کد خبر: 7760
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
اتاق بازرگانی تهران

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز گفت: مسلم است که بازار بورس در ایران بازاری غیر کارا و غیر شفاف است.

به گزارش پیام خبر، دکتر حسین مرزبان در نشست اقتصادی آنلاین "بررسی سیاست‌های اثرگذار بر تلاطم بازار سرمایه"  که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: بازار سرمایه منابع پس انداز کنندگان را جهت تامین سرمایه گذاری های بلند مدت در اختیار متقاضیان منابع قرار می دهد و این بازار در بر گیرنده ابزار دارایی و بدهی می باشد.

وی افزود: بازار سرمایه هم داخلی است هم بین المللی و در آن هم از ارز و هم قرارداد های مشتقات استفاده می شود و این درحالی است که بازار سرمایه به بازار دارایی، بازار بدهی های شرکت ها، بازار بدهی دولت، بازار ارز و بازار مشتقات تقسیم می شود.

مرزبان با اشاره به عوامل موثر بر بازار سرمایه اظهارداشت: تامین مالی، نرخ بهره، بازدهی، سررسید، جریان نقدینگی، مشارکت کنندگان، دسترسی، تضمین، نسبت بدهی به دارایی است که منظور از سیاست های اثر گذار منحصرا سیاست های اقتصادی می باشدکه شامل سیاست های مالی و سیاست های پولی است که می توان ترکیبی از آنها را مورد نظر قرار داد که عبارتند از سیاست مالی سخت و پولی راحت و سیاست پولی سخت و مالی راحت

این استاد دانشگاه با تحلیل نوسانات بازار بورس اضافه کرد: نوسانات که مبداء خارجی دارند که بیشتر برای بازار های بین المللی مصداق دارد و نوساناتی که مبداء داخلی دارند و عوامل کلان مانند تورم، مالیات بر درآمد، بحث بازار ارز و ... که عملکرد کل بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند و در کل تحت عنوان ریسک های غیر سیستماتیک آورده می شوند.

مرزبان ادامه داد: بازار سهام ایران از جمله بازار های غیر کارا و غیر شفاف است و چنین بازار هایی معمولا دچار پدیده Fat Tail یا دنباله پهن هستند در این چنین شرایطی امکان نوسانات سنگین و زلزله وجود دارد.

وی با طرح این سئوال که چگونه می توان مخالف را به خود تخریبی تشویق نمود؟، عنوان داشت: برای از بین بردن بدون جنگ دشمن یا مخالف می توان از دو ابزار  افزایش مخارج بخصوص مخارجی که به تولید بیشتر کالا ها و خدمات منتهی نمی شود و  کاهش درآمد ها بخصوص درآمد های ارزی و یا خارجی استفاده کرد.

مرزبان تصریح کرد: نتیجه سیاست های فوق کسر بودجه و نهایتا ورشکستگی می باشد، برای جبران این کسری بایدیکی از روش های استقراض از خارج، استقراض از داخل، فروش دارایی ها، صدور چک بی محل، چاپ اسکناس و یا استفاده از مالیات تورمی را در پیش گرفت و این درحالی است که موردی که بازار بورس با آن در ارتباط است فروش دارایی ها است که از طریق فروش مستقیم دارایی از طریق مزایده– خصوصی سازی و فروش دارایی ها از طریق عرضه عمومی در بازار سهام محقق می شود.

وی افزود: آنچه مسلم است بازار بورس در ایران بازاری است غیر کارا و غیر شفاف. در بازار بورس تقسیمات سهام  برای پایین آمدن قیمت بشکل نا معقولی صورت گرفته. و تعدادی زیادی سهام دار هر کدام بخشی از پس انداز خود را از دست می دهند. دولت از محل فروش با قیمت بالای سهام نوعی مالیات تورمی را این بار نه از اسناد بدهی، بلکه از دارایی های مردم برداشت می کند تا کسر بودجه خود را جبران کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.