کد خبر: 7865
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
دبیرکل اتاق بازرگانی- عوض پور

دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: بخش خصوصی استان فارس توانمندی های فوق العاده ای دارند و می تواند با محصولات با کیفیت بازار عراق را تامین کند اما برای تجارت حرفه ای و گسترش مراودات با کشور عراق نیازمند برنامه ریزی بلند مدت، ثابت و پایدار هستیم.

به گزارش پیام خبر، علی عوض پور در نشست میز تخصصی عراق که با حضور سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا و نمایندگان دستگاه های دولتی استان فارس به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: تمرکز بر بازار عراق و افزایش مناسبات تجاری و اقتصادی از اهداف صادراتی استان است و فرصت های بسیاری برای گسترش زمینه های اقتصادی بین دو طرف وجود دارد.

وی افزود: علاوه بر مزیت های اقتصادی استان بخش هایی از جمله کشاورزی، گردشگری به ویژه مذهبی و سلامت می تواند زمینه ساز افزایش حجم مبادلات اقتصادی فارس و کشور عراق باشد.

عوض پور اظهارداشت: با توجه به ظرفیت های استان، خدمات فنی مهندسی از بخش های مورد نظر ما برای صادرات به کشور عراق است که در زمینه خدمات فنی مهندسی خط اعتباری در صندوق ضمانت صادرات بین ایران و عراق بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار مشخص شده است که انتظار داریم این میزان افزایش پیدا کند.

وی اضافه کرد: تجارت ریالی از مشکلات صادرکنندگان ما با کشور عراق است که انتظار داریم دستگاه دیپلماسی در جهت رفع این موضوع اقداماتی را با بانک مرکزی کشور انجام دهد تا تجار ما بتوانند با امنیت بیشتری صادرات به این کشور را افزایش داده و در بازار این کشور حضور پیدا کنند.

دبیر کل اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: صدور بخشنامه های متعدد در خصوص محدودیت و ممنوعیت های صادرات به عراق، عدم اجرای تعرفه های ترجیحی و موافقت نامه های منعقد شده با عراق، حمل یک سره و حمل کالا از خودروی ایرانی به خودروی عراقی، مباحث مربوط به گمرکات مرزی و پایانه های و محدودیت های زمانی، وجود واسطه های زیاد و غیر رسمی در سیستم تجارت با عراق و مسایل مربوط به صدور ویزا از جمله مشکلاتی است که بر روی برنامه ریزی بخش خصوصی برای حضور در بازار این کشور اثر منفی داشته است.

عوض پور با بیان اینکه بخش خصوصی نیازمند حمایت است عنوان داشت: اتاق بازرگانی فارس اعلام آمادگی می کند جهت استمرار و افزایش تعاملات و تجارت با کشور عراق نقش خود را ایفا کند و در مقابل هر یک از بخش ها نیز باید حمایت ها و نقش عملی خود را از بخش خصوصی ارائه دهند.

وی تصریح کرد: روابط اقتصادی استان فارس و کشور عراق از جنبه های مختلف حائز اهمیت است و ما در اتاق بازرگانی فارس جلسات مختلف برای بررسی ابعاد مختلف بازار این کشور و زمینه های حضور تجار و بازرگانان استان برگزار کرده ایم.

در ادامه این جلسه سید علی نقی طبیب لقمانی معاون گردشگری، هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس نیز گفت: فارس استان های توانمند در کشور است که این استان تنها در حوزه گردشگری از بیش از سه هزار اثر تاریخی ملی و ۵ اثر تاریخی جهانی برخوردار است.

وی افزود: استان فارس توانمندی های مثبتی در عرصه های مختلف سلامت، کشاورزی و صنایع تبدیلی، اقتصادی، صنعت، مذهبی و خدمات فنی مهندسی دارد که هر یک از این بخش ها می تواند زمینه فعالیت بیشتر با کشور عراق را به دنبال داشته باشد.

طبیب لقمانی اظهارداشت: با توجه به ارتباطات دیرینه و زمینه های مناسب، فضا برای گسترش سطح مبادلات و مراودات بین استان فارس و کشور عراق وجود دارد و مباحثی از جمله گردشگری مذهبی و سلامت فصل مشترک خوبی برای افزایش ارتباطات بین دو طرف است.

وی اضافه کرد: از اولویت های ما در ایجاد تعامل و ارتباط بیشتر بین استان فارس و کشور عراق، ایجاد خط پرواز هوایی مستقیم مابین شهرهای شیراز و نجف است که این مهم را با حدیت دنبال می کنیم

طبیب لقمانی ادامه داد: آمادگی برای افزایش حجم مراودات مابین استان فارس و کشور عراق در بین بخش دولتی و خصوصی استان فارس وجود دارد که امیدواریم دستگاه دیپلماسی کشور در عراق نیز از بازرگانان و تجار ما حمایت و ارتباط لازم را داشته باشد.

محمد دانش نیا رئیس اداره خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم گفت: نگاه ما در استان فارس در حوزه صادرات بر روی چند بازار هدف متمرکز شده است که بازار کشور عراق از جمله بازارهای مورد هدف استان است.

وی با تاکید بر اولویت های صادراتی فارس در حوزه محصولات کشاورزی و خدمات فنی مهندسی عنوان داشت: کشور های افغانستان و عراق به دلیل نیاز به بازسازی و عمران و آبادانی؛ می تواند بازار خوبی برای صادرات خدمات فنی مهندسی بویژه در بخش فنی و مهندسی کشاورزی و صنایع تبدیلی و پروژه های زیرساختی آنان مشارکت نماییم همچنین در بخش کالایی با اولویت مصالح ساختمانی برای استان فارس باشد.

در این جلسه سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا و سایر اعضا به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.