کد خبر: 7761
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
اتاق بازرگانی کشور

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: وقتی از هر زاویه ای به مسئله بورس در ایران نگاه می کنیم حیاتی ترین نکته این است که روندهای رخ داده در بازار سرمایه ایران در تمام دوره های تاریخی در بخش اعظم با روند بخش حقیقی تعارض دارد.

به گزارش پیام خبر، دکتر فرشاد مومنی در نشست اقتصادی آنلاین" بررسی سیاست‌های اثرگذار بر تلاطم بازار سرمایه" که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: کارآمدترین نگاه به مسئله بورس نگاه از سطح توسعه است به طوری که در مناسبات رانتی اساس بقا و استمرار مناسبات عدم شفافیت است، در واقع در اینجا آمیزه ای از ناکارآمدی و عدم شفافیت و فساد را هم را لازم است وارد تحلیل نماییم.

وی افزود: وقتی از هر زاویه ای به مسئله بورس در ایران نگاه می کنیم حیاتی ترین نکته این است که روندهای رخ داده در بازار سرمایه ایران در تمام دوره های تاریخی در بخش اعظم با روند بخش حقیقیی تعارض دارد.

مومنی اظهارداشت: بورس در همه جای دنیا به عنوان شاخص کل اقتصاد است لیکن در ایران اینگونه نیست و تنها از منظر اقتصاد سیاسی می توان به آن نگاه کرد و این بدان معناست زمانی که نسبت جاری بازار سرمایه به تولید ناخالص داخلی ایران در پایان مهر ماه ۹۹ با پایان مهر ماه ۹۶ مقایسه می شود.

مومنی اضافه کرد: مشاهده می شود که در این بازه ارزش ریالی ۸ برابر شده است اما ارزش دلاری تولید ناخالص داخلی ایران با ۷۳ درصد کاهش از رقمی حدود ۳۶۳ میلیارد دلار به حدود ۹۹ میلیارد دلار رسیده است و تحولات ارزش GDP در این دوره ۳ ساله که با تحولات ارزش بورس و فرابورس مورد مقایسه قرار می گیرد  در می یابیم که ارزش دلاری بازار سرمایه در حدود ۱۱۴ درصد افزایش داشته است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این آمارها نشان دهنده  این است که تحولات بازار سرمایه ارتباطی با بخش حقیقی اقتصاد ندارد و این بازار قادر به ارتقای تولید و افزایش بهره وری نیست.

وی عنوان داشت: در ایران تجربه ثابت کرده است که بزرگترین جهش ها در بازار سرمایه در زمانی اتفاق می افتد که اقتصاد در بدترین حالت ها قرار دارد که این موضوع می بایست از منظر اقتصاد سیاسی مورد بررسی قرار گیرد.

مومنی تصریح کرد: طی ۱۰ سال گذشته حدود ۶۰ درصد کل ارزش بورس به ۶ رشته تعلق پتروشیمی ها، بانک ها، فلزات اساسی، مخابرات، استخراج کانی های فلزی و فراورده های نفتی تعلق دارد و داده دیگری که مبنی بر سیاستگذاری اقتصاد سیاسی در بازار سرمایه ایران است این است که در بین سال های ۸۷ تا ۹۳ کل اندازه بورس ایران ۳/۶ برابر شده  در حالی که پتروشیمی ها ۵/۲۸ برابر و اندازه بانک ها ۱۰ برابر شده است.

وی افزود: داده مهم دیگر در ۱۰ سال گذشته این است که در حالی که سهم کلیه صنعت و معدن از تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی از حدود ۱۸ درصد به نزدیک به نصف تنزل پیدا کرده ۷۰ درصد کل سرمایه گذاری ها در بخش صنعت و معدن به ۴ حوزه تخصص گرفته که ویژگی مشترک هر ۴ تا اینها ذیل عنوان فعالیت های رانتی معدنی است شامل صنعت پالایشگاهی، صنعت شیمیایی پتروشیمی، صنایع کانی های فلزی و فلزات اساسی.

مومنی اظهارداشت: در ایران تولید توسعه گرا تا حد زیادی به محاق رفته و محملی شده برای کسب رانت و اتفاق مهم دیگری هم که افتاده این است برایندهای تصمیم گیری و تخصیص منابع به تسخیر گروه های غیر مولد درامده است.

وی بیان کرد: فراز و فرودهای بازار سرمایه ابزاری برای پوشش های کوته نگرانه کسری های مالی به قیمت تبدیل کردن اقتصاد ایران به یک سالن بازی است و آنچه باید انجام دهیم این است که تصویر واقعی از شرایط کنونی اقتصادی اجتماعی ایران را ترسیم و راه های برون رفت را با توجه به موارد بودجه ۱۴۰۰ احصا نماییم.

مومنی ادامه داد: نکته مهم در رابطه با مسائل جاری ایران این است که بازار سرمایه تنها کانون بحرانی این اقتصاد نیست و متاسفانه بدترین کانون بحران هم نیست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.