کد خبر: 7846
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
 • خبرنگار: منیره خسروبیگ
 • چاپ
تشریح جزییات برگزاری روند برگزاری امتحانات دانش اموزان در نوبت اول امسال در فارس

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: در سال ۵۵ درصد با سوادی در استان فارس درگروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال نزدیک به ۴۹ درصد بوده است، که در سال ۹۵ به ۹۵ممیز ۸ دهم درصد رسیده و نزدیک به ۴۶ ممیز هشت دهم درصد رشد داشته، که میانگین باسوادی استان ۱ ممیز یک دهم درصد بیشتر از میانگین کشوری بوده است.

به گزارش پیام خبر، دکتر فرهاد اسماعیلی به مناسبت گرامیداشت هفته سوادآموزی ضمن اشاره به کاهش قدر مطلق بی سوادان با توجه به سرشماری سال ۱۳۹۵ در قیاس با سرشماری سال ۱۳۵۵ بیان کرد: در سال ۵۵ جمعیت گروه سنی ۶ سال و بیشتر فارس یک میلیون و۶۳۹۱۹۹ نفر بوده است و نزدیک هشت صد و بیست هزار نفر بی‌سواد بوده‌اند اما در سال ۹۵ جمعیت فارس در این گروه سنی چهار میلیون و ۳۷۲۴۳۵ نفر است و تعداد بی سواد فارس چهارصد و هشتاد و هفت هزار و ۳۵۶ نفر است.  

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: این موضوع نشان می‌دهد اگرچه جمعیت فارس در این گروه ۷ ممیز دو دهم برابر شده است اما تعداد بی سواد تقریباً نصف سال ۵۵ است و سرشماری سال ۹۵ نشان می‌دهد درصد باسوادی جمعیت شهری فارس ۹۱ ممیز ۵ دهم درصد و در مناطق روستایی ۸۲ ممیز پنج دهم درصد بوده است که اختلاف با سوادی بین مناطق شهری و روستایی نه درصد است. و این در حالی که در سال ۵۵ متوسط اختلاف درصد باسوادی بین مناطق شهری و روستایی نزدیک به ۳۵ درصد بوده است.

وی افزود: برآوردهای آماری نشان می دهد که در سال ۱۳۹۸ جمعیت باسواد استان فارس در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال که گروه هدف سواد آموزی است به ۹۶ ممیز پنج دهم درصد رسیده است و در کمتر نظامی می توان دید که در همان آغاز نظام جدید که کشور با مسائل و مشکلات عدیده ای دست وپنجه نرم می کند، رهبر آن نظام از مسأله و مقوله آموزش آنهم آموزش بزرگسالان غافل نمیشود و دستور تشکیل یک سازمان مستقل در این زمینه را صادر میکند.

اسماعیلی گفت: مهمترین هدف نهضت سوادآموزی آموزش همگانی و تبدیل فرهنگ وابسته به فرهنگ مستقل و آینده ساز است زیرا در سایه آموزش است که می توان ملت را از تاریکی جهل و بیسوادی رهانید و به آنها اطلاع و آگاهی بخشید تا فرهنگ جامعه یک فرهنگ مستقل و قائم به ذات ملت می شود نه یک فرهنگ وابسته وارداتی.

وی افزود: تدوین برنامه راهبردی با عنوان ریشه کنی بیسوادی در کشور، احیای شورای عالی پشتیبانی سوادآموزی، احیای مراکز یادگیری محلی، تولید محتوای آموزشی برای دوره های سه گانه سوادآموزی یعنی سواد، تحکیم وانتقال، طرح سوادآموزی اتباع خارجی ساکن در جمهوری اسلامی ایران یا همان طرح کمیساریا ازجمله برنامه های اجرا شده در استان فارس بوده است.

اسماعیلی از طرح های، آموزش مقدماتی رایانه، آموزش عملی نماز، توامندسازی زنان و دختران عشایر، برون سپاری فعالیت های سوادآموزی و طرح های پژوهشی مرتبط با سوادآموزی ازجمله دیگر طرح های اجرا شده در فارس نام برد و تصریح کرد: کاهش فاصله درصد باسوادی بین زنان و مردان و نیز کاهش اختلاف درصد باسوادی بین مناطق شهری وروستایی از برکات تأسیس سازمان نهضت سوادآموزی است.

وی ادامه داد: توانایی انجام تغییر بدین معناست که فرد بتواند از مجموعه آموخته ها و دانش خود استفاده کند و با نمود و تجلی عینی بخشیدن به این آموخته ها در زندگی فردی و اجتماعی خود تغییر و تحول مثبت ایجاد کند و اگر چنین معنایی از سواد در جامعه ما محقق شود می توانیم بگوییم ما در این عرصه موفق بوده ایم

اسماعیلی احیاء مراکز یادگیری محلی سوادآموزی در سنوات گذشته را طرحی بسیار مهم و اصولی برشمرد و افزود: این مراکز در حقیقت محل تلاقی و تلفیق علم و عمل هستند بدین معنا که سوادآموزان و مخاطبان سوادآموزی آموخته ها و دانش خود را به کار می گیرند و تلاش می کنند از رهگذر این آموخته ها حرفه، شغل و مهارت یادبگیرند.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس ضمن اشاره به انواع طرحها و برنامه های حوزه سوادآموزی در پایان گفت: یکی از اقشار مهم ومولد جامعه قشر عشایر کشور است و بسیار مهم است که سازمان نهضت سوادآموزی به این قشر نیز توجه ویژه داشته است و جدای از شناسایی و جذب و آموزش بزرگسالان این قشر عظیم، یکی از طرح های موفق سوادآموزی طرح توسعه سواد زنان و دختران عشایر است که در راستای تحقق عدالت آموزشی و ارتقاء سطح فرهنگی این قشر خدوم جامعه صورت پذیرفته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.