جمال رازقی- اتاق بازرگانی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: با توجه به اینکه عراق یکی از مقاصد مهم صادراتی کشور ایران است باید ساز و کاری فراهم شود که سهم کالاها و تجارت خارجی استان فارس در اقتصاد این کشور افزایش یابد.

به گزارش پیام خبر، جمال رازقی در نشست میز تخصصی عراق که با حضور سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: توسعه روابط تجاری استان فارس با کشور عراق می تواند تاثیر بسیاری بر اقتصاد استان داشته باشند لذا باید زیر ساخت های افزایش مناسبات اقتصادی دو طرف فراهم و شرایط تسهیل شود.

وی افزود: محصولات کشاورزی جز اقلام عمده صادراتی کشور ایران به عراق است که در این زمینه استان فارس با تولید سالیانه ۱۲ میلیون تن محصولات کشاورزی زراعی، باغی و دامی سهم خوبی در صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد اما تاکنون محصولات فارس سهم کمی در بازار کشور عراق داشته است.

رازقی اظهارداشت: همچنین با توجه به وجود کارخانه های بزرگ و مطرح لبنیات در فارس اما صادرات محصولات استان فارس به کشور عراق سهم بزرگی نبوده است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: پتانسیل های فراوانی در حوزه های مختلف کشاورزی، صنایع غذایی، خدمات فنی مهندسی، گردشگری و غیره در استان فارس وجود دارد که هر کدام از این بخش ها می تواند سرفصل جدیدی برای گسترش تجارت خارجی این استان با کشور عراق باشد.

وی ادامه داد: بازرگانان و تجار استان فارس آماده حضور و ارائه محصولات با کیفیت در بازار کشور عراق هستند و ما از هر گونه همکاری اقتصادی استقبال می کنیم.

در ادامه این جلسه سید مجتبی علوی نماینده معاونت گردشگری، هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس نیز گفت: کشور ایران و استان فارس با کشور عراق و شهر نجف از دیرباز ارتباط ویژه ای داشته اند و امروز دو شهر نجف و شیراز در ابعاد مادی و معنوی می توانند ارتباط قوی تری داشته باشند.

وی عنوان داشت: ظرفیت های فارس در بخش های مختلف پزشکی، مذهبی، گردشگری چهار فصل و تاریخی می تواند بسیار مورد استقبال مردم کشور عرق قرار گیرد.

علوی تصریح کرد: این درحالی است که تاکنون شهر شیراز از وجود گردشگران و توریست های کشور عراق در حوزه های مختلف گردشگری بهره مند نبوده است که یکی از دلایل این موضوع می تواند عدم شناخت مردم کشور عراق از شهر شیراز و استان فارس باشد که انتظار داریم سفارت و کنسولگری کشورمان در این کشور توانمندی های استان فارس و شهر شیراز را به مردم عراق معرفی کنند.

وی افزود: همچنین راه اندازی خط پرواز مستقیم نجف – شیراز و انعقاد تفاهم نامه مابین شهرداری های دو شهر شیراز و نجف از پیش نهادهای ما برای افزایش تعاملات دو منطقه است.

در این جلسه سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف و سایر اعضا به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص بازار عراق پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.