کد خبر: 7880
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱
 • خبرنگار: سحر علیپور
 • چاپ
حیدر اسکندرپور شهردار شیراز

شهردار شیراز گفت: در طراحی نشانه و لوگو شهر شیراز نمی توانیم سابقه تمدن شهر شیراز را نادیده بگیریم، زمانی که ملت ها در کشورهای دیگر حقوق شهروندی در زندگی آنها جایگاهی نداشت شیراز بانی حقوق شهروندی بوده است.

به گزارش پیام خبر، شهردار شیراز در آیین فراخوان طراحی نشانه شهر شیراز و مسابقه بین المللی هویت بصری عنوان کرد: بخشی از سخنان مقام معظم رهبری که باید در طراحی این نشانه به آن توجه شود را خدمت شما عرض می کنم: شیراز شهر فرزانگان، شهر علم، ذوق، فرزانگی و شهر چهره های تاریخی و بین المللی است، شیراز، استان فارس، در میان شهر ها و استان های کشور از رتبه بالایی برخوردار است، من از شما مردم عزیز با ذوق و مهربان و با وفا، مهماندوست، خوش اخلاق و خوش لهجه تشکر می کنم، وقتی از ایران سخن می گوییم شیراز را به عنوان نشانه ایران می نامیم، بسیاری از خصوصیات شیوای ملت ایران در شما مردم عزیز شهر شیراز و مردم عزیز استان فارس وجود دارد، خدا را شاکریم که به حمدالله خدا به شما نشاط داده است، روز به روز این نشاط افزون باد.

حیدر اسکندرپور گفت: خصوصیتی که نشانه مردم شیراز است سرزندگی و نشاط اجتماعی و فرهنگی و مذهبی است، که باید این نشاط را به طور اختصاصی برای مردم شیراز و استان فارس بدانیم.

وی بیان کرد: فکر می کنم وقتی با شاخص های بزرگ و ارزنده رو به رو هستیم خود به خود این شاخص ها برای ما محدودیت هایی ایجاد می کند، وقتی می خواهیم نشانه شهر شیراز را طراحی کنیم نمی توانیم سابقه تمدن شهر شیراز را نادیده بگیریم، نمی توانیم فراموش کنیم زمانی که ملت ها در کشور های  دیگر حقوق شهروندی در زندگی آنها جایگاهی نداشت شیراز بانی حقوق شهروندی بوده است و کشور های جهان از زبان شیراز در صد ها سال پیش قوانین حقوق شهروندی را شنیده اند.

اسکندرپور افزود: وقتی از شیراز صحبت می کنیم، نمی توانیم فراموش کنیم که حضرت حافظ و حضرت سعدی بر تارک فرهنگی و ادب دنیا ایستاده  اند و جایگاه ممتاز و ویژه ای دارند، این ها امتیازهای شهر شیراز است و طراحان این مسابقه نمی توانند این ها را نادیده بگیرند، نمی توان نام شیراز را آورد و سخنی از حضرت شاهچراغ به میان نیاورد، اینها یعنی سابقه تمدن و فرهنگ و مذهب شیراز، کاملا این شهر را ممتاز کرده و در طراحی بصری اینها باید نشان داده شود، این نشانه اجماعی از تمام ظرفیت های شیراز باید باشد و گردشگران به هنگام ورود و دیدن این نشانه تمام این ظرفیت ها را در طراحی ببیند.

شهردار شیراز بیان کرد: حضور دوستان در این جلسه نشان می دهد زمانی که موضوع شیراز است همه ما در کنار هم هستیم و این نشانه متعلق به مردم شیراز است، پس همه ما باید تلاش کنیم این نشانه در شان مردم شیراز و جایگاه شهر شیراز باشد.

