کد خبر: 7746
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۵
 • خبرنگار: منیره خسروبیگ
 • چاپ
معرفی دانشگاه شیراز، به‌عنوان دانشگاه برتر کشور در توسعه قراردادهای جامعه- صنعت

در پانزدهمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که همزمان با هفته‌ی پژوهش و فناوری برگزار شد، دانشگاه شیراز به‌عنوان دانشگاه برتر کشور در توسعه‌ی قراردادهای جامعه- صنعت معرفی و تقدیر شد.

به گزارش پیام خبر، در این مراسم که به‌صورت حضوری و وبیناری از محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، دکتر محمدسعید سیف مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت عتف، دکتر باقری قائم مقام وزیرو از دانشگاه شیراز نیز دکتر نادگران، رئیس دانشگاه، دکتر زبرجد معاون پژوهشی و فناوری و دکتر افضلی مدیر دفتر فناوری و طرح های کاربردی دانشگاه شیراز (ارتباط با جامعه و صنعت) در این مراسم شرکت کردند.

دکتر افضلی، مدیر دفتر فناوری و طرح های کاربردی(ارتباط با جامعه و صنعت) دانشگاه شیراز، در حاشیه‌ی این مراسم با اشاره به اینکه این موفقیت به‌دلیل روند توسعه‌ی تعداد قراردادهای جامعه و صنعت و براساس آمار قطعی و مستند دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور امسال به دانشگاه شیراز رسید، این موفقیت را به خانواده‌ی بزرگ دانشگاه شیراز تبریک گفت و بیان کرد: در سالیان گذشته این رتبه به دانشگاه‌های صنعتی پایتخت تعلق داشت و موفقیت دانشگاه شیراز که از دانشگاه‌های غیرمستقر در پایتخت و غیرصنعتی و جامع است؛ اهمیت این موفقیت را دوچندان نموده است.

در ادامه این نشست، دکتر سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت عتف گفت: استفاده‌ی مناسب از توان علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی، تمرکز دانشگاه‌ها و مراکز علمی بر توسعه‌ی مزیت‌های نسبی استان و هدفمندکردن فعالیت‌ها و برنامه‌های موجود از اهداف طرح مشارکت دانشگاه‌ها در بهره‌برداری از مزیت‌های استانی است.

وی درخصوص ضرورت موضوع دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت نیز ادامه داد: به‌منظور تشویق و حمایت از فعالیت اثربخش اعضای هیئت علمی، در سال جاری نسبت به شناسایی و معرفی اعضای هیئت علمی برتر در همکاری با جامعه و صنعت از طریق دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور اقدام شده است و از میان برگزیدگان، تعداد محدودی به‌عنوان دانشمندان برتر در همکاری با جامعه و صنعت معرفی می‌شوند که امید است با اینگونه اقدامات، دانشگاه‌ها و اعضای هیئت علمی اثربخشی ملموس‌تری در جامعه داشته و شاهد بهبود شرایط اجتماعی کشور باشیم.

همچنین در این مراسم، دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، افزود: نهاد علم یکی از کلیدی‌ترین نهادها در تغییر و تحولات جامعه است؛ دانشگاه‌ها باید بدانند که فعالیت‌هایشان چه اثری روی جامعه دارد. دانشگاه صرفاً یک نهادعلمی محض نیست؛ بلکه دانشگاه در کنار امر آموزش و علم‌آموزی نهادی اجتماعی است و فراتر از فعالیت‌های آموزشی نقش ایفا می‌کند.

دکتر غفاری تصریح کرد: دانشگاه علاوه‌بر تربیت نیروی متخصص و ارائه مدرک در ایجاد امنیت در خانواده‌ها، تولید دانش، مرجعیت و اقتدار جامعه، آموزش اصول شهروندی به افراد، ایجاد تفکر پرسشگر در دانشجو نیز نقش موثری ایفا می‌کند.

وی گفت: در دانشگاه‌ها به جز شاخص‌های ارزیابی داخلی دانشگاه، ما به یک ارزیابی بیرونی هم نیاز داریم و آن ارزیابی بیرونی قضاوت جامعه در مورد فارغ‌التحصیلان دانشگاه است اینکه متخصصان ما در جامعه و در رویارویی با تنوع مسائل و مشکلات به گونه‌ای عمل کنند که جامعه بتواند بالاترین حد تاب‌آوری را داشته باشد.

همچنین دکتر نادگران، رئیس دانشگاه شیراز طی شرکت در این برنامه، به بیان نقطه‌نظرات خود و برخی مشکلات و موانع ارتباط با جامعه و صنعت پرداخت و در این‌ زمینه پیشنهادات و راه‌حل‌های مختلفی را ارائه داد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.