کد خبر: 7820
تاریخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷
عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی

رییس کل بانک مرکزی گفت: ۲۰۰ میلیون یورو برای خرید ۱۶.۸ میلیون دز واکسن تخصیص داده ایم و محدودیت نداریم.

به گزارش پیام خبر، رییس کل بانک مرکزی در بخش خبری ۲۱ با بیان اینکه ما تلاش می کنیم  با همکاری وزارت بهداشت تامین واکسن را انجام می دهیم عنوان کرد: می توانیم  ۱۶.۸ میلیون دز واکسن بخریم، ما ابتدا فکر می کردیم از منابع کره می توانیم بخریم بنابر این کارگزار از دولت آمریکا "اوفک" مجوز گرفته بود که خرید از کره انجام بشود، ولی در آخرین لحظه کره از ما تعهد قبول خواست.

عبدالناصر همتی اضافه کرد: بانک جی پی مرگان آمریکا باید وون کره را تبدیل به دلار کند و به بانک سوییس تحویل دهد، اما  ما این تعهد را قبول نکردیم زیرا این تجربه را داشتیم که دادگاه های آمریکا پول های ما را مسدود کرده اند.

وی تصریح کرد:  به دلیل این شرایط  تعهد کره را قبول نکردیم، به همین خاطر طی ۱۰ روز گذشته مسیر دیگری را شروع کردیم که امروز به نتیجه رسید، از طریق ۳ بانک دیگر اقدام کردیم که شامل یک بانک ترکیه ای، اروپایی و یکی از شعب بانک های فعال ما در بین الملل بود که توانستیم از "اوفک" مجوز بگیریم.

رییس کل بانک مرکزی افزود: سازمان بهداشت جهانی عنوان کرده است که کشور ما مجوز گرفته و می تواند واکسن خریداری کند، اما واریز پول به حساب مربوطه را منوط به مجوزهای مختلف می کند، برخی ها مغرضانه اقدامات آمریکا را تطهیر می کنند، اما بدانند که ما از هر طریق توسط آمریکا تحریم شده ایم.

وی تاکید کرد: ۲.۷ میلیارد دلار از ابتدای سال از روش خنثی سازی تحریم ها دارو خریدیم، آمریکا اجازه خرید دارو به ما نمی دهد و تمام بانک های ما را تحریم کرده است، ۷ میلیارد دلار در بانک های کره سپرده داریم و اجازه برداشت و استفاده از منابع مالی خودمان را نداریم و این زشت ترین کار توسط کره ای هاست، پول ما آماده است و اینکه می گویند پول نداریم نامربوط است.

همتی اظهار کرد:  اولویت تامین ارز را برای تولید واکسن داخلی گذاشتیم و محدودیت ارزی برای این اقدام نگذاشته ایم،   به هر حال ۲۰۰ میلیون یورو برای خرید ۱۶.۸ میلیون دز واکسن کرونا تخصیص داده ایم و محدودیت هم نداریم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.