وی اظهار کرد: باعث افتخار است که اعلام کنم آیت الله دژکام در جلسه اخیر شورای فرهنگ عمومی استان اعلام کردند این پروژه در دستور کار این شوراست و به عبارتی شورای فرهنگ عمومی استان با همه ظرفیت در کنار ما است و پشتیبان این پروژه خواهد بود.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در آیین رونمایی از فراخوان طراحی نشانه شهر شیراز و آغاز به کار مسابقه بین المللی هویت بصری عنوان کرد: مقام معظم رهبری در سفری که به شیراز داشتند گفتند به هر شهری که می روم سعی می کنم مفاخر و بزرگان آن شهر را معرفی می کنم برای اینکه جوانان اشراف داشته باشند به ظرفیت هایی که در شهر خودشان وجود دارد، اما مفاخر شیراز به قدری زیاد است و شهر شما آنقدر در جهان شهره است که نیازی نیست کسی برای معرفی شیراز و گذشته آن مطلبی بیان کند.

مرتضی جعفری ادامه داد: شیراز علاوه بر اینکه یک فرهنگ شهر است یک جهان شهر است و حقیقتا ایران به شیراز در جهان شناخته می شود و این بیانگر ظرفیت های عظیمی است که از لحاظ تاریخ کهن شهر شیراز در این شهر وجود دارد.

وی در خصوص فراخوان طراحی نشانه شهر شیراز و مسابقه بین المللی هویت بصری گفت: این مسابقه بنا دارد که بتواند ان شا الله در جهت معرفی ظرفیت های شهر شیراز در عرصه بین الملل و جذب بیشتر گردشگران به این شهر و آشنایی آنها با تاریخ کهن شیراز گام بسیار موثر ومهمی را بردارد.

جعفری تصریح کرد: در این فراخوان و مسابقه قصد داریم که نشان و لوگو، شعار کوتاه و زیبا و قابل درک، نوع خط نوشته ها و رنگ ها به مسابقه گذاشته شود، در فاز های مختلف و این یعنی این مسابقه ادامه خواهد داشت، با مشورت های صورت گرفته تصمیم گرفته شد هم به صورت خرد جمعی و فراخوان برای دانشجویانی که در این عرصه تخصص دارند برگزار شود و جایزه ای قابل قبول برای این مرحله در نظر گرفته شد، داوران این مسابقه بین المللی هستند و همچنین برخی از اساتید شناخته شده در حوزه طراحی را نیز دعوت کرده ایم تا در این مسابقه شرکت کنند و از آنها هم این سفارش را گرفته ایم که این طراحی را برای شهر شیراز انجام دهند.

وی اضافه کرد: این طراحی در تکمیل حلقه های گردشگری شهر شیراز بسیار موثر خواهد بود و در راستای  شعار شورای پنجم و رویکرد معرفی ظرفیت های انسان محورانه که در شهر شیراز  وجود دارد گام موثر واساسی  خواهد بود، از این پروژه در زمینه صادرات و تبلیغات بین المللی و در جهت حذف تصاویر مخدوش و اختلالاتی که در هویت بصری شهر وجود دارد، در معماری شهری، حمل و نقل عمومی، صنایع دستی و پوشاک استفاده کنیم.

جعفری افزود: این اتفاق برای اولین بار در ایران و در شهر شیراز رخ می دهد و شیراز پرچم دار این پروژه است و شهر های بزرگ جهان که سبقه بین المللی دارند و شناخته شده هستند پیش از شیراز این مسیر را طی کرده اند و این امر آثار مثبتی در حوزه گردشگری آن شهرها داشته است، بعد از پایان این مسابقه و مطرح شدن در شورای فرهنگ عمومی و الزام به کار بردن این نشان منتخب در استان به یقیق تاثیرات این اتفاق بزرگ را خواهیم دید.

سولماز دهقان عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این آیین گفت: بعد از دو سال جلسات مختلف و رایزنی های انجام شده پروژه نشانه شهر شیراز تایید شد و امروز از پوستر این فراخوان رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد: ضمن تشکر از همکارانم در شورا و شهردار شیراز که با دید باز این رویداد را پذیرفتند و کمک کردند که برگزار شود، کار دوستان اجرایی سخت و دشوار است به دلیل اینکه نشان دادن همچین شهری در قالب یک تصویر و حتی یک عبارت بسیار کار سختی خواهد بود و کار هیات داوران را نیز سخت خواهد کرد.

