کد خبر: 7582
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳
بازار گوشت

یک فعال بازار نهاده دامی گفت: مسئولین جهاد کشاورزی به چشم دیدند که با حذف توزیع‌کنندگان رسمی، چه بلایی بر سر توزیع و تولید نهاده آمد و واسطه‌های زیرزمینی، بازار سیاه نهاده‌ها را در اختیار گرفته‌اند. مطمئن باشید که به زودی واردکننده گوشت و تخم‌مرغ می‌شویم.

به گزارش پیام خبر، قیمت مرغ همچنان حدود ۴۰ هزار تومان است. علت اصلی، کاهش تولید پرورش‌دهندگان به خاطر گرانی تاریخی خوراک دام و طیور است. البته بیشتر مسئولان و مدیرانِ سازمان‌های ذی‌ربط، گرانی شدید و بی‌سابقه نهاده‌های دامی را نمی‌پذیرند. آنها می‌گویند که قیمت‌ها در سامانه بازارگاه، تغییری نکرده است. البته نمی‌گویند یا نمی‌پذیرند که پرورش‌دهندگان فقط یک سوم نیاز خود را از طریق این سازوکار تامین می‌کنند. واقعیت آن است که اکنون قیمت نهاده در بازار آزاد مشخص می‌شود؛ بنابراین سوال صحیح آن است که بپرسیم چرا قیمت نهاده و به دنبال آن قیمت انواع گوشت، لبنیات و انواع محصولات پروتئینی، نجومی شد؟ به نظر می‌رسد که سرنخ ماجرا به چند سال قبل و نوع عملکرد وزارت جهاد کشاورزی برمی‌گردد. برای بررسی بیشتر این موضوع با یکی از فعالان بازار نهاده به گفتگو نشستیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

آغاز تفتیش بازار از دو سال قبل

یکی از فعالان بازار نهاده دام و طیور گفت: «برای بررسی و تحلیل دلیل گرانی و کمبود شدید نهاده و انواع مختلف گوشت باید به چند سال قبل بازگشت. بالغ بر دو سال از تشکیل دفتر نظارت بر توزیع نهاده‌های دامی می‌گذرد. تقریبا از شهریور سال ۹۷ بود که تماس‌های این دفتر و استعلام قیمت و تحویل نهاده از تولیدکنندگان دام و طیور شروع شد. در آن روزها همه اعضای صنف توزیع‌کنندگان نهاده اعتراض کردند که مگر چه اتفاقی افتاده که این گونه به بررسی قیمت‌ها و وضعیت تحویل کالا پرداخته شده است؟ مگر از این صنف رسمی کشور چه اشتباهی سرزده که این چنین به تفتیش بازار پرداخته‌اید؟ در جواب این سوالات منطقی، چه ایرادات عجیب و غریبی که گرفته نشد و چه تهمت‌هایی ناروایی که به اعضای صنف زده نشد!».

توزیع کننده حذف شد

وی در تشریح بیشتر این موضوع اظهار داشت: «وضعیت روز به روز بدتر و حلقه‌ فشار و محاصره، تنگ‌تر شد تا جایی که امروز می‌توان گفت توزیع‌کنندگان به طور کامل حذف شده‌اند. اعضای این صنف همواره، همراه و یاور و شریک تولیدکننده بوده و بقای خود را در بقای تولیدکننده می‌دیدند؛ بنابراین با حذف آنها نه تنها خسارت فراوانی به حداقل ۳۰۰۰ نیروی ‌کارِ شاغل در این بخش وارد شد بلکه تولیدکنندگان هم متحمل ضرر و خسارت به مراتب بیشتری شدند.

در طول نزدیک به نیم قرن که صنف توزیع‌کنندگان، وظیفه تامین و توزیع نهاده را برعهده داشت نهاده ارزان و باکیفیت به خوبی در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گرفت. واقعیت آن است که تمام واردکنندگان و تولیدکنندگان این صنف را یاور خود می‌دانستند و همواره تاکید داشتند که اگر این صنف نبود توان مدیریت و عملیاتی کردن نهاده ها وجود نداشت. برای بررسی این ادعا کافی است با خود پرورش‌دهندگان صحبت شود».

بازار در کنترل واسطه‌های زیرزمینی

وی در ادامه تصریح کرد: «وعده‌های توخالی مسئولین جهاد کشاورزی را می‌شنویم. با این حال ۳ ماه از حذف کامل توزیع کنندگان می‌گذرد و شاهد آن هستیم که واسطه‌های زیرزمینی، بازار سیاه نهاده‌ها را در اختیار گرفته‌اند. آنها محصولات را به ۴ برابر قیمت مصوب در اختیار تولیدکننده قرار می‌دهند. آن روزهایی که مسئولین نظارت بر توزیع کالا؛ توزیع‌کنندگان را واسطه زالوصفت می‌خواندند معنی حرفشان را نمی‌فهمیدم اما امروز با دیدن این بازار سیاه به معنای واقعی این کلمه پی بردم. به هیچ وجه باورم نمی‌شد که روزی چنین تفاوت قیمتی ایجاد شود. اما مثل اینکه متخصصانی وجود دارند که کارشان همین است».

وی افزود: «مسئولین جهاد به چشم دیدند که با حذف توزیع‌کنندگان، چه بلایی بر سر توزیع و تولید نهاده آمد. اکنون برای من سوال است که چرا مسئولان جهاد کشاورزی بعد از این تجربه تلخ و شکست‌خورده، به احیای این صنف نمی‌پردازند و در جهت جبران قدمی برنمی‌دارند؟ آنها منتظر هستند که کمر تولیدکنندگان زیر بار این فشار بشکند. مطمئن باشید که به زودی واردکننده محصولات لبنی و گوشت و تخم‌مرغ می‌شویم».

منبع : گسترش نیوز

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.