کد خبر: 7800
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹
 • خبرنگار: منیره خسروبیگ
 • چاپ
پژوهش و پیشرفت

استاندار فارس، در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر فارس، ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری به جامعه علمی و دانشگاهی، بیان کرد: یکی از رسالت های اصلی هر شهروندی به ویژه نخبگان جامعه دانشگاهی این است که فضای کشور را به سمت کار و تلاش و نشاط و امید سوق دهند.

به گزارش پیام خبر، عنایت الله رحیمی استاندار فارس با تصریح بر این موضوع که امروز دشمنان به دنبال سیاه نمایی و ایجاد فضای یاس و ناامیدی و همچنین تبیین تفکر باطل مبنی بر ناکارآمدی نظام هستند، گفت: اما نظام جمهوری اسلامی و کشور ایران از کشورهای با ثبات در امور داخلی و اثرگذار در عرصه بین المللی به ویژه در حوزه علمی و دانش بنیان محسوب می شود و اگر قرار است کشور حرکت رو به جلویی داشته باشد و فرایند توسعه تداوم یابد و شاهد اثرگذاری فعالیت ها در زندگی باشیم، قطعا باید از مسیر دانشگاه و دانشگاهیان بگذریم تا شاهد توسعه پایدار در کشور باشیم.

استاندار فارس تاکید کرد: در استان فارس تصمیم بر این بوده و هست که ارتباط تنگاتنگی بین جامعه علمی دانشگاهی چه دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه شیراز و چه دیگر مراکز آموزش عالی وجود داشته باشدو وجود ١٦٤ واحد مرکز آموزشی و ٢٠٠ هزار دانشجو را یک سرمایه عظیم برای این استان است که اگر به درستی از پتانسیل آنها استفاده شود قطعا شاهد اثرگذاری لازم خواهیم بود.

وی با تاکید بر این نکته که می‌توانیم به دانش بنیان کردن اقتصاد کشور با استفاده این ظرفیت‌ها کمک کنیم، عنوان کرد: امروز دیگر نمی‌توانیم بگوییم اقتصاد استان فارس بر پایه کشاورزی سنتی حرکت می‌کند بلکه باید به سمت کشاورزی دانش بنیان حرکت کنیم که در این راستا مراکز تحقیقاتی فعال هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تبریک هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران در این مراسم گفت :بیش از ۲ هزار طرح پژوهشی در سال گذشته به تصویب رسیدو بیش از ۲ هزار مقاله در مجلات معتبر چاپ شد که ۲۰ مجله علمی پژوهشی نیز داریم.

مهرزاد لطفی همچنین از کسب رتبه دوم دانشگاه علوم پزشکی در کل دانشگاه های کشور خبر داد و افزود: این دانشگاه جز ۵۰ دانشگاه برتر دنیا است و در سال ۲۰۱۹ نیز دانشگاه علوم پزشکی شیراز ۱۰ درصد از مقالات را تهیه، که رتبه سوم را در حوزه تولید علمی مقالات کسب کردو این دانشگاه در حوزه فناوری نیز در رتبه سوم دانشگاه علوم پزشکی کشور قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه فعالیت های زیادی در بحث فناوری شده اظهار کرد :حدود ۲۷۴ محصول فناورانه را ثبت جهانی کردیم و ۱۴ قرار داد ارتباط با صنعت را داریم و در دوران شیوع کرونا ۸ وبینار کشوری و ۲۸ وبینار در موضوع کووید ۱۹ برگزار شد، محصولاتی مانند کیت های آزمایشی، ماسک های نانو و مواد ضد عفونی کنند که در دوران کرونا مصرف می شد خوشبختانه در شیراز وضعیت خوبی داشت.  

رحیمی استاندار فارس ادامه داد:  با تداوم روحیه همدلی و همکاری شاهد روزهای بهتری برای شهروندان فارسی هستیم و تاکید کرد که دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز باید تهدیدها را تبدیل به فرصت کنند.

حمید نادگران رییس دانشگاه شیراز در ادامه این مراسم افزود: با توجه به اینکه دانشگاه شیراز، دانشگاهی جامع است در هفته پژوهش امسال موفق به کسب رتبه برتر ملی در زمینه انعقاد قرارداد با صنعت معرفی شدو کسب عنوان پژوهشگر برتر کشور توسط یکی از اساتید، کسب عنوان دانشمند برتر توسط ٥ نفر از اساتید و استقرار پردیس نوآوری و فناوری را از افتخارات حوزه پژوهشی و فناوری دانشگاه شیراز در یکسال گذشته است.

رئیس دانشگاه شیراز با اشاره به اجرای ٥ مگاه پروژه نفتی، گازی و پتروشیمی توسط این دانشگاه، گفت: دانشگاه شیراز تنها دانشگاهی است که این تعداد مگاپروژه در بین دانشگاه‌های کشور داردو تشکیل کمیته علمی با ٨٧ طرح در زمینه کووید ۱۹، حضور فعال در در ستاد احیای دریاچه‌های فارس را از دیگر اقدامات شاخص این دانشگاه طی یکسال گذشته برشمردو در حال حاضر ٥٨ مورد پسادکترا داریم که خارج از دانشگاه طرح‌های ما را پذیرفته‌اند و برای تامین مالی حمایت می‌کنند.

وی عنوان کرد: در حوزه‌های مجاور نیز در سال گذشته ١٥ دانشمند برجسته در حوزه ارجاعات بین‌المللی داشتیم و ٤ نفر از اعضای هیات علمی ما جزو سرآمدان شدندو  سیاست دانشگاه در سال‌های گذشته تنها ارتباط با صنعت نبوده که برنامه‌های خوبی در حوزه‌های پژوهشی، آموزشی، فناوری و نوآوری تدوین کردیم. در این برنامه‌ها سیاست درهم تنیدگی دانشگاه با صنعت و حضور صنعتگران در دانشگاه و برعکس را پیش می‌بریم و  برای همه اساتیدی که به مسائل جامعه و صنعت در حوزه پایان نامه‌ها و تحصیلات تکمیلی می‌پردازند، امتیازات ویژه‌ای پیش‌بینی شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.