کد خبر: 7769
تاریخ انتشار: ۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
محمود رضایی معاون عمرانی استانداری فارس

معاون عمرانی استانداری فارس همزمان با آغاز فصل زمستان اعلام کرد: مشترکین کم مصرف و پرمصرف گاز مشمول سیاست های تشویقی و تنبیهی می شوند.

به گزارش پیام خبر،  محمود رضایی از مصوبه هیئت وزیران در مورد اعمال سیاست های تشویقی و تنبیهی در خصوص تعیین نرخ گازبها و در راستای اصلاح الکوی مصرف گاز مشترکین خبر داد و گفت:بر اساس این مصوبه مشترکان گاز طبیعی بخش خانگی که مصرف گاز آنها در دوره زمانی شانزدهم آبان ماه تا پانزدهم اسفندماه هر سال، نسبت به دوره مشابه سال های 1396 و 1397 در میانگین دمای یکسان طول دوره صورتحساب، بیش از ۱۰ درصد  کاهش یابد، مشمول تخفیف  پاداش صرفه جویی ، معادل ۱۵  درصد گازبهای صورتحساب دوره خواهند شد. 

معاون عمرانی استانداری فارس افزود: برای ساختمان هایی که تنها در سال ۱۳۹۸ دارای سابقه مصرف گاز طبیعی باشند، مبنای مقایسه، همان یکسال خواهد بود. 
وی با اشاره به اینکه این مصوبه با هدف مدیریت تقاضا و بازدارندگی مصارف غیر ضروری بخش خانگی است گفت : در صورتی که مصرف گاز مشترکان یاد شده در بازه زمانی مذکور در بخش اول نسبت به میانگین مصرف آنها در دوره مشابه در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ در میانگین یکسان طول دوره صورتحساب، بیش از ۱۵ درصد افزایش یابد، تمام مصرف مشترک مشمول افزایش ۱۵  درصدی خواهد شد. 
رضایی ادامه داد : همچنین در صورتی که مصرف گاز ساختمان های اداری دستگاه های اجرایی ،  در بازه زمانی مذکور ، از ۸۰ درصد میانگین مصرف آنها در دوره مشابه در سال های ۱۳۹۶  و ۱۳۹۷ در میانگین دمای یکسان طول دوره صورتحساب بیشتر شود، کل مصرف مشترک مشمول افزایش ۵۰ درصدی  خواهد شد. 
معاون عمرانی استانداری فارس خاطر نشان کرد : چنانچه مشترکان غیرخانگی گاز طبیعی با مصرف ۵۰۰۰ مترمکعب در ساعت و بالاتر با درخواست شرکت ملی گاز ایران در بازه زمانی مذکور  در تصویب نامه حداقل برای ۱۰ روز متوالی، مصرف خود را به میزان ۳۰ درصدکاهش دهند ، متناسب با میزان کاهش مصرف گاز، مشمول تخفیف معادل ۵  درصد گازبهای صورتحساب دوره خواهند شد. 
رضایی گفت : منابع حاصل از اجرای این تصویب نامه با رعایت قوانین و مقررات مربوط صرفاً برای مدیرت تقاضا، کاهش هدر رفت، بهینه سازی مصرف گاز و توسعه گازرسانی هزینه می شود. 

رایگان شدن گاز بهای مشترکان کم مصرف وی  البته در ادامه به یک ابزار مهم تشویقی شرکت ملی گاز برای کاهش مصرف اشاره کرد وکفت : دولت همچنین با هدف بهینه سازی مصرف گاز و تشویق مشترکان کم مصرف، تصمیماتی را اتخاذ کرده وبه موجب آن وزارت نفت مکلف شده است گاز بهای مشترکین خانگی کم مصرف با الگوی مصرف تعیین شده را از ابتدای دی ماه ۱۳۹۹ رایگان منظور نماید.
معاون عمرانی استانداری فارس خاطر نشان کرد :  این حکم شامل گاز بها و کلیه هزینه های مرتبط با آن مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی بوده و صرفاٌ سکونتگاه های دائمی در حال بهره برداری شهری و روستایی و همچنین سکونتگاه های عشایری مشمول آن هستند و سکونتگاههای خالی از سکنه و غیر دائم نظیر باغ ویلاها، مشمول این حکم نمی باشند.
رضایی  با تاکید بر اینکه برای اجرای این طرح  باید ابتدا بررسی های لازم برای دسته بندی مشترکان صورت گرفته و ساز و کار آن اعلام شود  گفت : جزییات و نحوه  محاسبه گاز بهای مشترکین کم مصرف و اینکه مشترکین با چه میزان مصرف مشمول تخفیف صد درصدی گاز بها  می شوند متعاقبا اعلام خواهد شد . ضمن اینکه  میزان محاسبه گاز بها و تمامی  هزینه های مرتب  با آن شامل مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی برای مشترکان خانگی پر مصرف  نیز به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

 به گفته وی نرخ گاز مشترکان خانگی که میزان مصرف ماهانه آنها بیش از الگوی تعیین شده برای مشترکان کم مصرف و کمتر از الگوی تعیین شده برای مشترکان پرمصرف باشد، بدون تغییر باقی می ماند.

معاون عمرانی استانداری فارس خاطر نشان کرد : همچنین به مشترکان خانگی پر مصرف با میزان مصرف بیش از الگوی تعیین شده برای آنها فرصت داده می شود از طریق روش هایی نسبت به اصلاح مصرف خود اقدام کنند 
رضایی یادآورشد : اجرای چنین طرح هایی می تواند ابزاری برای کاهش مصرف و به نوعی فرهنگسازی  اصلاح الگوی مصرف در جامعه باشد .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.