کد خبر: 7647
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
ژن

محققان ۵ ژنی را شناسایی کرده اند که احتمالا شدید شدن کووید۱۹ و مرگ افراد در نتیجه ابتلا به بیماری را افزایش می دهد.

به گزارش پیام خبر، به نقل از دیلی میل، محققان ۵ ژن جدید کشف کرده اند که احتمال بستری شدن بیماران کووید۱۹ در بخش مراقبت های ویژه و فوت آنها را افزایش می دهد.

دانشگاه ادینبرا این تحقیق  را براساس دی ان ای جمع آوری شده از ۲۷۰۰ بیمار کووید۱۹ در ۲۰۸ بخش مراقبت های ویژه در سراسر انگلیس انجام داده است.

تمام موارد از نمونه های شدید ابتلا به کووید۱۹ بوده اند که ۲۲ درصد آنها فوت کردند و ۷۴ درصد بدون ونتیلاتور قادر به تنفس نبودند.

اطلاعات ژنتیک این بیماران با ۱۰۰ هزار شهروند انگلیسی مقایسه و ۵ ژن ردیابی شد که میان موارد ابتلای شدید کووید۱۹ شایع بود.

محققان ادعا می کنند کشف این ۵ژن رویدادی خارق العاده است.

اطلاع داشتن از ژن هایی که در نمونه های شدید ابتلا به کووید۱۹ وجود دارد به محققان کمک می کند داروهای موجود با تاثیرگذاری احتمالی در درمان این بیماری را شناسایی کنند.

دو مورد از ژن های کشف شده در کروموزوم ۱۹ به نامهای  TYK۲و DPP۹  و یک ژن در کروموزوم ۲۱ به نام IFNAR۲  قرار دارند. ژن CCR۲ در کروموزوم ۴ و OAS۱ در کروموزوم ۱۲ قرار دارند.

ارتباط عمیق این ژن ها را می توان دلیل شدت کووید۱۹ در برخی افراد مشاهده کرد. پژوهش مذکور نشان دهنده اهمیت ژن های خاص در ابتلا به کووید۱۹ است.  

این گزارش در نشریه نیچر منتشر شده است.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

بین الملل

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.