دهقان افزود: همانطور که عنوان شد اولین بار است در کشور چنین پروژه ای اتفاق می افتد و طبق رایزنی هایی که انجام شد و در نهایت انچه شاهد آن هستیم ماحصل جلسات متعدد است و امیدوارم نتیجه این امر و خروجی آن خوب باشد و بتواند به تقویت هویت و برند شهر شیراز کمک کند.

مدیرکل فرهنگی معاونت گردشگری و امور زیارتی استانداری فارس در آیین فراخوان طراحی نشانه شهر شیراز عنوان کرد: از شورای شهر شیراز و شهردار شیراز که به دیدی دیگر به شیراز نگاه کردند تشکر می کنم، ما در گذشته بحث انسان محوری و فرهنگ محوری را کمتر دیده بودیم.

مجتبی علوی افزود: امروز بازدیدی داشتیم از پروژه مجموعه زندیه که نشان از تلاش برای رونق و پیشرفت کالبد فرهنگی شهر شیراز است و امیدواریم شیراز به جایگاه واقعی و والای خود برسد.

وی اضافه کرد: همانطور که گفته شد جهان، ایران را به شیراز می شناسد، خواهشی دارم از دوستان طراح و هیات داوران، این را در نظر بگیرید که شیراز چندین بعد دارد، شیراز شهر مذهبی، شهر فرهنگی، شهر عرفانی، شهر ادب، شهر  هنر و شهر عشق است، پس در طراحی این نشانه باید همه نمادها و بعد های شیراز در نظر گرفته شود تا همه این هویت ها و قابلیت ها را در این طراحی ببینیم.

موسوی رییس شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم بیان کرد: اینکه امروز ما به عنوان مدیران و مسئولان و منتخبان مردم چقدر تلاش کرده ایم تا شیراز را معرفی کنیم سوال جدی و اصلی است، این پروژه که امروز شروع می شود گام مهمی در این راستا خواهد بود.

وی ادامه داد : این نشانه را معادل هویت شهرشیراز می دانیم، نشانه شهر باید مانند اثر انگشت باشد و باید به شکلی طراحی شود که شبیه هیچ کدام از نشانه ها در جهان نباشد، فکر می کنم شیراز به اندازه کافی دارای ابعاد برجسته ای است هم از نظر فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، تاریخی و... مجموعه اینها فضا و شرایط را ایجاد می کند که طراحی این نشانه منحصر به فرد باشد و به همین دلیل کار بسیار سخت خواهد بود.

موسوی بیان کرد: هیچ جایزه ای نمی تواند جایگزین این شود، که شخصی و طرحی برگزیده این فراخوان می شود وافتخار این برتری و برگزیدگی فکر می کنم جایزه ای است که با هیچ عدد و رقمی برابری نمی کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  شیراز در مسیر «هاب هوانوردی» قرار می گرفت اگر دوبی نبود

  استاندار فارس که شنبه ۱۶ اسفند با روزنامه «شرق» با تیتر «سیاسی‌ترین استاندار با اولویت اقتصادی»، انجام داد، از ایجاد «هاب هوانوردی» در شیراز خبر داد و گفت: اگر سیاست گذاری به سمت دیگری می رفت امروز فرودگاه شیراز جایگزین فرودگاه دوبی یا فرودگاه های درجه یک یکی از همسایگان می شد که متأسفانه حاصل نشده اما می تواند به این سمت حرکت کند.  

 • آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز

  مدیر قطب علمی «شعرپژوهی فرهنگ عامه» از آغاز طرح ملی و فراگیر گونه‌شناسی بومی‌سروده‌های ایران در دانشگاه شیراز خبر داد.

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.