واکسن

هیأت مشاوره دولت ایالات‌متحده استفاده از واکسن کووید-۱۹ فایزر را مجاز اعلام کرد و این تایید نقطه عطفی در تاریخ آمریکاست که در آن بیماری همه‌گیر کرونا بیش از ۲۹۵ هزار نفر را به کام مرگ کشانده است.

به گزارش پیام خبر، سازمان غذا و دارو (FDA) واکسن کرونا فایزر را برای استفاده اضطراری در افراد ۱۶ ساله و بالاتر تایید کرده است و انتظار می‌رود کارکنان بهداشت و درمان و ساکنان خانه سالمندان دریافت‌کنندگان اصلی دوره اول ۲.۹ میلیون دوز واکسن کرونا در ایالات‌متحده باشند.

رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، دونالد ترامپ گفت: اولین تلقیح واکسن در کمتر از ۲۴ ساعت آینده انجام می‌شود.

وی در پیام ویدئویی خود در توییتر اظهار کرد: شرکت فایزر (Pfizer) «استاندارد ایمنی طلایی» را کسب کرده و واکسن کرونا را یکی از «بزرگ‌ترین دستاوردهای علمی تاریخ» نامیده است.

تایید FDA علیرغم سوالات متعدد در مورد واکنش‌های آلرژیک دو نفر از دریافت‌کنندگان واکسن در اوایل این هفته صورت گرفت؛ واکنش‌های آلرژیک در انگلستان بعد از آغاز واکسیناسیون فایزر و بیو ان تک رخ داد.

باوجود رخداد چنین عوارضی، دکتر پاول اوفیت، متخصص بیماری‌های عفونی و مدیر مرکز تقویت واکسیناسیون در بیمارستان کودکان فیلادلفیا اظهار کرد: واکنش‌های شدید آلرژیک به واکسن‌ها، از هر ۱.۴ میلیون مورد تقریبا در یک مورد رخ می‌دهد و در مورد واکسن فایزر مزایای بالقوه این تزریق بیشتر از خطرات آن است.

هرچند سوالات در مورد بروز علائم آلرژیک بی‌جواب مانده است اما بررسی مستقل متخصصان غیردولتی در زمینه تولید واکسن، بیماری‌های عفونی و آمار پزشکی برای افزایش اعتماد آمریکایی‌ها در مورد ایمنی واکسن بسیار مهم تلقی شد.

کمتر از یک سال پس از شناسایی ویروس کرونا ایجادکننده بیماری کووید-۱۹، اولین تزریق واکسن با سرعت بی‌سابقه‌ای انجام می‌شود. باوجود این‌که میلیون‌ها دوز واکسن برای شروع واکسیناسیون کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و ساکنان خانه سالمندان فراهم می‌شود اما انتظار نمی‌رود دسترسی گسترده عمومی تا بهار میسر شود.

دولت فدرال قصد دارد به میزان ۲.۹ میلیون دوز واکسن را طی چند روز به ۶۴ ایالت امریکا و شهرهای بزرگ و همچنین پنج آژانس فدرال ارسال کند. اگرچه دولت فدرال برای توزیع هماهنگ تلاش می‌کند اما تصمیم نهایی در مورد اینکه چه کسی اولین تلقیح را انجام می‌دهد بر عهده خود ایالات است.

مقامات شهر نیویورک از برنامه‌ریزی برای افتتاح مرکز فرماندهی توزیع واکسن در نزدیکی تالار شهرداری برای هماهنگی توزیع در سراسر بزرگ‌ترین شهر آمریکا خبر دادند.

شهردار بیل دو بلازیو گفت: توجه ویژه‌ای به ۲۷ محله آسیب‌دیده اقلیت‌های قومی خواهد شد.

وی در یک نشست خبری گفت: «این مورد بی‌سابقه است، زیرا این مسئله فقط مربوط به تدارکات نیست، بلکه باید از جلب اعتماد عمومی و تساوی حقوق افراد نیز اعتماد حاصل کرد.»

این پیشرفت در ایالات‌متحده ۹ روز پس از تصویب واکسن در انگلستان (اولین کشور جهان که واکسن کرونا فایزر را تایید کرد) و تایید تاثیر ۹۵ درصدی واکسن صورت می‌گیرد.

مقامات ارشد کانادا نیز اعلام کردند: ۳۰ هزار دوز اولیه واکسن قرار است طی چند روز آینده به کانادا ارسال شود تا برای توزیع در دوشنبه آینده آماده شود.

کانادا پس از انگلیس و بحرین سومین کشور جهان بود که این واکسن را تایید کرد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

بین الملل

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.