهرم هدایت ­کرد و سپس با ماشین­‌های عبوری از جهرم فراری ­داد.

حسین جاوید از مبارزان انقلاب در جهرم می­گوید: «از مکان­‌های دیگری که برای تعویض لباس سربازان فراری در نظر گرفته شده بود منزل پلیس قانع بود که به طور مخفیانه، با ما همکاری نزدیک داشت.»

از دیگر شیوه‌های پخش اعلامیه و نوار­های انقلاب در بین مردم، برگزاری نمایشگاه کتاب و نوار در مساجد و محلات مختلف شهرستان جهرم بود. در همین نمایشگا­ه‌ها بود که مقدار قابل توجهی اعلامیه و نوار­های انقلابی، به شیوه جالبی در اختیار افراد مورد نظر قرار می‌گرفت. این نمایشگاه­ ها علاوه بر جهرم در بسیاری از شهر­های دیگر از جمله مرکز فارس نیز بر پا شده بود.

کرامت‌الله رستگاریان می­‌گوید: «به یاد دارم که شهید مصطفی‌دخت با کمک پدر و دوستان و خیرین شهرستان جهرم کتابخانه‌­ای به نام رسالت در خیابان بهارستان جهرم به راه انداخته بود که مردم زیادی از امکانات آنجا استفاده می­کردند. کار تا جایی پیشرفت کرده بود که حتی دیپلم وظیفه­‌هایی نیز که در پادگان آموزشی جهرم حضور داشتند به آن کتابخانه می­‌آمدند و اعلامیه­ هایی از شهید هدایت مصطفی‌دخت می­گرفتند و با خود به پادگان می‌بردند.»

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

سیاسی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.